START: Kanderakett Delta 2 viis oma turjal kosmosesse jääuurimissatelliidi ICESat-2 (AFP/Scanpix)

Laupäeva varahommikul Vandenbergi õhuväebaasist Califonias startinud rakett Delta 2 viis oma kukil üle Vaikse ookeni lennates 500 kilomeetri kõrgusele orbiidile tehiskaaslase ICESat-2. Peaaegu miljard dollarit maksnud satelliidi laserite abil uuritakse ülima täpsusega nabajää paksust.

Laserist sööstab 10 000 valgusimpulssi sekundis ja püüab maapinnalt tagasi pöörduvaid footoneid, et määrata ülima täpsusega jää paksust iga 70 sentimeetri järel. See on vajalik, et selgitada välja nabajää sulamise kiirus ja seeläbi ennustada, kui palju ja ohtlikult tõuseb veepind meredes ja ookeanides, mis võib saada ohuks sadadele miljonitele ranniku lähedal elavatele inimestele. Lisaks annab mõõtmine hulga suure resolutsiooniga fotosid, mis võimaldab kokku panna Antarktika ja Arktika ülitäpse kaardistuse.

„Me suudame määrata jää paksuse aastamuutust isegi siis, kui see on vaid neli millimeetrit,“ teatas NASA. Eriti oluline on saada andmeid Antarktikast, mille jäämasse pole piisava täpsusega kunagi uuritud. „Kolmandik Maa mageveevarudest on nabajääs ja mägedelt laskuvates liustikes – 99 protsenti sellest kolmandikust asub Gröönimaal ja Antarktikas,“ kinnitab NASA uurija Alex Gardner. Tema kolleeg Brooke Medley on aga vaimustunud võimalusest täpsemalt uurida, mis toimub Texase osariigi suuruse veepinnal hõljuva jäämassiiviga Antarktikas. „See tõuseb ja langeb pidevalt kuus-kaheksa meetrit iga päev. Me tahamegi võrrelda, mis toimub jääväljadega, mida ei mõjuta tõusud ja mõõnad võrreldes selle hiiglasega.“ 

Peale selle saadab tehiskaaslane andmeid ka maailma loodusvarade kohta. Iga päev jõuab NASA maapealsete teenistusteni terabaidi jagu andmeid. 

Uurimisprojekti kestuseks on arvestatud kolm aastat, kuid kui peaks tekkima vajadus seda pikendada, siis sellega on arvestatud. Kütusevaru jätkub satelliidil ICESat-2 kümneks aastaks.

Jaga artiklit

4 kommentaari

M
mx35  /   20:25, 16. sept 2018
isegi peterburi hübriidsõja keskpunktid on näha... samuti see kuidas vene väidab et ükrainas ei sõdi aga kuidas rongid viivad tanke donetskisse... Veel jääb kindlasti peale jää sulamise kiirus ja maismaa kõrgus peale seda... Kui oli 4 milli siis ehk tulevad lume alt välja venemaa põhjaaladel meie küüditatute hauad... see oleks hea... Maailm peab kord ka nägema kui vale on see venemaa pravda
A
Aja Lugu  /   18:52, 16. sept 2018
Üsna hiljuti algas tõsine võitlus arktika pärast. Venemaa puurib seal gaasi ja naftat, ehitab uusi sõjaväebaase. Sealkandis liiguvad Venemaa peal ja allveelaevad.Selle satelliidi abil on võimalik kontrollida Murmanskis paiknevate sõjaväebaaside ja laevastiku tegevust. jne. Ei maksa arvata,et paljalt jääpragude ja jääkarude vaatamiseks pool miljardit magama pandi. Pildile jääb ka kõik eestis toimuv.Polaarorbiidil oleva satelliidiga on jälgitav kogu maakera 100%.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis