Maailm

Oleg Sentsov on Venemaa vanglas nälginud 127 päeva. Mis saab edasi?  (18)

Aadu Hiietamm, 18. september 2018 07:45
VABASTAGE SENTSOV! Meeleavaldus Venemaa saatkonna juures Prahas. Foto: AFP/Scanpix
Nelja aasta eest Krimmis vahistatud ja Venemaal 20 aastaks vangi mõistetud Ukraina filmirežissöör Oleg Sentsov alustas Venemaa vanglas tähtajatut näljastreiki 14. mail ning nüüdseks on ta nälginud juba 127 päeva. Oma sõnul elab ta veel vaid inertsist ega usu enam selle loo õnnelikku lõppu.  

Venemaa föderaalne julgeolekuteenistus (FSB) võttis Oleg Sentsovi kinni okupeeritud Krimmis 2014. aasta mais. Temaga samal ajal vahistati Oleksandr Koltšenko. Mõlemale esitati fabritseeritud süüdistus terrorirühma loomises ja terroriaktide korraldamises. 25. augustil 2015 mõistis Põhja-Kaukaasia sõjaväekohus Sentsovi 20 aastaks vangi. Koltšenkole mõisteti 10aastane vanglakaristus.

Samal teemal

Sentsov ja Koltšenko end süüdi ei tunnistanud. Sentsov nimetas kogu kampaaniat poliitiliseks ajujahiks. Alates mullu oktoobrist kannab ta karistust range režiimiga paranduslike tööde koloonias nr 8 (hüüdnimega Belõi Medved), mis asub Uuralites Labõtnangi linnas Jamali Neenetsi autonoomses ringkonnas. Just seal alustas Sentsov 14. mail  tähtajatut näljastreiki, millega taotleb 64 Ukraina poliitvangi vabastamist Venemaa vanglatest. 13. juulil sai ta 42aastaseks.

Vene võimud on jäänud kurdiks

Oleg Sentsovi vabastamist on Venemaa juhtkonnalt ja isiklikult president Vladimir Putinilt nõudnud Prantsusmaa riigipea Emmanuel Macron. USA välisminister pöördus samasuguse nõudmisega Venemaa välisministri  Sergei Lavrovi poole.  Tugev toetusavaldus Sentsovile tuli eelmisel nädalal Euroopa Parlamendist, kus Euroopa Rahvapartei fraktsioon esitas ta Sahharovi mõttevabaduse auhinna kandidaadiks. Ka Poola ekspresidendi ja Nobeli rahupreemia laureaadi 1983. aastast Lech Walesa arvates on Oleg Sentsov selle preemia ära teeninud. 

Sentsovi vabastamist nõutakse regulaarselt meeleavaldustel Euroopa riikide pealinnades Venemaa saatkonna juures. Eelmisel reedel alustasid Prantsusmaa kultuuritegelased Pariisis Venemaa saatkonna juures omalaadset teate-näljastreiki. See tähendab, et iga päev nälgib seal vähemalt üks tuntud kultuuritegelane. 

Venemaa võimud on Sentsovi näljastreiki ja tema vabastamisnõuetesse seni äärmiselt jahedalt suhtunud. President Vladimir Putin on öelnud, et ta mõisteti vangi süüdistatuna terrorismis ning seetõttu pole enam midagi arutada. 

Vene võimud väidavad ka, nende arusaamise järgi on Oleg Sentsov hoopis Venemaa kodanik, sest pärast Krimmi ühendamist Venemaaga said kõik sealsed elanikud automaatselt Venemaa kodakondsuse. Sugulaste kinnitusel ei ole Oleg Sentsovile aga keegi Venemaa passi andnud ja tal on üksnes Ukraina pass.   

Venemaa võimudelt palus Oleg Sentsovile armu anda tema ema Ljudmõla Sentsova. Vastuseks öeldi, et niisuguse palve peab Oleg Sentsov isiklikult kirjutama Venemaa presidendile Vladimir Putinile. Oleg Sentsov on aga korduvalt rõhutanud, et tema alla ei anna ja armuandmispalvet ei kirjuta.

Elu aitab sees hoida Nutridrink 

Vene võimude teatel näeb Oleg Sentsov pikast näljastreigist hoolimata suhteliselt hea välja ning ka tema tervisega olevat kõik korras. 127 päeva nälginud mees ise nii ei arva. Sugulaste sõnul kirjutas Oleg Sentsov eelmisel nädalal, et elab veel vaid inertsist ning tema tervislik seisund on stabiilselt vilets. Viimasel ajal teevad muret hüpoksia ehk hapnikuvaegus. Sellele vaatamata ei kavatse ta nälgimisest loobuda. 

Ilmselt tekib paljudel küsimus, kuidas on üldse võimalik, et Oleg Sentsov pärast 127päevast nälgimist üldse veel elus on.  Tegelikult nälgis ta täielikult vaid kaks esimest kuud. Alates juuli keskpaigast võtab ta iga päev väikese koguse toidusegu Nutridrink, mis aitab elu sees hoida. Normaalsest toitumisest on asi muidugi kaugel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee