Seisukoht

Seisukoht | Kas elame Eestis? (5)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 13. september 2018, 17:48
Valimiste sessiooni eel on läinud suureks väitluseks selle üle, et lasteaedades ja koolides peaks haridust andma ikka kodumaa keeles. Idee riputasid suure kella külge riiki ligi kakskümmend aastat tüürinud Reformierakond ning ta pikaaegne võimupartner Isamaa-IRL.

Õõvastav on seejuures, et poliitikute arvates on rahva mälu lühem kui haugil. Viimase 19 aasta jooksul on viis haridusministrit tulnud Reformierakonna ja IRLi ridadest. Võimul olles ei kiputud aga vene lasteaedades riigikeelt õpetama. Eestikeelse hariduse jutt läks Reformierakonnal lahti paraku nüüd, kui võimul on Keskerakond.

On ju enesestmõistetav, et Eestis õpetatakse eesti ja Lätis läti keeles. Eesti on väike rahvusriik, kes peab oma keelt ja kultuuri kaitsma. Selge on aga ka see, et korralikult riigikeelt valdamata ei ole ühegi teise rahvuse esindajal perspektiivi.

Samas ei üllata sugugi, et sotsid toetavad riigikeeles õpetamise asemel kakskeelset keelekümblust. Kõik koolid ja lasteaiad peavad olema riigikeelsed. See vähendab ka turvariske, sest riigikeelt hästi valdavat inimest on idanaabril raskem ajuloputada. Keegi ei keela ju vene, läti, juudi või saksa keelt pühapäevakoolis või suvelaagris õpetada. Ja see ainult rikastab kultuuri.

Eesti riigil on piisavalt ressurssi, et lapsi eesti keeles õpetada, kas või suure riigiaparaadi arvelt. Läti president Raimonds Vējonis kuulutas ju mullu kevadel välja seaduse, mis näeb kõigis keskkoolides ette ülemineku ainult lätikeelsele õppele.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee