Eesti uudised

Jüri Ratas süüdistas Mart ja Martin Helmet Eesti riigi õõnestamises (254)

Kristel Veerus, 12. september 2018, 14:29
Peaminister Jüri Ratas süüdistas Mart ja Martin Helmet Eesti riigi õõnestamisesFoto: Robin Roots
Jüri Ratase ja Mart ja Martin Helme vahel puhkes riigikogus sõnasõda.  Nimelt küsisid Helmed riigikogu infotunnis, kas pärast Metsavase tabamist hakatakse vene emakeelega inimeste tausta kõrgetele ametikohtadele kandideerides põhjalikumalt kontrollima ning peaminsitri sõnul õõnestavad Helmed Eesti riiki. 

Martin Helme sõnas kolmapäevases riigikogu infotunnis, et eelmisel nädalal avalikuks tulnud riigireetmise juhtumi puhul ärritab teda enam, et luureametkondade juhid ja valitsuse liikmed keelduvad adekvaatselt reetmise motivatsiooni üle arutamast.

Ta tõi välja, et Eestis on vahele võetud 20 agenti või uurijat, kellest 14 või 15 on Helme sõnul venelased. "Kui praegu ei tehta mingeid järeldusi sellest, et inimene, kelle isa ja vanaisa on ka Eesti iseseisvuse vastu võidelnud, et rahvus on motivaator, et see on oluline osa identiteedist ja lisarisk, kui inimesed kõrgetel kohtadel sensitiivse informatsiooniga, julgeolekualase sensitiivse informatsiooniga ei ole eestlased, kui sellest ei tehta järeldusi, siis te ju põhimõtteliselt suunate meid järgmistele suurtele luurealastele katastroofidele," sõnas ta. 

Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et riigireeturi tabamine oli töövõit eelkõige seetõttu, et kaitsepolitsei, prokuratuur ja kaitseväe juhtkond tegid Metsavase tabamisel head koostööd. "Igal juhul on kõigile sõnum selge: kes läheb sellisele teele, et soovida Eesti riiki reeta, see varem või hiljem avastatakse," ütles Ratas.

Vene rahvusest inimestele lisakontrolli rakendamine oleks Ratase sõnul põhiseaduse vastane. " Põhiseadus § 12 on järgnev: kõik on seaduse ees võrdsed, kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitilise või muude veendumuste, samuti varaliste ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu," tsiteeris Ratas. "Ma loodan, et see on üks, millest tuleks õppida."

Mart Helme uuris, kas Ratas tunnistab, et vene rahvus on lisariski moment ning sellel pole inimõiguste ja põhiseadusega midagi pistmist. Ratas vastas, et riigireetmine ei ole seotud inimese koduse või emakeelega, vaid isikuomadustega ning süüdistas Helmeid Eesti riigi õõnestamises.

"Ja ma usun, et ka nendes sõnades, mida te kasutasite oma küsimuse esitamisel, et lahterdada inimesi, kelle kodune keel on vene keel või kelle kodune keel on eesti keel, ja öelda, et ühed on siia sobilikud ja teised ei sobi siia mitte, ja kui venekeelses inimesed tahavad kuskile kandideerida, siis nad peavad mingisuguseid tihedamaid sõelasid läbima kui näiteks eesti rahvusest Mart või Jüri, siis ma arvan, et see kindlasti ei ole õigusriigi ega demokraatilise riigi aluspõhimõte. Ka siin saalis teie enda ametikaaslased on venekeelse emakeelega," rõhutas Ratas. 

254 KOMMENTAARI

m
Mann 13. september 2018, 18:37
Millistele "reeglitele" ei vastanud minu viisakalt kirjutatud komm? Miks Õhtuleht ise rikub reegleid??? Seda ajalehte enam kindlalt ei osta.
p
pensionär 13. september 2018, 15:20
Ratas ütles,et meil istuvad ka venelased riigikogu saalis.Kas Venemaa duumas istub ükski eestlane neil saalis.Rattal on põhimõte,et Eesti antakse Venemaale ühegi lasuta ära.
Loe kõiki (254)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee