Poliitika

Kultuuriminister Indrek Saar ei toeta Rein Langi ideed hakata ERR tsenseerima (63)

Marvel Riik, 13. september 2018 15:21
Indresk Saar.Foto: Tiina Kõrtsini
Endist kultuuriministrit Rein Langi on pannud imestama Eesti rahvusringhäälingu (ERRi) otsus näidata maksumaksja raha eest  propagandahõngulist Vene sarja „Katariina“. Praegune kultuuriminister Indrek Saar nendib, et Eesti idanaabril on olemas propagandistlikud huvid. Ta ei leia, et see on põhjus sarja näitamisest loobuda.

„Mis puudutab erinevaid ideoloogilisi käsitlusi filmides-seriaalides, siis ma arvan, et meie maailmapilt oleks palju vaesem, kui me üritaksime kokku leppida ühes lõplikus tões, milline on olnud ajalugu,“ selgitas Saar. „Püüda kokku leppida, et meil Eestis on selline käsitlus ja see käsitlus, mis tuleb kuskilt mujalt, see meile ei sobi, siis me ei saaks ilmselt ka paljusid lääne poolt tulevaid mahukaid ja menukaid filme-seriaale vaadata. Ma loodan, et me selleni kunagi ei jõua.“

Samal teemal

Mis puudutab konkreetselt Langi kriitika alla sattunud sarja „Katariina“, siis vaatamissoovitust Saar anda ei osanud. „Pean tunnistama, et ma pole piisavalt hoolikas televiisorijälgija. Ma ei oska seda konkreetset asja kommenteerida,“ lisas minister. „Aga ma loodan, et me ei muutu paranoiliseks ega hakka tsenseerima kõike, mis tundub meile vähegi teistsugune kui meie kokkulepitud maailmanägemus on.“

Lang väljendas oma imestust septembri alguses Kuku raadio saates „Olukorrast ajakirjanduses“. Ta kirjeldas, et „Katariina“ on kostüümidraama, millel ei ole mingit pistmist ajalooga, vaid see levitab Venemaa sõnumit.

„Viimases seerias saadakse teada, et Katariina Suur oli Venemaa suur valitseja, sest ta suurendas impeeriumit, võitis sõjaliselt kõiki vastaseid, andis türklastele naha peale ja alandas sakslasi. See narratiiv on tegelikult see, mida on tingimata tarvis tänasel ametlikul Venemaal. Miks seda sarja Eesti televisioonis näidatakse?“ küsib Lang.

ETV peatoimetaja Marje Tõemäe sõnul on „Katariina“ (ja ka „Katariina. Tähelend“) ajalooline draamasari, mis tähendab alati ka fiktsiooni. „Fiktsioon loob võimaluse dramaturgiaks, kus esiplaanile mängitakse pigem karakteri ja inimsuhete areng kui ajastu ajalooline täpsus,“ selgitas Tõemäe, kelle sõnul oskab ETV vaataja teha vahet dokumentalistikal ja fiktsioonil.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee