Eakas mees töökuulutustega tutvumas. (Karin Kaljuläte / Ekspress Meedia)

Tulenevalt järgmise aasta riigikogu valimistest, avaldas tööandjate keskliit manifesti, millega soovitakse tähelepanu tõmmata mitmele murekohale Eesti tööturul. Näiteks tuleb luua aina rohkem töökohti eakatele kui ka vähenenud töövõimega elanikele, kelle osakaal Eestis kasvab. Samas leiavad keskliidu liikmed, et avalikus sektoris töötab liiga palju inimesi.

„On üha selgem, kui vajalik on leida rakendust nii Eesti eakatele kui ka vähenenud töövõimega elanikele. Kaugema tuleviku nimel tuleb pöörata suuremat tähelepanu ka sündimusele ja perepoliitikale. Avaliku sektori töötajad on hea kvalifikatsiooniga, kuid neid on liiga palju: 133 000 inimest ehk ligikaudu 21% töötajaskonnast,“ kirjutatakse manifestis, mis näeb ette, et järgmise kümne aasta jooksul võiks avalikus sektoris töötajate hulk iga-aastaselt väheneda 3000 võrra. Võttes tööle eakaid ja vähenenud töövõimega inimesi annaks see positiivse panuse riigi majandusse ning aitab inimestel väärtuslikena tunda, nagu näitab muu maailma kogemus.

Kuna töökäsi jääb aina vähemaks, tuleb kaugema tuleviku nimel pöörata suuremat tähelepanu ka sündimusele ja perepoliitikale, aga ka sellele, et töötajad püsiksid terved. „Sellele aitab kaasa tervist toetav töökeskkond ja tööturu osaliste suurem panustamine töötaja tervisesse. Peale ohutu töökeskkonna on olulised ka suhted töökohas – 99% töötajatest peab head läbisaamist oma vahetu juhiga oluliseks.“

Lisaks paneb manifest riigiisadele südamele, et tuleb katsetamine maksudega tuleb lõpetada. „Viimaste aastate pidevad maksumuudatused on kõigi maksumaksjate seas külvanud segadust ja umbusku riigi suhtes. See on hävitanud moraali ja mõjunud halvasti kogu riigi maksulaekumisele. Maksudega katsetamine tuleb lõpetada,“ kirjutatakse manifestis, mille järgi tuleb langetada ühtlasi aktsiise niivõrd, et aktsiisikaupu ostetaks taas Eestist, mitte naaberriikidest.

Keskliidu ettepanek riigile on, et teha tuleb konkreetsed vigade parandused ja seejärel analüüsida, kas Eesti maksusüsteem vajab ikka suuri ja ulatuslikke muutusi või mitte.

Eesti Tööandjate Keskliitu kuuluvad kõik peamised majandusharuliidud ja paljud Eesti suurettevõtted. Kokku esindab liit otse ja läbi haruliitude üle 1500 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 145 000 töötajale.

Jaga artiklit

109 kommentaari

V
VoI  /   19:49, 19. sept 2018
Kõvad saavutused teil ettevõtjad Danske pangas. Kõtt riigipirukast kaugemale.
M
MTT  /   13:05, 19. sept 2018
Uue töövõime teformi tegemisel lubati ju kõik sandid kontoritööle panna. Huvitav oleks teada, palju neid kontoritööl nüüd on.

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis