Maailm

TEADLASED: suveajale jäämine muudab inimesed paksemaks, rumalamaks ja tigedamaks (208)

Aadu Hiietamm, 15. september 2018 08:15
Foto: Imago/Scanpix
Euroopa Komisjon soovib Euroopa Liidu liikmesriikides igakevadise ja -sügisese kellakeeramise lõpetada juba järgmisel aastal. Liikmesriigid saavad seejuures õiguse ise otsustada, kas jäävad püsivalt suve- või talveaega. Soome tunnustatud uneuurija professor Timo Partonen leiab, et püsiv talveaeg on kõigile inimestele kindlasti parem, vahendab Ilta-Sanomat. 

Talveaeg muudab hommikud valgemaks kui suveaeg ning aitab sellega hoida inimese sisemise bioloogilise kella õiges rütmis, põhjendas professor Partonen oma seisukohta. 

Samal teemal

Ilta-Sanomat korraldas veebis kolmapäeval lugejaküsitluse, millele vastas lühikese ajaga 108 341 inimest. Neist 51% soovib üleminekut talveajale ja 49% suveajale.

Ka Müncheni ülikooli meditsiinipsühholoogia instituudi teadur Till Roenneberg hoiatas ajalehes Die Welt, et igavene suveaeg tõstab riski haigestuda diabeeti, toob kaasa depressiooni ning tekitab magamis- ja õppimisprobleeme. Hoopis loomulikum oleks üleminek igavesele talveajale ehk vööndiajale. Suveajale jäämine muudab inimesed aja jooksul paksemaks, rumalamaks ja tigedamaks, leiab Roenneberg.

Euroopa Komisjon ootab liikmesriikidelt seisukohta tuleva aasta aprillis. Need liikmesriigid, kes otsustavad üle minna püsivale suveajale, keeraksid sel juhul viimast korda kella 31. märtsil 2019 ning riigid, kes otsustavad püsiva talveaja kasuks, keeraksid viimast korda kella 27. oktoobril 2019.

Euroopa Komisjoni nägemusel oleks parem, kui naaberriigid käituksid sarnaselt.

Samal teemal

18.08.2018
Juhtkiri | Suveajale jäämine tundub mõistlik lahendus
14.08.2018
Pessimismi põhjustab aju sabatuum
12.08.2018
TEADLANE: igavesel suveajal on fataalsed tagajärjed
29.07.2018
Eurooplased tahavadki kellakeeramisele lõpu teha