Maailm

Aung San Suu Kyi õigustas Reutersi ajakirjanike vangipanekut (2)

Toimetas Piret Kütt, Greete Kõrvits, 13. september 2018 13:01
Aung San Suu Kyi VietnamisFoto: AFP/Scanpix
Myanmari liider Aung San Suu Kyi kaitseb kohtu otsust saata vangi kaks Reutersi ajakirjanikku, kes mõisteti süüdi riigisaladuse rikkumises, kui nad uurisid ning kajastasid rohingjade tapmisi. 

Wa Lone ja Kyaw Soe Oo Reutersi toimetuses Yangonis Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Nobeli rahuauhinna omaniku sõnul rikkusid Wa Lone ja Kyaw Soe Oo seadust ning nende süüdimõistmisel polnud midagi tegemist sõnavabadusega, vahendab BBC.

Aung San Suu Kyi sõnas Vietnamis rahvusvahelisel majanduskonverentsil viibides, et paljud kriitikud pole tõenäoliselt kohtuotsust lugenudki. „Neid ei mõistetud süüdi ajakirjanuks olemise pärast, nad mõisteti vangi, kuna... kohus leidis, et nad rikkusid julgeoleku seadust,“ sõnas ta. Naine lisas, et juhul, kui kinnipeetud leiavad, et kohtuotsus oli ebaõiglane, on neil on absoluutne õigus see edasi kaevata. 

Myanmari päritolu Reutersi ajakirjanikud Wa Lone ja Kyaw Soe Oo mõisteti . seitsmeks aastaks vangi 3. septembril. Kohtuotsus on tekitanud rahvusvahelise protestilaine.

Vangistatud ajakirjanike abikaasad Pan Ei Mon ja Chit Su Win Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament võttis täna vastu kiireloomulise resolutsiooni,mis nõuab Myanmari võimudelt kahe ajakirjaniku vabastamist.

„Kahe Reutersi ajakirjaniku vahistamine ja süüdimõistmine genotsiidi kajastamise eest on ajakirjandusvabaduse tapmine. Ajakirjanikud tuleb viivitamatult vabastada,“ ütles eurosaadik Urmas Paet, resolutsiooni üks esitajaid, oma sõnavõtus.

Ta lisas ka, et rohingjade olukord ei ole paranenud. „Euroopa Liit ja rahvusvaheline kogukond peavad tegema kõik selleks, et Myanmari võimud lõpetaksid vägivalla ja genotsiidi korraldajad jõuaksid kohtu ette. Seega peab Euroopa Liit Myanmari survestamiseks kasutama kõiki oma võimalusi ja vahendeid, sealhulgas tühistama kaubandussoodustused, millest Myanmar kasu saab,“ sõnas Paet. „Lisaks tuleks ÜRO Julgeolekunõukogul kehtestada Myanmari suhtes ülemaailmne laiaulatuslik relvaembargo ning võtta raskete kuritegude eest vastutavate isikute suhtes vastu individuaalsed sihipärased sanktsioonid, sest sanktsioonid sõjaväejuhtide vastu on ainuke viis neid peatada.“

Samal teemal

11.08.2018
Paet nõuab Myanmaris genotsiidi kajastamise eest vangistatud Reutersi ajakirjanike vabastamist
04.08.2018
Kuidas ma kohtusin Myanmaris seitsmeks aastaks vangi mõistetud ajakirjanikuga?
03.08.2018
Myanmaris vangistati kaks Reutersi ajakirjanikku
30.07.2018
ÜRO inimõigusjuht: ametist peaks lahkuma ka Myanmari liider Aung San Suu Kyi