Eestlastel ei tohiks üldse selle teema valikul raske olema, sest paar-kolmkümmend aastat tagasi oli meil selline kellaaeg, mis oli isegi eespool tänasest suveajast. Nimelt kehtis kogu NL territooriumil nn dekreediaeg, mis tähendas, et kell oli vööndiajast ühe tunni võrra edasi lükatud ehk siis tänases mõistes suveaeg. Vähe sellest. Eestis kehtis veel ka nn Moskva aeg, kuid Moskva on veel umbes 12 pikkuskraadi ida pool ehk siis Moskva vööndiaeg oli veel üle poole tunni meie tegelikust vööndiajast eespool. Elasime umbes pooleteisetunnise kellaajaga oma vööndiajast eespool üle 50 aasta ja ei olnud häda midagi. Kui kehtestatakse aastaringne tänane suveaeg, siis see on eestlaste jaoks nagu rusikas silmaauku, sest me oleme sellise ajaga juba mitme põlvkonna vältel harjunud. Ei maksa lasta igasuguste teadlaste targutustest ennast häirida, vaid tegutseda tuleb ehtsa talupojamõistuse kohaselt. Tee nii, nagu on järele proovitud ja mis kõlbab, siis ei lähe ka alt. Tänane suveaeg aastaringselt ja asi ants.
Till Roenneberg` i oletuste aluseid tahaks näha? Kohvipaksult, valas tina, lasi mustlasemutil kaarte panna? Et siis, kui talveaega ei lähe, panen needuse peale ja tabab teid diabeet jm koledused
Igasugusel AJAL üldiselt ongi "fataalsed tagajärjed". /Mis õgib kõik hingetud asjad ja elavad, nii lilled kui puud, nii linnud kui elajad? Millest ei pääse teras, ei haljas raud, ei kaljurahnud, ei tammelaud? Mis hävitab kuningad, linnad ja maad, kõrged lumised mäed, orud sügavad?/ (John Ronald Reuel Tolkien)
suveaeg on normaalne nii suvel kui talvel.Talvel tuleb nagunii pimedas tõusta.Ja suvel ei maga päikesevalgust maha ning ei ole vaja õhtul elektrivalgel elada.Ja keegi ei pea öösel päikest nautima või tund varem tõusma,et tööle minna.ÖÖ on ikka magamiseks ja päevavalgus tegutsemiseks.Erandid jäävad ikka.
Kas keegi teab,mis kuu ja mis kuupäev ja mis aasta üldse on???Vene ajal keerati mingil põhjusel 2 nädalat tuksi.see kriipsutati lihtsalt kalendrist maha.On veel olemas mingi maausuliste kalender.Vanasti elati üldse maal taludes ja talve tulles olid kõik sügistööd tehtud.Üle jäi vaid loomade eest hoolitsemine,toitmine,lehma lüps ja perele söögi valmistamine.No jah,eks varsti saabubki meil see pime aeg ja midagi pole teha,ei saa siili ja karu kombel talveunne minna,peab kondid tööle vedama.
kalender oli maakera pöörlemisest maha jäänud. üks riik muidugi, kus kõik õigem kui naabritel, ei keeranud oma kalendrit. nüüd saavad pompsikud juua nii eestlaste kui oma pühade ajal 4 korda.
mis lastele kasulik põhineb kõik oletustelt, kuidas kellelgi fantaasia lendab ja nupp nokib variante välja käia. Et täpselt teada, peaks mingi statistilise arvu lapsi panema erinevatesse kellaaegadesse elama, pluss kontrollgrupp aga üldiselt vist ilmvõimatu. Seniks aga ilusaid muinasjutte ja värvilisi ennustusi.
Kuna igavene suveaeg erinevalt kellakeeramisest tõstab riski haigestuda diabeeti, toob kaasa depressiooni ning tekitab magamis- ja õppimisprobleeme, siis just seepärast seda "laiadele massidele" soovitataksegi!
milles siis asja puänt on / 16. september 2018 19:29
kui inimesed soovivad omale rohkem valget vaba aega siis on võimalik oma unerežiimi vastavalt kohandada ja kasutada suvist valget vaba aega ka hommikuti , pole vaja kella seitsmeni põõnata , tõuse kell viis ja helista sõbrale et aeg kuluks. päris hea variant oleks aga öötööl käimine 22-06 , olekski rohkelt valget aega suvel lausa 14-22, südatalvel14-16 arvestatas uneajaks 06-14. Harjutamise asi seega.
Pole mingit paikapanevat uurimust tehtud . Et teha mingi arvestatav uuring, peaks vähemalt sada tuhat inimest elama erinevates kellaaegades jm jutud aga seniks pole sellist asja keegi ette võtnud. Praegused sel teemal teadusepanijad pigem soolapuhujad jm mansaft. Või kohe kargab diabeet kallale, kui õhtu pikemalt valge. No andke abi...
Ma olen elanud nelikümmend aastat suveajas ehk siis nn. Moskva aja järgi, aga pole mul ei diabeeti ega depressiooni. Pigemini on mul stress sellest vööndiaja pidevast pimedusest ja sellest, et suveöödel hakkab päike kell kolm silma paistma ja und enam ei saa. Tõusku siis see päike vähemalt kell neli, saab tunnikesegi kauem magada ja sügise ning talveõhtutel tunnikese jagu valgemas toimetada.
vööndiajal voodist väljasaamisega mure, siis oli jutuks, et kui kehtestatakse vööndiaeg, pannakse ilmselt koolitundide alguseks 9.00 ja ka paljud firmad muudavad oma tööaja algust. Isiklikult pooldan suveaega, sügisõhtud oleksid siis veidigi kauem valged.
Ma olen küll pideva suveaja poolt. Esiteks pideva vööndiajal olles võidakse tööaja algused tõsta tunnivõrra varasemaks. Ehk siis, kui sinu tööpäev algab hetke olukorras kell 8:00 ja lõpeb kell 17:00, siis pideva vööndiajal olles võidakse tööaja algused tuua kella 7:00 peale, ja lõpeb kell 16:00. Samas kui sa hetkel lähed magama kusagil kella 23:00-24:00 vahel, ja oletame, et ärkad üles kusagil poole seitsme ajal, et süüa enne tööpäeva algust natuke ja juua kohvi, siis pideva vööndiajal olles pead sa üles tõusma kusagil poole kuue paiku. Samas ei tähenda see seda, et sa hakkadki kella 22:00-23:00 vahel magama minema. Väljas läheb jah tunnijagu varem pimedamaks, kuid see ei takista sul telekat vaatamast ja arvutitaga olemisest.
On sul aimu, kui palju on meil inimesi, kelle tööpäev algabki kell 7.00 Pakun välja, et oma 30% ja siis on veel hulgi neid, kellel algab see lausa kell 6.00. Kontorirottide elu on niigi mugav, seega nende järgi suveajale jäämine on lausa tööinimese üle irvitamine.
Milliste teadlikele allikatele põhjal põhineb see paksude jutt? Kas tõesti kõik inimesed, jes mingil põhjusel elukohta vahetab, kohe paksuks läheb, nt Eestis elavad Kesk-euroopa inimesed, ajavööndid ju nihkes
Aeg kui selline on püsiv, aga kellaaeg on suhteline, sest elame ikkagi ühes ajas sõltumeta siis sellest keeramisest. See kella keeramine lihtsalt rikub meie enda sisemist kella mille alusel me teatavasti elame ja kui keegi räägib siin Moskva ajast siis on ju teisigi linnu, mis kasutavad sama kella aega.
Igavene suveaeg sisuliselt taastab situatsiooni, milline valitses minu lapspõlves, kooliajal ja noorme mehe eluperioodil. Kus oli situatsioon, et "kell seinal käib Moskva aega!" (rida omaaegsest Juhan Smuuli juubeldavast poeemist Stalinile). Sest siis oli kogu aeg üks aeg, mis oli meie tegelikult vööndiajast üks tund ees.
Kas sa kavatsed elu lõpuni seda Moskva sündroomi põdeda? See tundub sul krooniline olevat ja võib fataalseks osutuda. Saa juba üle sellest ja ära seo kõike tolleaegse riigikorraga vaid mõtle, mis oleks sulle kasulikum.
Lugesin, et bioloogilise kella järgi on parimad unetunnid, mis omavad kehale taastavat ja tervendavat mõju, kella 22.00-02.00. Seega suveajaga oleme igati võidus. Kui kell 23.00 magama minna, siis on vööndiaja järgi alles 22.00. Ja ka need kes vahivad poole-ööni üleval, saavad natukegi osa just tervendavatest unetundidest! Pluss valged õhtud, tööl ongi paras pimedas passida.
unefaasid ei ole kellaga seotud/ 16. september 2018 16:23
Monofaasiline unetsükkel See koosneb mitmest erinevast unefaasist, millest kõige olulisem on REM-une faas (kiirete silmaliigutustega uni). Monofaasilise une puhul läheb inimene õhtul magama, magab järjest 7–10 tundi ning ärkab hommikul üles. Loomulikult, öises vahetuses töötajate puhul nihkub see päevasele ajale. Üldiselt läheb kehal aega umbes 45–75 minutit, et jõuda tõelise REM-une faasi, mis on vajalik erinevate keha ja aju funktsioonide toimumise jaoks. Kuigi teadlased ei ole veel täpselt sõnastanud, miks me vajame und, on loomade jälgimise põhjal selge, et see on ellujäämiseks hädavajalik. Monofaasiline uni jaotatakse viieks astmeks. 1. aste – kerge uni, kestusega kuni 2 minutit. Keha lõdvestub, kaovad ärkveloleku ajal valitsenud alfalained. 2. aste – uinumine, kestusega u 20 minutit. Südame töö ja hingamine aeglustuvad. Silmalaud on suletud, silmad võivad aeglaselt liikuda. See aste hõlmab 45–55% kogu uneajast. 3. aste – üleminek deltaune staadiumisse. Selles astmes tekivad aeglased suure amplituudiga deltalained. See aste hõlmab 3–8% kogu uneajast. 4. aste – sügav uni ehk deltauni. Silmamunad püsivad paigal. Sel ajal on magajat kõige raskem üles ajada. See aste hõlmab 10–15% kogu uneajast. Sel ajal on võimalik ka unes käimine ja unes rääkimine. 5. aste – kiire ehk paradoksaalne uni ja unenägude nägemise staadium. Seda nimetatakse ka REM-uneks, kuna sel ajal liiguvad silmamunad kiiresti (REM – rapid eye movement ehk kiire silmaliikumine). REM-uni tekib tavaliselt 70–90 minutit pärast uinumist esimese unetsükli lõpus. EEG (elektroentsefalograafia) näitab aju elektrilisuse aktiivsuse tõusu ja kohati võib see sarnaneda ärkvelolekule. See näitab, et magava inimese aju ei lülita ennast välja, vaid töötab vägagi aktiivselt, kohati isegi aktiivsemalt kui ärkvel olles. Sel ajal on lihastoonus väga madal, see esineb kõikidel imetajatel ja lindudel, kuid puudub roomajatel ja teistel külmaverelistel. REM-une ajal stimuleeritakse ajupiirkondi, mis on seotud õppimisega ning esinevad unenäod. Kiire ja rahulik uni vahelduvad inimestel umbes pooleteisetunniste vahedega ja see vaheldumine toimub viis-kuus korda öö jooksul.
Suvel on vööndiajas võimatu kella nelja ja viie ajal magada, sest päike paistab juba kella kolmest. Kardinad ei aita. Ühel aastal jäime talveaega ja unevõlg on üle elatud, sest ikka ärkasin liiga vara, aga magama läksin nagu alati. Lapsepõlv möödus suveajas ja kõik oli hästi. Siis tuli kellakeeramise jama. Süüdi on kella edasi-tagasi kruttimine. See on jätnud minu tervisele fataalsed tagajärjed. Kas professor seda ei tea, et kell tuleb jätta paigale, mitte kruttida. Mu ema elas vööndiajas ja ta rääkis mulle, et tema ei saanud toona aru, miks peab õhtul nii vara pimedaks minema ja hommikul päike praktiliselt öösel paistma. Tema oli nn. Moskva ajaga väga rahul. Mina eelistan igal juhul suveaega.
Tänud sulle Prooton info eest kella keeramisest läbi aastate. Minule igal juhul see kella keeramine istub ja eelkõige selle pärast, et see muudab suve palju pikemaks. Minu meelest on see teema täna rohkem poliitiline, kui majanduslik. Need, keda see nii väga segab, peaksid mine arsti juurde ja laskma endale üks süst teha.
vaatan et osad karjuvad talveaeg, talveaeg!! teised karjuvad suveaeg, suveaeg!! Ehk teeks siis nagu mingi kompromissi ja suvel oleks suveaeg ja talvel talveaeg ning oleks vähem virisemist kumb see öige aeg on... ;) :P :P
Aeg on loodusega määratletud füsioloogiliselt - valguse-pimeduse suhtega. Kell on vaid subjektiivne,, inimese poolt väljamõeldud aja näit 12/24 tunni jaotusega, ajakulgemise visualiseerimiseks. Keera kuidas tahad seda kella, loodus sellest ei muutu. Inimene seab kellaga omale suvalised reeglid, mis tall näivad kasulikumad. Meil näiteks: kella keeramisega ei muutu elektritariifid (öine-päevane), rahakott vaid kannatab.
Suur osa suveaja pooldaist/ 13. september 2018 08:02
ei teagi, mida tähendab fataalne. Vähe sellest, nad on nii rumalad, et ei tea, aega tuleb võtta, mitte juurde keerata. Chill ja grill käigu ikka oma isikliku vaba aja arvelt, miks peab terve euroopa nende pärast kannatama. Vööndiaeg paika ja ei mingit keeramist, edasi nautigu oma valget aega millal tahavad, hommikul või öösel.
kas sa oled päris kindel, et Eestis elavad rootslased, norrakad jt Euroopa riikide esindajad on siin surmale määratud, sest nende kodus ju kell on Eestist maha jäänud
tlevad välja paksu palgaga "teadlased", kes kinnitavad, et inimesele on kahjulikud piim, sealiha, või, kompvekid, suhkur, sool, teraviljatooted jmt ning et inimene elab ainult tänu juhusele.
et paljud on kinni nimelt kellaaegadest. Kui nimelt mingil sel kellaajal pime või valge ei ole, peame ise aegu määrama hakkama. Aga kas suudate kella keerates päikest tõusma või loojuma panna? Kas tõesti pole loogilist mõtlemist, et looduses käib päikese tõus ja loojumine ikka omade, astroloogiliste aegade järgi? Mida teab loodus inimese kellast? Sina, inimene, sea ärkamised ja magama minekud looduse järgi. Muidu võib nii juhtuda, et mingi "tark teadlane" leiutab, et hoopis õige on kellad viis tundi mingile poole seada. Nii ju see "tarkade teadlaste" algatusel alguse sai. Siis kui alustati kellade keeramist, usuti teadlasi, nüüd kui jahuvad mingitest suve- või talveaegadest, jälle usutakse. Kas arvate, et teadlased on kõik ideaalid? Ideaale pole olnud, ega tule kunagi. Aga ühte ma ütlen, sina, inimene, õpi loodust märkama ja ela selle seaduste järgi, nii palju kui võimalik. Oled palju tervem, seega palju rõõmsam. Kell pole siiski ennem loodusseadusi leiutatud.
Sul võib olla seljas rätsepaülikond ja kaelas kallis lips, kuid sa ei pruugi aru saada, milleks on Maakera jagatud 24-ks ajavööndiks ja et asja nagu 'talveaeg' pole olemas - on vaid vööndiaeg, mis viib keskpäeva ja kesköö vaatavusse reaalse pimedaima või valgeima ajaga. Kes tahab suvel pärast tööd pikki valgeid õhtupoolikuid nautida, peab lihtsalt oma tööpäeva varem alustama. Enne kellakeeramise janti alustatigi ja keegi ei nurisenud (konkreetselt pean silmas sõjaeelset Eestit).
Selleks on meil olemas riik, kelle asi on koordineerida üleriiklikku vööndiaega naasmist. Tulebki alustada riigiasutustes tööpäeva tunni võrra varem. Ja tv-reklaamides propageerida ka teiste ettevõtete, ühistranspordi ja koolide naasmist sõjaeelse vööndiaja traditsioonide juurde. St et põhiline algusaeg oleks kl 7, mitte kl 8. Ja samuti peavad tv uudistesaated ja õhtuprogrammid oma prime-time tunni võrra varem alustama, lubamaks inimesed ka varem magama. Saan aru, et taoline kampaania on keerulisem kui jääda suveaega. Aga normaalsuse taastamine pärast 50 aastat kestnud Moskva aega ja 30 aastat kestnud kellakruttimist taastatud EV-s ei saagi käia sõrmenipsust. PS. Ise olen väga rahul oma nõukaaegse lapsepõlve pikkade valgete õhtutega. Need õhtud ei kao ka vööndiajas elades kuhugi, kui muudame oma kellaaja-tajumise psühholoogiat ja harjume 7-ks tööle mineku ja 16-st töölt naasmisega.
Maailma jagamine ajavöönditeks oli 19. sajandil väljamõeldud kompromiss, millega asendati kord, kus igas maanurgas elati omas kohalikus ajas. Paljud inimesed pidid hakkama elama "vales" ajas selle nimel, et vähendada segadust, mis tekib sellest, kui igas linnas on oma, naaberlinnast paari minuti võrra erinev aeg. See on väga huvitav ettepanek, et maagilise arvu 12 tähenduse säilitamise nimel võiks muuta kõiki muid arve ühe võrra, selle asemel et lihtsalt leppida kokku, et maagiline arv on 13. Kas sa ise sellestki aru saad, et sinu 24-tunnine kell näitab ainult keskmist aega, et astronoomilise ööpäeva pikkus aasta jooksul varieerub ning tegelikult liigub astronoomiline keskpäev ja kesköö isegi täiesti "õige" kohaliku aja järgi elades veerand tundi siia-sinna?
Loen ja imestan... Ainukesed, kes tunduvad olevat kaine mõistuse juures, on suveaja pooldajad. Vööndiaja (talveaja) pooldajad toodavad täiesti jaburaid argumente. Loomulikult on suveaeg parem, sest õhtul on kauem valge. Paljud mäletavad 2000-2001.a suvesid, kui oli talveaeg. Ma ka mäletan. Oli päris ebameeldiv ja depressiivne tunne. 2002.a kevadel läks taaskord suveaeg käiku ja vahe oli oluline, palju helgem tunne ja vähem melanhoolsust. Meie laiuskraadil on nii palju pimedat aega. Hilissügisest varakevadeni läheb talveaja järgi pimedaks juba kella 16-17 paiku. Suveajaga oleks selle asemel 17-18. Hommikul läheb tunnike hiljem valgeks, aga mis selles halba? Kui ma koolis käisin, siis igal juhul oli kooli minnes pime ja koolist tulles pime. Suveaja puhul vähemalt olnuks koolist tulles veel natukenegi valge. Lõunariikides on see vahe väga väike ja seal ei määra vööndiaeg kuigivõrd palju.
see paik saaks olema topelt suveajas geograafilislt võetuna. kõik valge aja lebotajad ja pillergaaritajad ja rehvidekärsatajad sinna elutsema ,siis on teil aega.
selles, et hommikul läheb tund aega hiljem valgeks, ongi asja tuum,sest inimene töötab päikesepatareiga, ehk siis, kui on pime, siis on inimene tuhm ja energiavaesem. ehks iis, kui sa pead panustama peamise vaimse ja füüsilise võimekuse päeva esimesse poolde (nagu koolilapsed), siis see suveaeg on kohe kindlasti tervisele vastuoksa. esimesed tunnid lased tühikäigul ja nii aastaid...vot siis hakkame alles Haige(vabandust-tervise)kassast kinni maksma seda eksperimenti...
loen neid suveaja pooldajate kommentaare ning minu meelest on nende argumendid nagu švipsis peaga auto juhtimine. Endale tundub auto juhtimine täitsa ok olevat aga tegelikult ei mahu jommis juht isegi neljarealisele teele ära. Nad ei saa ju ka ise aru kui mannetud on nende argumendid. Mina pooldan meie kohalikku astronioomilist aega ja ei miskit muud
kuulata tuleb ka UNEARSTIDE nõuandeid ja psühhiaatreid!!kindlasti on vaja tavalist loodusele vastavat aega,mitte mingi sunnitud varane ärkamine,kui lastel ja üldse kõigil inimestel on organismile vajalik puhkeaeg!! kes on unetud,nemad võivad ju sellise töökoha valida,kus saab ilma magamata töötada!!
eesti sisuliselt paiknebki vööndiaja läänepiiri peal ja päike tõusebki hiljem võrreldes Narva taguse venemaaga mis on eestiga samas ajavööndis/ 12. september 2018 22:48
see asjaolu lisab sunduslikule suveajale veelgi räsitavamat mõju eriti saartel, mis niikuinii on jäegmises ajavööndis geograafiliselt. äraseletatult oleks Kuressares topeltsuveaeg ka talvel.
Narva tagune Venemaa ei ole Eestiga samas ajavööndis kui Eestis tõuseb päike hiljem. See on Moskva aja vööndis, mis on Eesti vööndiajast 1 tund. ees. PS Moskvas ja kogu Venemaal kella enam mitu aastat ei keerata. Kehtib kogu aeg vööndiaeg.
enne II Maailmasõda polnud mingit kellakeeramist ja elu kulges nagu õlitatult. Kellakeeramised on nõuka ajast ja täiesti mõttetud. Pole vaja seda kella kruttida kuhugile.
..lapsepõlv ja kooliaeg möödus küll ilma kella keeramata ning täiskasvanud käisid tööl ja ei mingit virisemist.See oli sügaval veneajal 60.ndatel.Nüüd kella keeramine mõjub väga halvasti lasteaias käivatel ja koolilastele väga pahasti ning ei meeldi ka täiskasvanutele.Olgu üks aeg st.suveaeg,kui on valgust rohkem.
Minumeelest on üldse kell kurjast. Kindlasti on vähem stressi kui sa vaatad aknast välja ja leiad et nüüd on õige aeg minna tööle, näiteks liinibussi juhtima. Bussijaamas on väljas teade, et puss väljub päeval või hommikul või õhtul või öösel. supper äge oleks.
Vööndiaeg, see tähendab talveaeg, on igati sobiv ja loogiline Euroopa aeg. Siinjuures just igati sobiv ja loogiline Eesti lastele ja töölkäivatele vanematele. Kõik nad teavad kui raske on poolmagavaid lapsi varahommikuti vooditest välja saada, riietada ja kooli või lasteaeda toimetada.
Sass paneb puusse Küsimus on hoopis selles kui talvel hakkame elama suveaja järgi See tähendab lastele lisakoormust pimedas ja vihmas pooluimasena tormata koolibussi kus siis pool tunnikest tukastada Julm värk
No kust ometi neid "teadlasi" küll leitakse! Me oleme elanud juba väga, väga pikalt nii, et 7 kuud suveaega ja viis kuud talve- või siis vööndiaega. Enamuse aastast on meil suve aeg. Pole veel enne kuulnud, et see oleks põhjustanud diabeeti või mis iganes muid haigusi! Kui organism harjub ära mingi rütmiga, siis ta elab rahulikult oma elu ja nii on! Kui selle teadlase jutt oleks vähegi adekvaatne, siis islandlased oleks vist kollektiivsel sandid ja lapimaal elanikud oleksid kõik ammu juba surnud, sest seal ju talvel päike sisuliselt ei paistagi! Rumalused kõrvale jättes on, permanente suveaeg eestile kõige parem, on suuremast osast aastal ikkagi valged õhtud ja need nõmedad kolm kuud, ehk siis nov-jaan, pole niikuinii erilist vahet kuna päike tõuseb või ei tõuse, sest pidas minnakse tööle ja pimedas tullakse töölt, olgu suve- või talveaeg.
See on üks kõige lollimaid argumente, mida vööndiaja pooldajad pidevalt välja käivad. Vööndiaeg on depressiivne meie laiuskraadil. Lõuna pool ehk mitte.
võtta kasutusele mingu muu, kui vööndiaeg, on sama jabur kui see kellakeeramine.. veel mõistlikum oleks kaotada igasugused totakad vööndid ja kehtestada üle maailma UTC..
vööndiaeg oleks õigem see 1 tund siia sinna ei muuda miskit.Kas läheb pimedaks kell9 või kümme ajavahe on väike ´.Kui 2 tundi kella keerata siis on vahe tuntav nii et ei maksa sonida et suveaeg on talveajast parem.
Sina vähemalt ei jaura mingi väljamõeldud kellaaja pärast. Kas on ikka vahet, et nimelt peab pimedaks minema kl. 9 õhtul. Püüangi seletada, miks on mingi number nii tähtis?
Moskovskaja wremja läinud/ 12. september 2018 17:22
Brüsselskaja wremja tulemas, kuidagi kahtlaselt hakkab see EU asi meenutama ühte teist aega minevikust. Siiski on kõige tähtsam kui kõver on banaan ja kurk poes.
Nõukogude ajal elasid kõik läänepoolsed liiduvabariigid (sh ENSV) igaveses suveajas ehk siin kehtis Moskva aeg. Lisaks lõpupoole kasutas ka NSVL suveaega, st meil oli siis nagu topelt suveaeg. Ja see olukord kehtis piisavalt pikka aega. "Teadlane" võiks uurida, kuidas NSVL-s oli diabeedi ja teiste fataalsete toimetega suveaja tõttu. Minule küll selline aeg sobis...
Nii et kui sinule sobis, siis on ok? Aga mulle näiteks ei sobi. Vööndiaeg on geograafiliselt paigas. Miks peaks kella kruttima mingite egotsentrikute suva järgi?
geograafiline vööndiaeg on igand/ 14. september 2018 18:37
see ei sobi mitte kusagil otsast . Mis jutt see üldse on, et Maa muudkui pöörab end , Täiesti riigivastane , füüsika vastane, inimsuse vastane., Omanikud on Maa keerutamise ära keelanud,
Päike on madalalt paistmisega ja loojaminemisega süüdi, et autojuht kihutab ringi puhta pimesi. Vähesed seoksid endal silmad kinni ja üritaksid läbi metsa joosta. Autosse istudes on selline tegevus aga täiesti iseenesestmõistetav.
Kas tööpäev peab algama just kl. 8? Kas siis, kui näiteks teeks tööpäeva seitsmeks, või hoopis üheksaks, hakkaksid veelgi uuemad haigused pihta? Õigem oleks ärgata siis kui loodus ärkab. Ega kogu maailmas alga tööaeg kl. kaheksast. Mis kinnisidee see on, nimelt kl. 8? Mina paneksin keskmise vööndiaja ja ongi "hunt söönud, lambad terved".
mismõttes tööaeg kella 8st? ainsad, keda ma tean, kes kella 8st alustavad, on koolilapsed ja õpetajad. mu tutvusringkonnas ei ole vist kedagi teist, kes nii vara alustaks. ise võin magama minna kell 10, aga kell 7 ärkamine on ikka vaevaline. poole 9 ajal on juba normaalne.
Me elasime aastakümneid moskva pluss dekreediajas. Nii, et 2 tundi vööndiajast ees. Siis väänati suveks veel suveaeg. Siis oli 3 tundi ees. 1 tund ees on paras.
Ei ole üks ega teine jutt päris õige. Iga liikmesriik saab vabalt otsustada kas jääb aastaringselt suve või talveajale. Seega seal Saksamaal ei keela teil keegi aastaringselt talveajas olla. Soomes tehakse näiteks rahvaküsitlus. Meie omad jäävad aga teiste otsuseid ootama
ongi l0llakad oma talveajaga. küsitlus juba oli, meil on vaja suveaega kuna suvi on ainus aeg mil päike energiat annab, talvel pole mingit vahet kuna see päike seal pilvetaga üles tõuseb, nagunii lähed tööle on pime, tuled töölt on pime.
Tähtis on, et aeg ei hüppa aastas 2 korda ühele või teisele poole. See on täielik hullumeelsus, kes küll selle peale tuli? Kes selle läbi viis? Kes kui ajuvabad kohe järgisid?
vööndiaeg oleks muidugi õige aeg. minu meelest need suveaja armastajad on öökulli tüüpi inimesed, kes elavadki rohkem öösel, mida kahjuks propageeritakse järjest rohkem...ööpoed jne.Arstid võivad jäädagi rääkima, et inimsed peavad varem magama minema, mitte kl. 23 ajal .
Otse risti vastupidi. Talveajal on nimelt ärkveloleku aeg suuresti pimedam võrrelduna suveajaga. Tähendab JUST talveaja pooldajad on öökullitüüpi ehk tahavad pimedas askeldada. Inimesed pooldavad suveaega seetõttu, et meil põhjamaal vähegi valgust , valget aega nautida. Magades on ju suva, kui pime on, aga ärkvel võiks valges tegutseda.
nüüd on mingi teadlane rääkinud. eestlased usuvad kinnisilmi seda jama. seega... jäärme seda kella kruttima. sest muidu sureme ära. ... see teadlene arvab, et kasvab ilmapuuks.
fataalsed tagajärjed on hoopis vööndiajaga, kui suvel kell kolm meil päike peaks tõusma siis läheb ka uni varem ära ning magamatusest tekivad probleemid
igavene talveaeg toob meie 8 tunnise tööpäeva juures talvise depressiooni ning sel võivad olla fataalsed tagajärjed! diabeet tekib samuti ebapiisavast liikumised ja tugitoolis istumisest - seega kui õhtused jalutused ära jätta - nosin tugitoolis, teleka taga ka rohkem... olen ma siis nüüd suur teadlane? paluks preemiat!