Maailm

Aung San Suu Kyi õigustas Reutersi ajakirjanike vangipanekut (2)

Toimetas Piret Kütt, Greete Kõrvits, 13. september 2018, 13:01
Aung San Suu Kyi VietnamisFoto: AFP/Scanpix
Myanmari liider Aung San Suu Kyi kaitseb kohtu otsust saata vangi kaks Reutersi ajakirjanikku, kes mõisteti süüdi riigisaladuse rikkumises, kui nad uurisid ning kajastasid rohingjade tapmisi. 

Wa Lone ja Kyaw Soe Oo Reutersi toimetuses YangonisFoto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Nobeli rahuauhinna omaniku sõnul rikkusid Wa Lone ja Kyaw Soe Oo seadust ning nende süüdimõistmisel polnud midagi tegemist sõnavabadusega, vahendab BBC.

Aung San Suu Kyi sõnas Vietnamis rahvusvahelisel majanduskonverentsil viibides, et paljud kriitikud pole tõenäoliselt kohtuotsust lugenudki. „Neid ei mõistetud süüdi ajakirjanuks olemise pärast, nad mõisteti vangi, kuna... kohus leidis, et nad rikkusid julgeoleku seadust,“ sõnas ta. Naine lisas, et juhul, kui kinnipeetud leiavad, et kohtuotsus oli ebaõiglane, on neil on absoluutne õigus see edasi kaevata. 

Myanmari päritolu Reutersi ajakirjanikud Wa Lone ja Kyaw Soe Oo mõisteti . seitsmeks aastaks vangi 3. septembril. Kohtuotsus on tekitanud rahvusvahelise protestilaine.

Vangistatud ajakirjanike abikaasad Pan Ei Mon ja Chit Su Win Foto: AFP/Scanpix

Euroopa Parlament võttis täna vastu kiireloomulise resolutsiooni,mis nõuab Myanmari võimudelt kahe ajakirjaniku vabastamist.

„Kahe Reutersi ajakirjaniku vahistamine ja süüdimõistmine genotsiidi kajastamise eest on ajakirjandusvabaduse tapmine. Ajakirjanikud tuleb viivitamatult vabastada,“ ütles eurosaadik Urmas Paet, resolutsiooni üks esitajaid, oma sõnavõtus.

Ta lisas ka, et rohingjade olukord ei ole paranenud. „Euroopa Liit ja rahvusvaheline kogukond peavad tegema kõik selleks, et Myanmari võimud lõpetaksid vägivalla ja genotsiidi korraldajad jõuaksid kohtu ette. Seega peab Euroopa Liit Myanmari survestamiseks kasutama kõiki oma võimalusi ja vahendeid, sealhulgas tühistama kaubandussoodustused, millest Myanmar kasu saab,“ sõnas Paet. „Lisaks tuleks ÜRO Julgeolekunõukogul kehtestada Myanmari suhtes ülemaailmne laiaulatuslik relvaembargo ning võtta raskete kuritegude eest vastutavate isikute suhtes vastu individuaalsed sihipärased sanktsioonid, sest sanktsioonid sõjaväejuhtide vastu on ainuke viis neid peatada.“

2 KOMMENTAARI

d
devalveerunud inimõiguste kaitsjate autasud. 27. mai 2019, 20:13
too daam. oma riigi praegune liider oli kunagi ise tagakiusatu. Ja sai nii 1991.a. Nobeli rahupreemia kui ka Euroopa parlamend poolt 1990.a. antud maineka Sahharovi auhinna. Tarvitses tal aga ise võimule saada, kui tunnustatud inimõiguslasest sai ise julm hirmuvalitseja.
Ü
!!! 14. september 2018, 01:04
Ülimalt väärikas president! Oli ise poliitvang. Sai 1990.a. Euroopa parlamendilt mõttevabaduse ning inimõiguste kaitsmise eest maineka Sahharovi auhin...
(loe edasi)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee