Maailm

Isehakanud Donetski Rahvavabariik ähvardab täiemahulise sõjaga (52)

Allan Espenberg, 13. september 2018 18:00
Aleksandr Zahhartšenko (26.06.1976–31.08. 2018). Foto: Reuters/Scanpix
Kaks nädalat tagasi, 31. augustil, tapeti Donetskis sealse libariigi juht Aleksandr Zahhartšenko. Kreml teatas seepeale, et atentaat muutis Venemaa presidendi Vladimir Putini ja Ukraina presidendi Petro Porošenko kohtumise võimaluse nullilähedaseks. Isehakanud Donetski Rahvavabariik aga levitab kuulujutte, mille järgi algab 14. septembril täiemahuline sõda.     

 Kas rindetegevuses võib midagi muutuda? Selles ei ole eksperdid üksmeelel. Mõne arvates võib tõepoolest peatselt minna hirmsaks tulevahetuseks, mis on Donetski poolt seotud kättemaksuga oma juhi tapmise eest. Teisalt arvatakse, et ei juhtu midagi erilist, sest Donetskil puuduvad selleks vahendid, aga Venemaalt nende suurtes kogustes juurdetoomine ärataks liigset tähelepanu. Siiski peetakse võimalikuks üksikuid suuremaid lahinguid mõnel rindelõigul, samuti diversioone. Samas on väed seatud täielikku lahinguvalmidusse.

Samal teemal

Kuna DRV uutel juhtidel on hirm nahas ja kardetakse oma elunatukese pärast, siis pikendati pärast Zahhartšenko surma Donetski linnas komandanditundi. Kui senini oli see alanud kell 1.00, siis septembrist nihutati algus 23.00 peale. Keeluaja rikkumise eest on ette nähtud 30ööpäevane vangistus, mis on nii hirmutav karistus, et tänavad õhtuti juba varakult tühjaks jäävad. DRVs kehtib ka erakorraline seisukord ja alanud on massilised vahistamised.

Minski kokkulepete suhtes valitsevad täiesti vastandlikud seisukohad. Mõne arvates on nende kokkulepetega nüüd kõik ja need võib maha matta. Näiteks teatas Venemaa Riigiduuma esimees Vjatšeslav Volodin, et atentaat tühistas kõik Minski lepingud. Teiste arvates ei muutu aga õieti midagi. Ukraina poliitik Roman Bessmertnõi märkis, et Minski läbirääkimistel kujundavad olukorda täielikult venelased, kes juhendavad Donetski ja Luganski delegatsioone, kirjutavad neile tekste ja õpetavad taktikaliselt õigesti käituma. “Selles protsessis võib midagi muutuda vaid Kremli soovil. Nii nagu sealt öeldakse, nii ka jääb,” selgitas poliitik.

Ukraina ajutiselt okupeeritud territooriumide ministri asetäitja Georgi Tuka on rõhutanud, et pole mingit mõtet hakata arutlema Donbassi sõjalise konflikti tuleviku üle, sest kõik sõltub Moskva tahtest ja soovidest.

Ukraina üks tuntumaid nüüdisaegseid astrolooge Vlad Ross tegi pärast Zahhartšenko tapmist uue prognoosi ja tema ennustus ütleb, et juba mõne aasta pärast algab Venemaal keeruline ajajärk, mis lõpeb Putini kukutamise ja Venemaa lagunemisega. Rossi kinnitusel pudeneb Venemaa väikesteks vabariikideks ja kunagisest impeeriumist ei jää midagi alles. Lõpuks satub Venemaa Euroopa-osa koos Moskvaga täielikult Ukraina võimu alla ja sellest kujuneb Ukraina protektoraat, väidab Ross.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee