Hawaii kassikuurordi rahulolev klientFoto: Caters News / Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 18. september 2018 18:15
Nagu paljud teisedki inimeste asustatud troopilised paigad, on Hawaii hädas hulkuvate kassidega, kes kimbutavad kohalikku loodust - püüavad linde ja väikesi loomi ning paljunevad meeletul kiirusel.

Paljudes neis kohtades korraldatakse metsikutele kassidele jahti, kindlasti pannakse kassiomanikele südamele: ärge võtke loomi, kelle eest pärast hoolitseda ei viitsi, kastreerige oma koduloomad ja ärge visake soovimatuid loomalapsi metsanurka. Metsikud kassid teevad paraku väheste looduslike kiskjatega piirkondades palju pahandust. Kuid väike Lanai saar Hawaii saarestikus on leidnud kassiprobleemile omamoodi lahenduse.

Hulkuvad kassid püütakse kinni ning pannakse seejärel elama mõnusasse kassikuurorti. Kassid on piiratud alal ning ei pääse metsa pättust tegema, kuid saavad siiski värskes õhus vabalt ringi liikuda. Samuti saavad nad süüa ja vajalikku arstiabi. Mõistagi ka piiramatus koguses paitusi.

Kassikuurordi direktor Keoni Vaughn naerab CBS-iga rääkides, et tavaliselt öeldakse „hull kassitädi“, kuid temal mehena küll mingit kompleksi pole mitmesajapealise kassikarja eest hoolitseda. Selle asemel, et näljased ja räpased kiisud mööda golfiradu, metsi ja aedu uitaksid, on nad rõõmsad ja terved. Samuti on metsikud kiisud inimeste vastu palju sõbralikumaks muutunud.

Ehkki Lanai on väike saar (elanikke 3000 ringis), on kassihotelli nüüdseks kogutud enam kui 600 kassi. Külastajad võivad tulla loomadega tutvuma ja nendega mängima. Lanai on teiste Hawaii saartega võrreldes turistidele vähem tuntud, seega usuvad kassikuurordi töötajad, et vähemalt kassisõpradele peaks Lanai nüüd atraktiivsem külastuskoht olema. Soovijad võivad endale sealt ka uue lemmiklooma leida.

Vaughn arvab, et enam Lanail hulkuvaid kasse ei ole. Ja kui mõni ka on, siis usub ta, et peagi tulevad viimasedki käpaga tema asutuse ukse taha koputama ja sisselaskmist soovima. Toit, mugav elu ja paid - mida hing veel ihkab?

Sarnane, siiski küll vaid 55 kiisuga saareke, on ka Vahemeres Küklaadide saarestikus.