Eesti uudised

Päästetud elud nii tulest, veest kui autoroolist

GALERII | Loe, milliste kangelastegude eest said elupäästjad medalid! (18)

Ohtuleht.ee, 11. september 2018, 15:29
Foto: Martin Ahven
President Kersti Kaljulaid ja siseminister Andres Anvelt tunnustasid täna pärastlõunal Mustpeade majas päästeameti töötajaid ja eraisikuist elupäästjaid, kes on möödunud aasta jooksul üles näidanud erakordset vaprust inimeste elu ja vara päästmisel. Ühtekokku tunnustati rekordiliselt 108 inimest.

Alljärgnevalt mõned elupäästjate lood.

Samal teemal

Elupäästja III klassi medali said Lääne päästekeskuse Risti päästekomando päästjad Ervin Paaliste, Georg Paaliste, Aavo Liiv ja Üllar Lai kiirabi autojuhi elu päästmise eest.

23. juulil 2017 paluti Risti päästekomando kiirabibrigaadile appi kannatanut tõstma. Peale abi osutamist lahkus meeskond sündmuskohalt. Meeskond oli juba autos, kui neid hüüdis tagasi appi Häirekeskusesse helistanud naisterahvas. Nimelt oli ta märganud, et kiirabi autojuht oli kiirabiauto taga kokku kukkunud. Meeskond läks kokku kukkunud autojuhti üle vaatama. Ülejäänud brigaadi liikmed olid samuti seal. Autojuhil tollel hetkel pulssi polnud. Hakati tegelema elustamisega. Ervin Paaliste tegi kunstlikku hingamist ning Georg Paaliste ja Üllar Lai tegid südamemassaaži. See andis teistele brigaadi liikmetele võimaluse paigaldada intubatsioonitoru ja valmis panna ning kasutada defibrillaatorit. Aavo Liiv kutsus esimesele kannatanule uue kiirabi ning kokku kukkunud autojuhile reanimobiili. Elustamine võttis ligikaudu tund aega, autojuht õnnestus elustada reanimobiili saabumise ajaks. Ilma päästemeeskonna kiire tegutsemiseta on vähetõenäoline, et kaheliikmeline kiirabibrigaad oleks jõudnud samal ajal tegeleda efektiivselt elustamisega ning tellida vajalikke lisajõude.

Elupäästja III klassi medali sai Lääne päästekeskuse Vändra päästekomando meeskonnavanem Enn Kontus põlevast majast esialgu väljumast keeldunud kahe inimese elu päästmise eest.

16.03.2018. aastal põles kahekorruselise elumaja esik ja katus lahtise leegiga Põhja-Pärnumaa vallas, Allikõnnu külas. Teada oli, et majas on lõksus 3 inimest. Päästjad said korralduse alustada suitsusukeldumisega ja meeskonnavanem Enn Kontus jätkas kohe luuret, mille käigus nägi, et majal on ainult üks uks, kuid köögi aken on irvakil. Suits oli täitnud ühe kolmandiku ruumidest ja Enn hüüdis akna juures korduvalt kõval häälel. Hüüdmise peale keegi ei vastanud, kuid see äratas lõpuks tagatoas maganud alkoholi tarbimise tunnustega meesterahva. Meesterahvas keeldus majast väljumast. Küsimuse peal, kas majas on veel keegi, mees noogutas. Ennu korduva käskluse peale ajas meesterahvas ka naise üles, kuid kumbki neist ei olnud nõus hoonest väljuma. Korduva kõnetamise peale liikusid mees ja naine akna lähedusse, kuid keeldusid ikkagi väljumast. Antud olukord vajas kiiret tegutsemist ja Enn upitas end üle aknalaua ja haaras naisest kinni ning tõmbas ta aknast välja. Nähes majas oleva meesterahva jõuetust ise majast väljuda, tõmbas ta ka tema üle aknalaua õue ning toimetas mõlemad päästetud ohutusse kohta.

Elupäästja III klassi medali sai Märjamaa kooliõpilane ja ujumisvõistlustel edukalt esinenud Hanna Post ujumisrõngast lahti lasknud ja uppumisohtu sattunud tüdruku elu päästmise eest.

Hanna PostFoto: Martin Ahven

27.06.2018 viibis Hanna oma ema ning väikevennaga Vanakupja liivakarjääris. Ujumiskohas viibisid mõned täiskasvanud ja lapsed, nende hulgas ka kaks 8-10 aastast last, kes olid seal omapäi ilma vanemliku järelevalveta. Tüdrukud olid lärmakad ja ujusid ujumisrõngastega kaldast kaugele. Mõne aja möödudes märkas Hanna, et üks tüdruk lasi ujumisrõngast lahti ja tuul kandis rõngast kaldast eemale. Tüdruk üritas rõngale järgi ujuda, kuid väsis, jäi hätta ning hakkas nutma. Tüdruk oli sügavas vees püstises asendis, üritas kätega vehkida ja paanitses. Saades aru, et olukord on tõsine, teavitas Hanna täiskasvanud inimesi. Kiiresti võeti vastu otsus, et hädasolijale suundub appi Hanna, kes on omandanud ujumistrennis ujumisoskuse ning oli hetkel kõige pädevam abistaja. Kaldale jäi turvama kaks täiskasvanud inimest, kes olid valmis helistama Häirekeskusesse või sekkuma lisaabilistena. Jõudes tüdrukuni, klammerdus hädasolija Hannale ümber kaela ja jätkas rabelemist. Teel hädasolnud tüdrukut rahustades, ujuti koos tagasi kaldale. Tüdruk oli sedavõrd ehmunud, et peale täiskasvanud inimeste poolt rahustamist ja selgitusi ei suutnud ta ainsatki sõna öelda. Ohtlikust vahejuhtumist teavitati lapsevanemat, kes ei olnud nõus juhtunut uskuma ja oli kindel, et ujudes piisab ujumisrõngast väikelapse turvalisuse tagamiseks.

Elupäästja III klassi medali said Politsei- ja Piirivalveameti Lõuna prefektuuri Võru piirkonnapolitseinik Elar Sarik ja abipolitseinik Riho Lehiste juhuslikult avastatud põlengust inimese elu päästmise eest.

Riho LehisteFoto: Martin Ahven
Elar SarikFoto: Martin Ahven

07.07.18 valvasid Võrumaal Antsla linnas lasershow üritusel korda politseinik Elar Sarik ja abipolitseinik Riho Lehiste, kes leidsid spordikoti, milles olid ka omaniku dokumendid. Andmebaase kasutades leidsid politseinikud koti omaniku koduse aadressi, et nad saaksid leiu omanikule tagastada. Maja juurde jõudes tundsid ametnikud kõrbelõhna ja märkasid välisukse vahelt tulevat suitsu. Kuna uks oli lukus, avasid nad maja ukse käepäraste vahenditega ja tõid sealt välja teadvuseta kannatanu, kes oli suitsu sisse hinganud. Pärast seda helistasid nad häirekeskusesse ja kutsusid appi pääste ja kiirabi.

Elupäästja III klassi medali sai Merili Juhanson Tartumaal Luunjas läbi Emajõe jää vajunud lapse elu päästmise eest.

Merili JuhansonFoto: Martin Ahven

09.04.2018 kukkus 4-aastane laps Tartumaal Luunja alevikus läbi jää. Selgus, et koos vanaemaga jõe äärde suundunud väike poiss oli eest ära kiirustanud, purdelt otse jõejääle astunud ja sellest läbi vajunud. Vanaema hüppas poisile järgi ning hoidis teda vee peal, kuid välja tõsta ei suutnud. Juhtumit pealt näinud Merili jooksis purde juurde ja samal ajal helistas häirekeskusesse. Esimesena tõi ta veest välja lapse, kellel siis puudusid elumärgid ja kes ei hinganud. Oskusliku esmaabi osutamisega päästis ta lapse elu. See järel aitas Merili Juhanson veest välja ka vanaema.

Allikas: Päästeamet

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee