Eesti uudised

LÄBI PEKSTUD JA KODUST ILMA: kas lastekaitse kõrvale tuleks asutada ka eakatekaitse? (107)

Kai Maran, Pealinn, 13. september 2018, 10:15
Pensionärid võivad olla üsna kaitsetud Pixabay.com
"Pensionipäeval tuuakse eidekene maalt poolvägisi taksoga pangaautomaadi juurde kohale. Kõrval seisab poeg või ka tütar, et memmeke võtaks talle raha välja. Paljud memmed on juba väga pikalt vägivallaohvrid olnud," nendib MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus eestvedaja Pille Tsopp-Pagan. "Laste alkoholi- või narkosõltuvuse kõrval nõuab üha enam raha ka mängurlus."

Tsopp-Pagani sõnul on vägivallaohvrite hulgas tihti kõige kaitsetumad eakad. "Eakate vastu suunatud vägivallast on saanud nähtamatu probleem," ütles Tsopp-Pagan. "Lihtsam on toime tulla noore naise ja tema partneri vahelise vägivallaga. Aga eakail on enamasti lapsed. Ja kui nendega vastamisi minnakse, võetakse süü pigem enda peale. Tuntakse, et see on minu süü, minu tehtud jama. Minu poeg, minu tütar. Ma ei lähe ka ohuolukorras abi otsima! Kuidas ma kaeban ta peale? Seda ei juhtu."

Samal teemal

Mida üksildasem paik, seda suuremasse ohuolukorda võivad eakad Tsopp-Pagani sõnul sattuda. Enamasti on tegu alanejate sugulastega, harva naabri või kellegi teisega. "Paljud memmed on vägivallaohvrid olnud juba väga pikalt," rääkis Tsopp-Pagan. "Pensionipäeval tuuakse eidekene maalt poolvägisi taksoga pangaautomaadi juurde kohale. Kõrval seisab poeg või ka tütar, memmeke võtab talle raha välja."

Edasist vägivaldset käitumist soodustavad majandusraskused, see sunnib noori taas vanematekoju pöörduma. "On ju piirkondi, eriti ääremaadel, kus pensionär on ainus sissetuleku tooja. Töö kaotanud noored kolivad tagasi ja võtavad pensionäri raha valitsemise üle," sõnas Tsopp-Pagan. "Kui seni oli eakas harjunud oma elu üksi elama ja toime tulema, teadma, kui palju ja millele raha kulub, siis nüüd võetakse tal sissetulek juba pangaautomaadi juures ära. Öeldakse, et nüüd on perekonna vajadus selline ja sina enam raha kulutamise üle ei otsusta. Enamasti on tegu joodikust pojaga, kuid vägivallatseja profiil võib olla erinev, tegu võib olla ka tütrega."

"Kõige kriitilisemad on pensionipäevad, mil raha saamise võimalus mängu tuleb," ütles naiste tugikeskuse vabatahtlik nõustaja Vaike Pähn. "Sõltuvusi, mis raha nõuavad, on mitut laadi. Alkoholi- või narkosõltuvuse kõrval üha enam ka mängurlus. Maksmist vajavad võlad tekivad nii kasiinos kui ka interneti teel mängides. Ja pensionipäeval, mis ju kõigile teada, algabki siis  väljapressimine. Pahatihti muutub see füüsiliseks vägivallaks ja löömiseks."

Loe pikemalt Pealinnast.

107 KOMMENTAARI

i
igal oinal on oma mihklipäev 17. september 2018, 16:49
Kui mu ema veel elas, siis hooldajaks oli noorem vend, kes elas ema lähedal. Ema oli väga kokkuhoidlik inimene, matuserahad olid varem kõik olemas. Em...
(loe edasi)
a
A 15. september 2018, 10:00
Lihtne näide elust: vanamemmel suri abikaasa ära, elas aastakese üksi 2 toalises korteris, olid naabrid ja sõbrad lähedal, kes käisid abis kui vaja. Ü...
(loe edasi)
Loe kõiki (107)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee