Eesti uudised

Päästeameti 8 ideed maailmakoristuspäevaks 

Toimetas Silja Ratt, 11. september 2018 14:05
TEEME ÄRA KORISTUSTALGUDFoto: LAURA OKS
Laupäeval toimuva Maailmakoristuspäeva eel tuletab päästeamet meelde, et ohutusele tähelepanu pööramine ei tähenda mitte ainult vajalike hädaabinumbrite teadmist  ja oskust ohtlikke jäätmeid ära tunda ning utiliseerida, vaid pigem on see ideaalne võimalus heita pilk enda ümber ning luua ohutum elukeskkond iseendale ja oma lähedastele. Päästeamet pakub välja 8 ideed, mida koristuspäeval päriselt ära teha.

Kodu

Alusta iseendast! Alati ei pea kellegi teise tagant koristama, vaid vaata kõigepealt enda ümber. Korrasta oma kodu – pese puhtaks aknad, võta tolm, vaata, et suitsuandur oleks töökorras. Kontrolli üle küttekolded ja lisa kalendrisse meeldetuletus korstnapühkijale helistamiseks või elektritööde spetsialisti kutsumiseks.

Hoovid ja kodu ümbrus

Ülemaailmsel koristuspäeval ei pea sa minema kuhugi kaugele, vaid piisab sellest, kui sa oma „maailma“ puhtaks teed! Korralda koos pere ja sõpradega üks tore talgupäev värskes õhus. Lehti ja oksi lõkkes põletades jälgi kohaliku omavalitsuse nõudeid ning pea meeles lõkke tegemise ohutusjuhiseid:

  • kui lõkkease on väiksem kui meeter, siis ohutu kaugus on hoonetest 8 m ja metsast vähemalt 10 m;
  • puhasta lõkkekoha ümbrus vähemalt 0,5m raadiuses ja piira kivide või pinnasevalliga;
  • lõkke tegemine on lubatud nõrga tuulega (vähem kui 5,4 m/s);
  • jälgi, et sädemed ei liiguks hoonete poole;
  • ära jäta lõket järelevalveta;
  • lase lõkkel täielikult ära põleda või lõkkest eemaldudes kustuta see veega.

Samal teemal

Keldrid ja garaažid

Kui leiad koristamise käigus oma keldrist või garaažist näiteks vanu rehve, õlisid, värve, lakke, liime eelmisest remondist, väetiseid, mürke (rotimürk), atsetooni, elavhõbedat, torupuhastusvahendeid või muid ohtlikke ja tundmatuid kemikaale, utiliseeri need. Kokkukorjatud või leitud ohtlikud jäätmed tuleb panna suletavasse anumasse või paksema kilekoti sisse koos pakendiga. Seejärel tuleb ohtlikud jäätmed anda võimalikult kiiresti üle kohaliku omavalitsuse ohtlike jäätmete kogumispunkti. Samuti tuleb ohtlikke jäätmete kogumispunkti viia ka koristamisel kasutatud vahendid. Kindlasti ei tohi visata ohtlikke  jäätmeid prügikasti ega viia metsa. Lähima jäätmete utiliseerimise koha leiad veebist: kuhuviia.ee. Tutvu ka jäätmete sortimisõpetusega.

Trepikojad

Vaata, et sinu kortermajas asuvad koridorid ja väljapääsud oleks kergesti läbitavad ja põlevmaterjalidest puhtad. Trepikodades ära hoiusta lapsevankreid, jalgrattaid, potililli ega muud vaba liikumist takistavat kraami. Mõtle selle peale, et kui sa peaksid majast kiiresti väljuma, kas uksed ja aknad avanevad nii nagu vaja.

Oled sa kunagi laupäeval tööl olnud? Kui ei, siis nüüd on selleks suurepärane võimalus! Korralda kolleegidega koos üks meeldejääv meeskonnaülene koristusaktsioon! Su ülemus on kindlasti selle üle uhke. Ja esmaspäeval on endal ka hea puhtamas töökeskkonnas uut nädalat alustada.

Kasutuseta seisvad ja mahajäetud hooned

Eestis on väga palju kasutuseta seisvaid hooneid. Kui üks neist kuulub sulle, siis ole hea ja mine vaata oma valdused üle – sule sissepääsud, niida muru, riisu lehed, paranda katus!

Katteta kaevud

Kui kaevu kivi- või puitkonstruktsioonid on lagunenud, võivad need tõsise õnnetuse põhjustada. Kutsume kõiki ülemaailmsest koristuspäevast osavõtjaid üles teatama kaanteta kaevudest ja teistest ohtlikest rajatistest päästeala infotelefonile 1524 või märkima selle asukoha veebilehel: anna-teada.ee.  Mugavaks teavituste saatmiseks on olemas mobiilirakendus nii Androidi, iOSi kui Windows Phone jaoks.  Märgi kaardil probleemne asukoht ja lisa lühike selgitus, tee probleemsest kohast ka foto ning lisa see teatele. Rakendus edastab sinu teate vastavalt määratud koordinaatidele kohalikule omavalitsusele või Maanteeametile.

Sinu oma inimesed

Kui oled oma maja, keldri, garaaži, aia või hoovi korda teinud, siis ole hea ja ulata abikäsi ka oma lähedastele – näiteks külasta vanemaid või vanavanemaid ning aita ka nende elukeskkond ohutumaks muuta! Lisaks võid ka surnuaialt läbi põigata, kindlasti on sügise saabudes seal nii mõndagi korrastada.

Talgulistele ja talgujuhtidele mõeldud ohutusjuhised leiab Päästeameti kodulehelt.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee