Nobeli rahuauhinna omaniku sõnul rikkusid Wa Lone ja Kyaw Soe Oo seadust ning nende süüdimõistmisel polnud midagi tegemist sõnavabadusega, vahendab BBC.
Aung San Suu Kyi sõnas Vietnamis rahvusvahelisel majanduskonverentsil viibides, et paljud kriitikud pole tõenäoliselt kohtuotsust lugenudki. „Neid ei mõistetud süüdi ajakirjanuks olemise pärast, nad mõisteti vangi, kuna... kohus leidis, et nad rikkusid julgeoleku seadust,“ sõnas ta. Naine lisas, et juhul, kui kinnipeetud leiavad, et kohtuotsus oli ebaõiglane, on neil on absoluutne õigus see edasi kaevata.
Myanmari päritolu Reutersi ajakirjanikud Wa Lone ja Kyaw Soe Oo mõisteti . seitsmeks aastaks vangi 3. septembril. Kohtuotsus on tekitanud rahvusvahelise protestilaine.
Euroopa Parlament võttis täna vastu kiireloomulise resolutsiooni,mis nõuab Myanmari võimudelt kahe ajakirjaniku vabastamist.
„Kahe Reutersi ajakirjaniku vahistamine ja süüdimõistmine genotsiidi kajastamise eest on ajakirjandusvabaduse tapmine. Ajakirjanikud tuleb viivitamatult vabastada,“ ütles eurosaadik Urmas Paet, resolutsiooni üks esitajaid, oma sõnavõtus.
Ta lisas ka, et rohingjade olukord ei ole paranenud. „Euroopa Liit ja rahvusvaheline kogukond peavad tegema kõik selleks, et Myanmari võimud lõpetaksid vägivalla ja genotsiidi korraldajad jõuaksid kohtu ette. Seega peab Euroopa Liit Myanmari survestamiseks kasutama kõiki oma võimalusi ja vahendeid, sealhulgas tühistama kaubandussoodustused, millest Myanmar kasu saab,“ sõnas Paet. „Lisaks tuleks ÜRO Julgeolekunõukogul kehtestada Myanmari suhtes ülemaailmne laiaulatuslik relvaembargo ning võtta raskete kuritegude eest vastutavate isikute suhtes vastu individuaalsed sihipärased sanktsioonid, sest sanktsioonid sõjaväejuhtide vastu on ainuke viis neid peatada.“
See juhtum on ilmekas näide, kuidas võim ning presidendiamet inimest rikub. Praegu naudib ta võimu ning privileege ja ei mõtlegi riigi juhtivate poliitikute ning kindralitega vastuollu minna ja oma hüvedega riskida. Nüüd ülistab ta kõigest väest 2.3 miljoni rohinja tagakiusamist, genotsiidi ning maa etnilist puhastust. Ja pistab trellide taha ajakirjanikke, kes sellest kirjutada üritavad. Tagakiusatavast on saanud tagakiusaja, rõhutust rõhuja. Mõttevabadusekaitsjast mõttevabaduse lämmataja. inimõiguslasest aga türann.