Poliitika

Ernits nõudis kaitseministrilt aru: millised Eesti poliitikud on Vene mõjuagendid? (72)

Toimetas Marvel Riik, 17. september 2018, 16:24
Peeter Ernits.Foto: Martin Ahven
Riigikogus tuli kaitseminister Jüri Luigel vastata Peeter Ernitsa eestvedamisel arupärimisele, mis käsitles välisluureameti peadirektor Mikk Marrani sõnu nii 20. juulil Aspeni julgeolekufoorumil kui ka 24. juulil Eesti Päevalehes, milles andis justkui mõista, et avastatud on Vene mõjuagentide võrgustik, kuhu kuuluvad ka kõrged poliitikud.

„Hiljuti, 24. juulil 2018, avaldas Eesti Päevaleht teile alluva välisluureameti peadirektori Mikk Marrani ettekande, kus on sõnaselgelt öeldud, et „me oleme tuvastanud poliitikute, ajakirjanike, diplomaatide ja äritegelaste võrgustiku, kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda, mida Kreml käsib. Poliitikud, kes mõne aasta eest olid kohaliku poliitika ääremail, on nüüd parlamenti või valitsusse jõudnud ja me näeme selgelt, et need inimesed ajavad seal Vene agendat,““ kirjutatakse arupärimises.

Peeter Ernitsa, kes on arupärimise eestvedaja, näitab, et Marrani jutt võiks viidata 14 riigikogu liikmele: Toomas Jürgenstein, Helmut Hallemaa, Mart Helme, Martin Helme, Siret Kotka, Igor Kravtshenko, Tarmo Kruusimäe, Jaak Madison, Evi Paasmäe, Tanel Talve, Arno Sild, Märt Sults, Erki Savisaar ja Hardi Volmer.

„Valitsusse on jõudnud inimestest, kes ,,mõne aasta eest olid kohaliku poliitika aaremail” jääb sõelale vaid toonane Illuka vallavolikogu liige Martin Repinski,“ seisab arupärimises.

„1. Kas välisluureameti peadirektori väide, et tema ametkond on tuvastanud „poliitikute (…) võrgustiku kes on Vene mõjuagendid ja teevad seda mida Kreml käsib, kellesse Venemaa on palju panustanud ja me näeme selgelt, et need inimesed ajavad riigikogus ja valitsuses Vene agendat“ vastab tõele?

2. Kes järgmistest Riigikogu liikmetest: Toomas Jürgenstein, Helmut Hallemaa, Mart Helme, Martin Helme, Siret Kotka, Igor Kravtšenko, Tarmo Kruusimäe, Jaak Madison, Evi Paasmäe, Tanel Talve, Arno Sild, Märt Sults, Erki Savisaar ja Hardi Volmer on Vene mõjuagendid, kes teevad seda, mida Kreml käsib?

3. Kas Vabariigi Valitsuses on olnud Vene mõjuagendiks Martin Repinski?

4. Mida olete kaitseministrina teinud vabariigi valitsuses ja riigikogus olevate Vene mõjuagentide tegevuse lõpetamiseks?

5. Kui teile alluva välisluureameti peadirektori väited ei vasta tõele, siis kas olete kaalunud võimalust luurejuht kõrgete riigiametnike alusetu laimamise eest ametist vabastada?“

Luik ütles, et välisluureameti peadirektor rääkis nii 20. juulil 2018 Aspeni julgeolekufoorumil kui ka 24. juulil Eesti Päevalehes ilmunud artiklis selgelt ja ühemõtteliselt Lääne-Euroopast, tegemata ühtegi viidet riigikogule või babariigi Valitsusele. Luik lisas, et et nimed ja poliitikud on Ernitsa sõnad, mis ei ole ülekantavad Marranile.

„Luure ei nimeta kunagi riike ega nimesid, sest see on luure,“ ütles Luik oma vastuste sissejuhatavas kõnes. „Jutt käib esinemisest, mis toimus vestluspaneeli kujul ja mis käsitles Venemaa erinevaid agressiivseid meetodeid suhetes välismaailmaga. Lisaks sõjalistele vahenditele nimetab Mikk Marran oma kõnes ka mõjuagentide kasutamist. See on Vene riigi üks tunnustatud töömeetodeid, kus teises ühiskonnas mõjukaid isikuid kasutatakse ära vastava riigi nõrgendamiseks ja Venemaa seisukohtade pealesurumiseks,“ rääkis Luik.

Kaitseminister selgitas, et laias laastus jagatakse mõjuagendid kolmeks. On isikud, kes saavad Vene valitsusasutustelt otseseid ülesandeid. On need, kes teevad seda majandusliku kasu või poliitilise edu nimel, aga ei saa otseseid korraldusi. Ja siis on need, keda võib nimetada kasulikeks idiootideks, kes lihtsalt korrutavad agressiivseid seisukohti, sest nad satuvad nendesse uskuma.

Luik selgitas, et Eesti välisluureamet ei tegele luuramisega Eestis ehk teisiti öeldes vastuluurega, mistõttu konkreetne väide ei saa mingil viisil käia Eesti kohta. „Vastuluuret Eesti vabariigis teostab kaitsepolitseiamet, välisluureamet teostab vastuluuret üksnes oma teenistujate, koostööle kaasatud isikute ja oma valduste kaitseks. Seega ei saa välisluureametil olla andmeid Eesti poliitikutest mõjuagentide kohta ja välisluureameti peadirektor pole seda ka kordagi väitnud.

Ernits polnud Luige vastusega rahul, viidates sellele, et Marran rääkis kõigepealt võrgustiku tuvastamist ning alles seejärel lisas viite Lääne-Euroopale. „Ainult loll ei saa sellest aru,“ kommenteeris ta. Läbirääkimiste voorus lisas Ernits, et Marrani sekkus oma jutuga Eesti sisepoliitikasse, rünnates Keskerakonda ja EKREt, nagu Ernitsa enda analüüs näitas. See aga peaks luurejuhile olema lubamatu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee