Pjotr Verzilov. Foto on tehtud Moskvas 7. septembril, mil mees andis intervjuud AP-le.Foto: AP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits, Piret Kütt 13. september 2018 09:17
Pjotr Verzilov, kes on tuntud kui Vene protestigrupi Pussy Riot aktivist, viibib tõsises seisundis haiglas, vahendavad BBC ja Meduza. Lähedased kahtlustavad, et meest on mürgitatud, arstid aga neile infot ei anna.

Meduzaga kõnelnud Verzilovi lähedased usuvad, et mees kannatab mürgistusnähtude all, kuid ühtegi ametlikku pöördumist pole tema seisundi kohta veel tehtud. Kui Verzilovi ema Moskva Bakrušini-nimelise haigla vastuvõttu pöördus, keelati tal poega näha. Vähe sellest, arstid ei öelnud emale poja seisundi kohta sõnagi.

Ka Verzilovi elukaaslasele Veronika Nikulšinale keeldusid arstid infot andmast, öeldes naisele, et ta pole mehe abikaasa.

„Nad ütlesid, et neil ei ole mingit õigust infot jagada... Saatsid [Verzilovi ema] minema ja olid ebaviisakad,“ kirjeldas Verzilovi sõber Meduzale. „Olevat muudkui talle mingit paberit näidanud ja öelnud, et enne ei tohi nad midagi jagada, kui patsient ise pole sellele alla kirjutanud. Aga ta on ju teadvusetu!“

 

Pjotor Verzilov koos tütrega 2012. aastal New Yorgis. USA-sse sõideti vastu võtma rahupreemiat, mille Yoko Ono Pussy Riotile omistas. Foto: RIA Novosti/Scanpix

Nikulšina kirjeldab, et teisipäeva õhtul jõudis paar koju kohtuistungilt. Kohtus neil kaua polnud läinud, kuna ühistranspordirajal sõitmise eest oli Nikulšina juba kaks päeva kartsas pidanud istuma. Kohus määraski talle kahepäevase vangistuse ning lasi naise koju, kuna sama pikk vabadusekaotus oli tal juba seljataga.

Kodus ütles Verzilov, et tunneb end halvasti ja viskab pikali. Kaks tundi hiljem ärkas mees üles ning teatas, et ei näe enam hästi.

„Kella kaheksa ja kümne vahel muutus ta seisund palju hullemaks,“ kirjeldab Nikulšina. „Kõigepealt läks nägemine, siis kõnevõime ja siis lõid jalad alt ära!“

„Kui kiirabi kohale jõudis, vastas ta nende küsimustele: „Ei, ma ei söönud midagi, ei, ma ei võtnud midagi.“ Tal läks aina kiiremini halvemaks, siis algasid krambid. Kui me kiirabiga haiglasse sõitsime, hakkas seosetut juttu ajama. Ta vajus sellisesse poolunes-poolärkvel teadvuseta konditsiooni, et ei vastanud enam mu jutule ja lõpuks ei tundnud mind äragi,“ räägib Nikulšina.

Haiglas keeldusid arstid Nikulšinale enamat ütlemast, kui et tema elukaaslane on mürgistuste osakonnas ning hakkas varahommikul taas oma nimele reageerima.

Pjotor Verzilov on üks neist, kes tungis jalgpalli MM finaalmängu ajal väljakule. Ta oli varasemalt abielus Pussy Rioti liikme Nadežda Tolokonnikovaga.

Esiplaanil Verzilovi eksabikaasa Nadežda Tolokonnikova. Foto: AP/Scanpix