(Alar Truu)

President Kaljulaid rõhutas riigikogu sellesügisesel avaistungil, et vaid 33 riigis maailmas on keskmine palk kõrgem kui meil. Optimist tunneks selle võrdluse puhul heameelt, et asume ligi 200 riigi seas üsna tipu lähedal. Pessimist aga ütleks, et Euroopa kontekstis, eriti aga meile eeskujuks oleva Skandinaaviaga võrreldes pole meil 34. kohaga midagi hõisata. Et eestlane on pigem pessimist, on näha ka ÜRO hiljutisest maailma õnnelikkusraportist, kus Eesti on maailmas 63. kohal, aga naabritega võrreldes oleme ikkagi kõige õnnetum riik.

Õnnetunne on subjektiivne, mitte ainult rahas mõõdetav, võib välja lugeda Swedbanki uuringust. Pooled elanikud peavad end madalamasse keskklassi kuuluvaks – keskklassi iseloomustavat 1450 kuni 2200 euro suurune netosissetulek. See tähendab vähemalt 1700 euro suurust brutopalka. Samas on ametlikult sellest kõrgema palga saajaid vähem kui kümnendik Eesti töötajatest. Järelikult on palgatöötaja võimalused keskklassi jõuda üsna kasinad, põhimassi peavad moodustama ettevõtlusest tulu saajad, välistada ei saa ka varimajanduse osa.

Kuid igaüks võib enda positsiooni ise hinnata, kui keskklassi tunnusteks loetakse isikliku eluaseme olemasolu, püsikulude kõrval lisakulutuste tegemise võimalust, auto ostmist ning kord aastas välismaal puhkusereisil käimist.

Keskmine brutopalk on tõusnud küll 1321 euroni, kuid mediaanpalk on vaid napilt üle tuhande euro – 1014. Kui aga pooled palgasaajad saavad pärast maksude mahaarvamist kätte alla tuhande euro kuus, siis tuleb rääkida pigem palgavaesusest kui rahuloleva riigi alustalaks olevast laiast ja õnnelikust keskklassist. Praeguse uuringu klassifikatsiooni järgi ei kuulu aga sissetulekutelt keskklassi ei Eesti õpetajad, politseinikud, päästjad ega kultuuritöötajad. Rahulolematus on küll elus edasiviiv jõud, kuid pidev mure madalate sissetulekute pärast hoiab meid õnnetute riikide seas.

Jaga artiklit

5 kommentaari

N
naine  /   08:23, 18. sept 2018
Ega asjata öelda: "On 3 valet, suur vale, väike vale ja statistika...". Kui 1 saab 20 tuhhi ja teised 9 ainult 300 €, siis on nende keskmine 2270€. Kas need 9 on nüüd sellepärast õnnelikumad?
K
Kõva Ketas  /   09:18, 14. sept 2018
"Keskklassi" uuringutest on vist välja jäetud eakate eestimaalaste sissetulekud. Pakume, et neist vaid 0,03% kuulub sinna klassi.
Õhtulehe toimekad toimetajad peaksid omalt poolt veidi just sellest vaatevinklist avama teemat. Poleks paha ka Presidendi seisukoht antud küsitluse valguse.
Milliseid samme tuleks vanuritel astuda "keskklassi" väärikasse klubidesse vastu võtmiseks?
Üks võimalus on näiteks vallavalitsuselt toetuse saamuseks avaldus kirjutada, ettevaatlikult võiks oletada, et see jääb vastuseta. Teine tee on jälle tasuvale ametipostile asuda, aga palju on neid ettevõtjaid kapitaliste, kes neist suht küsitava tervisega kodanikest osakavad piisavat kasu välja pressida. Kolmas tee on ...

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis