Eesti uudised

Rein Lang on segaduses: miks näitab ERR Eesti maksumaksja raha eest Vene propagandat? (245)

Toimetas Silja Ratt, 11. september 2018 12:00
REIN LANGFoto: Teet Malsroos
Rein Lang imestab, miks lasi Eesti rahvusringhääling (ERR) augustis kõige paremal vaatamisajal eetrisse propagandahõngulise Vene sarja "Katariina". Poliitik ja meediaärimees ei mõista, miks peab Eesti maksumaksja vene propaganda kinni maksma.

Lang väljendas oma imestust septembri alguses Kuku raadio saates "Olukorrast ajakirjanduses". Ta kirjeldas, et "Katariina" näol on tegemist kostüümidraama tüüpi seriaaliga, mille taolisi vorbitakse ka Inglismaal ja Prantsusmaal. Kõige enam sarnaneb "Katariina" Langi meelest inglaste "Victoriaga", mis pretendeerib mingisuguse ajaloolise narratiivi käsitlemisele.

Samal teemal

"Katariina Suure teleseriaalil ei ole mitte mingit pistmist ajalooga," kinnitas Lang ja lisas, et selle mõistmiseks piisab sellest, kui lugeda läbi paks raamat nimega "Romanovid". Küll aga nentis Lang, et suur osa eestlastest seda ajaloolist raamatut tõenäoliselt kunagi läbi ei loe ning jäävadki uskuma, et "Katariinas" kujutatu vastab sajaprotsendiliselt tõele.

"Viimases seerias saavad nad teada, et Katariina Suur oli Venemaa suur valitseja, sest ta suurendas impeeriumit, võitis sõjaliselt kõiki vastaseid, andis türklastele naha peale ja alandas sakslasi. See narratiiv on tegelikult see, mida on tingimata tarvis tänasel ametlikul Venemaal. Miks seda sarja Eesti televisioonis näidatakse," küsib Lang.

Strateegiline ajaloonarratiiv

Lang jätkas, et on lugenud praeguse Vene kultuuriministri Vladimir Medinski raamatuid.

"Ma tean, mida tähendab tema keeles strateegiline ajaloonarratiiv. Ta ütleb, et ajalooline tõde kunstis ei ole üldse oluline. Oluline on pigem see, et narratiiv toetab Vene rahvuslikku mõtlemist. Venemaal kõik asjad, mis on tehtud riikliku toetusega, peavad vastama teatud tingimustele, see ajalooline narratiiv peab seal sees olema. Ka "Katariina" vastab neile tigimustele," teab Lang.

Siiski ei arva mees, et me peaks kasutusele võtma nii äärmuslikud meetodid nagu Ukrainas või Leedus, kus teatud Vene ringhäälingutoodete edastamine on keelatud ja eksisteerib teatud tsensuurimehhanism Vene kunstiteoste osas.

"Meil on kõik vaba, aga ma ei saa aru, miks me peame maksumaksja raha eest ajama Vene propaganda asja," kurtis Lang. "Samamoodi jääb mulle täiesti arusaamatuks, kuidas Eesti poliitikute juhtimisel ostetakse saateaega maksumaksja raha eest Pervõi Baltiski Kanalist ja tellitakse seda avalike suhete teenust täiesti selgelt nendelt firmadelt, mis kui ei ole otseselt seotud Vene luurega, siis on kaudselt."

Langil oli ka ettekujutus, mismoodi "Katariina" ERR-i ekraanile võis jõuda. Mees nentis, et kui sul on vaja täita eetrit hankeprogrammiga, kus on umbes 800 tundi, siis tõesti ei jõua kõiki seriaale läbi vaadata. Siis võibki keegi tulla ja öelda, et leidis väga ägeda Vene seriaali, uhke kostüümidraama ilusate Peterburi vaadetega.

"Eesti riigi ülesanne võiks olla esimeses plaanis see, et ta väldib, et seda Vene propagandat ja meie ajude mürgitamist ei tehtaks meie oma raha eest," võttis Lang enda jutu kokku.

Samal teemal

17.10.2018
VIIMANE KATSE? Riik puhus teletegijate lootused uuest majast taas hõõgvele
13.09.2018
Kultuuriminister Indrek Saar ei toeta Rein Langi ideed hakata ERR tsenseerima
11.09.2018
ETV vastab Rein Langi nurisemisele: õnneks on meie vaataja niivõrd haritud, et teeb vahet dokumentalistikal ja fiktsioonil
07.01.2018
Langi nõunikuks võtmine tuli Reformierakonna fraktsioonile üllatusena