Danske pank TallinnasFoto: VALDA KALNINA/EPA/Scanpix
Ohtuleht.ee 13. september 2018 21:55
Danske panga tegevjuht Thomas Borgen eiras teiste juhtide ja JPMorgani tähelepanekuid Eesti harus toimunu kohta.

2013. aasta oktoobris toimunud koosolekul ütles Danske uus äripanganduse juht Thomas Borgenile, et välisriikidest pärit tehingute maht panga Eesti harus on palju kõrgem kui konkurentidel ning seda tuleb kontrollida ja võimalusel ka vähendada, teatas Financial Times, tuginedes lehe kätte sattunud koosoleku protokollile, vahendas ERRi uudisteportaal.

Protokolli kohaselt rõhutas Borgen kesktee leidmist ning soovis seda küsimust arutada edasi väljaspool koosolekut.

Rahapesu uurimisega seotud allika sõnul on see protokoll uurimises kõige tähtsam dokument. "See oli see hetk, kui tehti otsus mitte peatada seda tegevust," lisas ta.

Juurdlus Danske Banki rahapesusüüdistustest tuvastas, et panga Eesti filiaali kaudu võidi pesta miljardeid eurosid Venemaa ja endise Nõukogude Liidu raha.

Leitud tulemused tekitavad kahtlusi Taani suurima pangandusettevõtte juhtkonna osas - kes teadis ja kui palju teadis, et Danske suhteliselt tillukesest Eesti harust käis aastaid läbi tohututes kogustes võõramaist raha.

Rahapesu toimus vahemikus 2007-2015, kõige intensiivsem kuritegevuse aasta oli 2013, mil välismaiseid, mitteresidentide tehinguid korraldati Eesti harus umbes 80 000 ning tallel hoiti 30 miljardi dollari (ligi 26 miljardi euro) väärtuses raha.