Poliitika

Reformierakonnast tahab Ansipi kõrval kohta Brüsselis veel Rõivas.

Paet: eelistaks ka Euroopas jätkata (67)

Marvel Riik, 14. september 2018 11:35
Urmas Paet.Foto: Alar Truu
Praegu Euroopa Parlamendis töötav Urmas Paet ütles Õhtulehele, et tahab ka järgmise mandaadiperioodi Brüsselis veeta, et teha edasi Euroopa kaitse- ja julgeolekupoliitika raportööri tööd. „Minu eelistus oleks seda veel jätkata,“ rääkis Paet.

Kolmapäeval teatas Euroopa Komisjoni liige Andrus Ansip ja reedel riigikogulane Taavi Rõivas, et suure tõenäosusega kandideerivad nad järgmisel aastal Euroopa Parlamendi valimistel. Erakonnakaaslaste teadaanded Paetile eriliseks uudiseks ei olnud ning teadmine, et viimastel valimistel on Reformierakond saanud ainult 1–2 mandaati, teda muretsema ei pane.

Samal teemal

„Eks inimesed otsustavad,“ ütles Paet. „Euroopa Parlamendi valimised, võrreldes näiteks riigikogu valimistega, on selles mõttes erinevad, et seal on rõhk konkreetsel isikul – kui sümpaatne või ebasümpaatne ta on –, mitte erakonnal.“

Küsides, kas poliitiline kogemus ja head kontaktid Euroopa poliitikutega, nagu on Taavi Rõivas enda puhul esile toonud, on täiendus, mida Euroopa Parlament vajab, vastas Paet, et sobivusele pole ühte selget näitajat. „Noh, miks mitte? Paljud asjad tulevad kasuks. Inimene peab suutma suhelda, võiks olla mingid valdkonnad, kus ollakse tugev... Et siin pole ühte selget asja,“ selgitas ta.

Siiski on Paeti sõnul Euroopas hinnatud need kolleegid, kellele on Brüsseli töökorraldus ja parlamendikoridorid juba tuttavad. „Kui vaatan oma kolleege seal, siis tõsisemaid asju pigem usaldatakse neile, kes on ühe mandaadiperioodi olnud,“ ütles Paet. „Mina olen seniste aastatega tegelenud Euroopa küber- ja kaitsepoliitika valdkonnaga, mis päris kiiresti edasi areneb, ja oleksin iseenesest huvitatud nende teemadega edasi tegelema.“

Eestist pääseb Euroopa Parlamenti 7 inimest. Kuigi sotsid on enda nimekirja saanud tuntud persoone nagu Indrek Tarand ja Marina Kaljurand, ei usu Paet, et sotsid väljakujunenud tulemuste mustrit väga mõjutavad. Kuigi Paet ei soovi spekuleerida, kuidas kohad erakondade vahel jagunevad, usub ta, et kõik erakonnad panevad suurt rõhku riigikogu valimistele, mis toimuvad paar kuud enne Euroopa Parlamendi valimisi.

„Järgmise valitsuse koosseisust ju sõltub see, kellel on üldse võimalusi pääseda Euroopa Komisjoni liikmeks,“ täpsustas Paet, kes ise ei plaani riigikogu valimistel osaleda.

Pärast artikli ilmumist saatis Paet täpsustuse, mis puudutas tema kandideerimist riigikogu valimistel: „See pole õige [väide], et ma ei kavatse riigikogu valimistel osaleda. Lihtsalt meil pole veel nimekirjad selged.“

Samal teemal

19.09.2018
Urmas Paet muutis pärast autoriõiguste direktiivi hääletust oma vastuhääle poolthääleks
16.09.2018
Urmas Paet valiti Euroopa Parlamendi EL-i Ukraina koostöökomisjoni aseesimeheks
14.09.2018
Euroopa Parlamenti pürgiv Toom: EKRE saab mandaadi
14.09.2018
Madisoni saladus: ka mina kandideerin Euroopa Parlamenti