Eesti uudised

Varro Vooglaid ja Objektiiv veavad Facebookiga vägikaigast (61)

Toimetas Silja Ratt, 17. september 2018, 12:43
Varro VooglaidFoto: Alar Truu
Facebook eemaldas pühapäeval portaali Objektiiv märtsikuus tehtud postituse, väites, et tegu on vihakõnega, ja ähvardas platvormi reegleid väidetavalt rikkuva materjali postitamise jätkumisel Objektiivi lehe jäädavalt sulgeda. Samuti määras Facebook Varro Vooglaiule järjekordse 30-päevase bloki.Objektiivi peatoimetaja Veiko Vihuri sõnul on nn sotsiaalmeediahiiud asunud lääne poliitilise establishment’i survel piirama sõna- ja arvamusvabadust, liigitades oma platvormidel teatud ideed ja väljendused sobimatuteks. "Formaalselt tsensuuri justkui ei ole ning sõnavabadust ei piirata, ent "vihakõneks" või "diskrimineerimiseks" tembeldatud arvamusavaldused eemaldatakse," selgitas ta."Samamoodi on piiratud "populistideks" või "paremäärmuslasteks" tembeldatud inimeste pääs peavoolumeediasse, sealhulgas erinevate riikide rahvusringhäälingu saadetesse," osutas Vihuri ja lisas, et kõigel sellel on selge poliitiline eesmärk: "Kõrvaldada ühiskondlikust diskussioonist poli

Vooglaiu konto suletakse taas

Paralleelselt Objektiivile saadetud ähvardusega karistas Facebook pühapäeval Vooglaidi lühikese aja jooksul juba teist korda 30-päevase blokeeringuga. Uue karistuse määras Facebook Vooglaiule seetõttu, et väidetavalt on kaks tema varasemat postitust kvalifitseeritud vihakõneks. Lisaks sellele on karistuse põhjendusena tembeldatud vihakõneks ka Vooglaiu poolt märtsikuu alguses tehtud postitus, millega ta kritiseeris huumorivõtmes sooideoloogia pealetungi, näidates kui naeruväärne on üha uute nn sooidentiteetide väljamõtlemine ning nende asetamine meheks ja naiseks olemisega võrdsetele alustele.

Samal teemal

Vooglaid kurdab, et Facebook karistab teda teist korda ühe ja sama postituse eest, mida enam ammu ei eksisteerigi. "Teiseks päris kindlasti ei sisaldanud see mitte mingisugust minupoolset vihakõnet, nagu ma Facebookile ka tulutult oma protestis selgitasin," seletab mees.

Vooglaiu sõnul on tõenäoline, et ilmselt vasakpoolsete aktivistide poolt käima tõmmatud agressiivne pealekaebamiskampaania päädib suure tõenäosusega tema enda ja võimalik et ka Objektiivi konto sulgemisega Facebooki poolt. "Midagi väga üllatavat selles ei oleks, pidades silmas, et sõnavabadus teeb lääne ühiskonnas juba pikemat aega ja üha kiiremas tempos vähikäiku," ütles ta.

Vooglaiu sõnul on tal isiklikus plaanis üpriski ükskõik, kas ta kaotab Facebooki kasutamise võimaluse või mitte, aga SAPTK ning Objektiivi töö seisukohast on tegu tõsise probleemiga, sest Facebook kujutab endast üht peamist kommunikatsioonikanalit avalikus arutelus osalemiseks ja oma maailmavaatelise sõnumi kuuldavaks tegemiseks.

Varem on Vooglaid öelnud, et ta ei tea, kes Facebookile kaebuseid saadab. Siiski loetles mees mõned nimed, keda tema meelest kahtlustada võib: Eesti Inimõiguste Keskus, Eesti LGBT Ühing, Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liit, Feministeeriumi haldav MTÜ Oma Tuba, Avatud Eesti Fond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee