Juhtkiri

Juhtkiri | Tööõnnetus pole paratamatus, vaid lohakuse tulemus (8)

Ohtuleht.ee, 11. september 2018, 17:39
Tallinnas Tammsaare pargis väga nähtavas kohas vana turuhoone varemete varingu tagajärjel juhtunud traagiline tööõnnetus paneb küsima, milline on tööohutus meie ettevõtteis ja ehitustel. Kuigi riik teeb mitmes vallas jõupingutusi õnnetussurmade hulga vähendamiseks, paistame muude riikide seas ometi silma nii õnnetuste kui ka surmade suure arvuga. Kui eelmisel aastal oli üheksa surmaga lõppenud tööõnnetust, siis üle-eelmisel koguni 26. Need arvud võivad kõrvaltvaatajale tunduda näiteks liiklussurmadega võrreldes küll suhteliselt väikesed, kuid on ometi üle nii Euroopa Liidu kui ka eriti Skandinaaviamaade keskmise. Tööõnnetuste koguhulk on aga ehmatav – üle 5000 aastas.

Samal ajal meeldib meile mõelda poliitikute juhatusel Eestist kui uuest Põhjamaast. Ometi maadleme suhtumistes õnnetustesse ja ohutusse ikka veel sovetiaegse pärandiga. Meie keskmine eluiga on madalam, tervena elatud aastaid on vähem, riskikäitumine on suurem. Üldnimetaja on hoolimatus nii iseenda kui ka teiste suhtes. Ohutusest ei hooli ei paljud tööandjad ega ka töötajad, nagu on pahatihti näha kas või julgestuseta katustel turnivatest ehitajatest.

Siiski ei saa öelda, et riik muude õnnetuste kõrval ka tööõnnetusi ohjata ei püüaks. Kavandatav tööõnnetuskindlustus peab katma õnnetusse sattunu ravikulud ja hüvitama töövõimekaotuse. Tööandja silmis on see lisakulu, kuid teisalt – miks peaks riik omast taskust kinni maksma töö halva organiseerimise ja ohutusnõuete eiramise töökohtadel? Ka poleks sellise kindlustusliigi järele vajadust, kui tööohutusega oleks asjad korras ning õnnetuse korral ei püüaks ettevõtted materiaalsest vastutusest kõrvale hiilida.

Samal teemal

8. oktoober 2018, 12:35
Kaubalifti remontinud mees kukkus liftišahti ning suri

8 KOMMENTAARI

m
Miks 15. september 2018, 23:12
kulutada aega sellistele "tühistele" asjadele nagu on tööohutus? Ei tea ainult, mis või millised on need tööohutusametnike tegelik töö siis? Kas ainult palga saamine? Ega ei tohi ju küsida, mode paneb jälle vastuse sinisele taustale.
a
Ametnike ringmängud 12. september 2018, 14:04
Ametnikud pressivad ainult raha välja.
Loe kõiki (8)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee