Juhtkiri

Juhtkiri | Kas Eestis on üldse keskklassi? (6)

Ohtuleht.ee, 13. september 2018, 17:48
Foto: Alar Truu
President Kaljulaid rõhutas riigikogu sellesügisesel avaistungil, et vaid 33 riigis maailmas on keskmine palk kõrgem kui meil. Optimist tunneks selle võrdluse puhul heameelt, et asume ligi 200 riigi seas üsna tipu lähedal. Pessimist aga ütleks, et Euroopa kontekstis, eriti aga meile eeskujuks oleva Skandinaaviaga võrreldes pole meil 34. kohaga midagi hõisata. Et eestlane on pigem pessimist, on näha ka ÜRO hiljutisest maailma õnnelikkusraportist, kus Eesti on maailmas 63. kohal, aga naabritega võrreldes oleme ikkagi kõige õnnetum riik.

Õnnetunne on subjektiivne, mitte ainult rahas mõõdetav, võib välja lugeda Swedbanki uuringust. Pooled elanikud peavad end madalamasse keskklassi kuuluvaks – keskklassi iseloomustavat 1450 kuni 2200 euro suurune netosissetulek. See tähendab vähemalt 1700 euro suurust brutopalka. Samas on ametlikult sellest kõrgema palga saajaid vähem kui kümnendik Eesti töötajatest. Järelikult on palgatöötaja võimalused keskklassi jõuda üsna kasinad, põhimassi peavad moodustama ettevõtlusest tulu saajad, välistada ei saa ka varimajanduse osa.

Kuid igaüks võib enda positsiooni ise hinnata, kui keskklassi tunnusteks loetakse isikliku eluaseme olemasolu, püsikulude kõrval lisakulutuste tegemise võimalust, auto ostmist ning kord aastas välismaal puhkusereisil käimist.

Keskmine brutopalk on tõusnud küll 1321 euroni, kuid mediaanpalk on vaid napilt üle tuhande euro – 1014. Kui aga pooled palgasaajad saavad pärast maksude mahaarvamist kätte alla tuhande euro kuus, siis tuleb rääkida pigem palgavaesusest kui rahuloleva riigi alustalaks olevast laiast ja õnnelikust keskklassist. Praeguse uuringu klassifikatsiooni järgi ei kuulu aga sissetulekutelt keskklassi ei Eesti õpetajad, politseinikud, päästjad ega kultuuritöötajad. Rahulolematus on küll elus edasiviiv jõud, kuid pidev mure madalate sissetulekute pärast hoiab meid õnnetute riikide seas.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee