Eesti uudised

Tööinspektsioon: kui töötaja tunneb, et kiusatakse, tuleb sellest rääkida

KIUS TÖÖKOHAL: kes ei kirjuta avaldust vabatahtlikult, see sunnitakse lahkuma

Kristiina Tilk, 10. september 2018 20:50

125 KOMMENTAARI

n
nojah/ 13. september 2018 18:10
andke kiusajale tappa, lähete vangi, hea käitumisega vabanete enne tähtaega ja teil on edaspidi eesõigused töökoha saamisel, kiusata teid enam ei julgeta, riigi poolt elamispind jne.
i
inimene/ 12. september 2018 09:02
Siis kellele rääkida, kui pannakse koondatud tööalasid teistele peale,kes enne nende aladega pole tegelnud? Kui räägid avalikult, kuidas palka ei maksta õigel ajal ja ei otsita uuduva töölise asemel teist, ei maksta kinni tööd,mida peab tegema kaks aga lubatakse või lausa oled sundolukorras, kus pead üksi tegema. kellele kaevata, nalja teete või, see on ju asutsuesisese saladuse väljarääkimine ja siis on juba kindel ärajamine.
k
kojamees/ 11. september 2018 21:54
Kas keegi oskab põhjendada,miks peab head töötajat sundima lahkuma?Kas keegi kommentaariumis oskab põhjendada,miks just kommenteerijaid on aina kiusatud ja sunnitud lahkuma?Kas vaen tööandjate vastu tuleneb sellest,et nõutakse töötegemist ,mitte kommenteerimist?
k
11. september 2018 22:08
Kas vaen alluva vastu tuleneb sellest et nad hakkavad oma alandamisele vastu või on ülemuse psüühilised probleemid hoopis kodust pärit?
v
vastan/ 11. september 2018 23:19
Asi ei ole mitte halbades töötajates, vaid ebasobivates ülemustes. Kõik, ei sobi kollektiivi etteotsa. Kollektiivi JUHT peab olema empaatiavõimeline ja väga hea suhtleja. Kollektiivis on inimesi seinast seina. Igaühe taluvus- ja valulävi on erinev. Asi pole selles. mida öeldakse, vaid KUIDAS ÖELDAKSE. Pidev nähvamine ja alluvate alandamine, oma MINA MINA MINA toonitamine, perfektsionistlik kontroll alluvate üle, ei ole küll mitte ebapädevate töötajate vaid ebakindla ja ebastabiilse juhi probleem,
h
hallooo kojamees/ 13. september 2018 17:01
kuidas sa defineerid head töötajat, need kes palehigis ilma rahata ennast tõestada üritavad, üks sihuke teeb ilma rahata töö ära, kui see ära läheb , võetakse järgmine, mingit tööjõu puudust ei ole
t
töötaja/ 11. september 2018 19:45
kunagi sai käidud tööinspektsioonis juristi käest lihtsalt nõu küsimas ja asja uurimas. jurist võttis minu nähes toru ja helistas tööandjale, sõimas teise läbi. ja ega minul ka kuu aja pärast minek...
u
Urmas/ 11. september 2018 18:49
Siin foorumis oma rasket saatust niuksuvatele orjadele teadmiseks, siis: Töölepingu seadus näeb töötajale ette võimaluse töölepingu erakorraliseks ülesütlemiseks TLS § 91 lg 2 alusel, tööandjapoolse olulise rikkumise korral!!!
Kirjutage teatis Ühepoolsest Töölepingu Erakorralisest Ülesütlemisest TLS 91 & lg 2 alusel, kuna tööandja rikub kokkulepitud töötingimusi ja on loonud ähvardav-vaenuliku õhkkonna, mille tõttu ei ole seoses tööandjapoolsete rikkumiste tõttu enam võimalik kokkulepitud Töölepingut täita. Tööandja peab lõpparvega maksma hüvitist kolme kuupalga ulatuses ja Töötukassast saab samasugused hüvitised nagu koondatud töötaja.
11. september 2018 20:56
Kui tööandja tahab töötajat kiusata, siis ta teeb seda nii et tunnistajaid ei ole ning katsu siis hiljem tõestada et sa pole kaamel.
Artikkel lõpeb Tööinspektsiooni teabe ja välissuhete osakonna juhataja Kristel Abeli sõnadega:
"Olukorrale, kus kiusaja on tööandja, pole paraku väga head lahendust. Üldjuhul lõpevad need selliselt, et tööandja ja töötaja teed lähevad lahku."
Sellega on vist kõik öeldud, et ega õigust pole loota. . .
T
§ 91 lg 2/ 12. september 2018 10:51
Tegin selle läbi ja tulemus on pikk kohtutee. Kellel selleks selgroogu ja raha jagub, siis võib üritada, kuid võin kinnitada, et keerutava ja vassiva tööandja eest ei kaitse isegi eelnevalt talle saadetud nõue töökeskkonna parandamiseks ega muud tõendusmaterjalid. Peaksid kogu aeg ringi kõndima kaamera käes ja olukorda pidevalt lindistama. Äkki seda peetaks kohtus piisavaks tõendiks. Aga näita tööandjat, kes sul seda teha lubaks :) Tööandjal seevastu on sinu vastu hunnik tunnistajaid, kes kõik on valmis midaiganes kirja panema ja rääkima, et nendega seda ei juhtuks, mis sinuga juhtus.
t
to 10:51/ 12. september 2018 21:05
Tuleb tuttav ette. Isegi pealtnägijad olid, kuid ülemus läks ja suutis nad vaikima sundida. Lahkusin ja ei hakanud midagi ette võtma, sest oma tervis oli tähtsam . Nüüd ootan millal karma ta kätte saab.
o
olenm/ 11. september 2018 18:23
Ülemus kirjutas töötaja eest lahkumisavalduse: palun mind omal soovil vallandada ja palus töötajal alla kirjutada.
a
andke asi kohtusse,/ 11. september 2018 18:00
kaasake ajakirjandus, prokuratuur ja alati on kuskilt kinni hakata, et saada kiusajaid karistada. Kui muidu tolku ei ole, siis vähemalt komposteerite ajusid ja vaata, kui öö otsa magamata, mis näoga ülemus järgmine päev tööle tuleb. Looduses on tasakaal ja mina olen läbi seaduste kõik asjad paika pannud ehk on vaja formaalsust, sõprussidemed jätke saunapidudeks.
t
titi/ 11. september 2018 17:34
kas EESTIS ollakse ikka veel ajas tagasi aastaid kui mujal maailmas minnakse ikka tuleviku poole ei ole hea märk oleks aeg ajaga kaasas käija kurb

o
Olid ajad/ 11. september 2018 17:28
Nüüd on tööandjal privileeg kohelda alluvaid nii, kuidas süda soovib. Vene ajal sellist asja ei olnud. Kui inimene oli töökas, siis teda hinnati kõrgelt ja premeeriti ka veel, rääkimata töökaotamise hirmust!
n
Naisterahvas/ 11. september 2018 17:07
Olen kogenud töökiusu ja väga hullu verisooni. Isegi töökaitsest öeldi, et jah kahjuks ei saagi midagi teha, sest kaardid on niivõrd hästi mängitud teie kahjuks. Oli valida kas ise kirjutan endale lahkumisavalduse või ähvardati, et hakatakse tulevastele tööandjatele mustama spetsiaalselt. Kellegi poole polnud pöörduda rohkem, kuna minu ülemus ja direktor mõlemad olid mestis. Väidetavalt olin niivõrd ebakompetentne. Ühtki tõendit tuua neil tuua polnud, seega pidi neid vigu otsima hakkama. Aga aastane kius lõppes isikliku läbipõlemisega. Lähtusin lihtsalt lausest. Küll Karma neid külastama tuleb. Osadel inimestel lihtsalt pole antud olla juhtival positsioonil. Kahju, et enamik seda ei oska kasutada otstarbekalt ja rikuvad sellega teiste juhtide mainet.
s
11. september 2018 17:27
Seal Tööinspektsioonis annavad telefoni teel "nõu" noorukesed, kes on ise mutrikesed suuremate käes ja värisevad oma töökoha pärast.
u
Urmas/ 11. september 2018 17:28
Uut tööandjat ei huvita reeglina eelmise tööandja iseloomustus! Halb töötaja saab eelmiselt tööandjalt reeglina hea iseloomustuse, et konkurent värbaks halva töötaja. Head töötajat hoiab reeglina ka nn. vallandanud tööandja ja hea töötaja ostetakse konkureerivast firmast üle ja konkureeriv firma küll mingisugust soovitust ei küsi!
n
niipea.../ 12. september 2018 10:55
ahoi Urmas, tule pilve pealt alla! Kui kogukond on väike ja tööandjad omavahel heades suhetes kui lausa mitte ühes erakonnas, siis on päris raske kodukohas tööd leida.
u
Urmas/ 11. september 2018 17:40
Väidetavalt olin ebakompetentne???
Tööandja peab enne töölepingu lõpetamist suutma seda tõendada! Katseajal olid kompetentne ja järsku nn. väidetavalt ebakompetentne??? Kas kirjalikud Distsiplinaarkaristused ja Hoiatused on paberi peal olemas???
Tööandja peab töötajale kirjalikult lahti seletama, milles töötaja ebakompetentsus seisneb! Kas töötaja sai varem hakkama, aga firma võttis kasutusele uue arvutitarkvara? Siis peab tööandja töötajat koolitama!
Väidetav ebakompetentsus ajab naerma ja ma hakkaksin tööandja sellise jutu peale lihtsalt südamest naerma tööandjale otse näkku!!!
J
.../ 11. september 2018 19:01
Just, usun samagi, et mihklipäev on neile paras palk. Nüüd kui olen kandideerinud maakonnas uude töökohta, jäävad vastused saamata või on "ei".Miks? Sest ülemusel on tutvusi kõikjal ja küllap tema ka nuppe vajutab. Kaaskolleegid tõstatasid juba ammu teema üles, aga ei juleta ju kõva häälega rääkida.
u
Urmas/ 11. september 2018 19:20
Sul on CV ja Kaaskiri valesti koostatud!!!
Uude töökohta kandideerides koosta selline CV kus tood esile just oma uue töökohale sobivad eelnevad töökohad ja oskused! Ja kaaskiri koosta just oma uue töökoha jaoks, kus tõstad esile just uuele töökohale vastavad oskused! Natuke võib valetada ka. Aga nii tehes saad 100% tööintevjuule!
Tööintervjuul võib sageli selguda, et tööandja on töökuulutuses paljud asjad maha salanud: öötöö, alustava töötaja katseaja töötasu, töötingimuste lisad jne... Nii, et sageli tööintevjuul mõtled, et: "saaks siit ometi minema ja siin ma küll töötada ei taha!"
t
Töökius/ 11. september 2018 15:58
Olen ka kogenud töökiusu ja ukse enda järel kiirelt kinni pannud. Uue koha leidmisega ei olnud probleemi, kuna ise olen endale kindlustanud tagala. Nimelt suht palju haridusse panustanud. Kahjuks on küll nii, et ega töötajal mingit kaitset pole. Need a/üd on ka enamus tilk nalja.
b
Bussijuht/ 11. september 2018 15:53
kuhu minu kommentaar on kadunud, ei maininud firma nime ega isiku nime, kes kiusas?
t
Truth/ 11. september 2018 15:33
Minuga hakati kiusu ajama sel põhjusel, et ma ei rääkinud asutuses olesklevate venelastega vene keeles. Venkad ei osanud/ ei tahtnud mitte ühtegi sõna eesti keeles (EESTIMAAL!?) ja
kogukollektiiv rääkis vene keeles. Kõik tööülesanded ja muud suhtlemised, kõik toimus AINULT!
vene keeles. Ja mulle teatati, et peb vene keeles suhtlema Aga umbvenkakeelne suhtles AINULT! vene keeles. >>>> kas on küsimusi või kas pole see imelik?
t
töömees/ 11. september 2018 14:29
tööandjale on liiga palju töötaja vastaseid õiguseid antud,minul paluti avaldus kirjutada.loobusin kuna olin firmas juba 14 a töödanud,koondatti.minu asemele ei tulnud keegi.mõne ajapärast kõne ega sa ei tuleks meile tagasi.pole kuskilt asendajat võtta
u
Urmas/ 11. september 2018 14:53
j
11. september 2018 17:25
Ja sa orjameelne pugeja jooksid kohe tagasi.
p
proovi.../ 12. september 2018 10:58
ise elada ilma rahata! Mõistma hakkad alles peale seda, kui oled omal nahal järgi proovinud.
e
Est/ 11. september 2018 14:18
Mitu inimest neist ,kes siin kommenteerivad kellel on kogemusi töökiusamisega on astunud AÜsse?
Esimesed sammud tuleb ikka ise teha.
e
est-ile/ 11. september 2018 14:36
Kus need AÜ on?Igal pool neid ei ole.Rakveres on suur uksetehas ja pole sellist organisatsiooni ollagi.Ülemused nöögivad tööliseid.Mingit sõnaõigust ei ole.Direktorid muudkui vahetuvad ja olukord muutub hullemaks.Tükitöö kaotati ära pandi tunnitasu peale,töölistel palk langes ja kohe märgatavalt ja veel öeldakse,et olete ülemakstud.Kellele sa kaebad,kohe näidatakse ust.Öeldi,minge sinna,kus rohkem makstakse.Sõnaõigust ei ole.
e
Eino Taruk/ 11. september 2018 13:50
Palju aastaid tagasi, väga tuttav situatsioon: tööandja hakkas palgaga jahmerdama, lubadusi rikkuma, jättis maksmata, valetas otsesõnud. Siis sai siiber, tegin häält, tulemuseks oligi töökius. Kuna sel ajal AÜ-d sisuliselt polnud (isegi võrreldes praegusega) ja töötaja kaitse puudus, siis oligi alternatiiv kas omal soovil lahkuda või pidev ajukepp ja võitlus stressiolukorras.

n
Nali/ 11. september 2018 12:21
Meister saadetakse treiali poolt pikalt ja läheb Direktori ruumi kaebama, et teda saadeti pikalt(p)! Direktor: Kas see ruum on sinu arust mingi WCkuhu sa tuled! mine ikka sinna kuhu sind saadeti! :)
k
Kadri/ 11. september 2018 12:10
Kõige hullemat terrorit oli ühes nn "ihaldatuima tööandja juures" ehk ee.
k
kitukad/ 11. september 2018 11:58
...on need,keda ülemus usub rohkem.Ütleski kohe välja,et ma tean teist väga palju.Mõnel kitukal kohe keel sügeleb ,ta peab kohe kaebamas käima.Ülemusele meeldivad sellised.Hakkad ütlema siis ülemus käratab peale,et kui lähed töövaidluskomisjoni siis on meil paberid valmis sinu jaoks.Vot nii käib hirmutamis taktika.Kõik,kes ülemusele ei meeldi,lastakse lahti.Küsid palka juurde saadetakse Afkanistaani.Kuigi kaadri voolavus on väga suur ,on ülemustel julgust hambaid krigistada tööliste peale.
m
11. september 2018 16:40
Meil on ka selliseid tööprovokaatorid kes siis räägivad töölisele halvasti ülemuse kohta ja siis pärast läheb ülemuse juurde et see tööline rääkis sinust nii halba. Kahepalgelised töölised kes põhimõtteliselt keeravad ülemusel käru ja kaastöölistel.
p
PAKAA/ 11. september 2018 11:57
Nüüd on reeglite pärane.
k
Kägu/ 11. september 2018 11:52
Kahjuks, muud võimalust pole kui otsida uus töökoht. Töökohalt kiuatakse sama palju kui koolis. Tööl kas terroriseerib ülemus või kaastöötaja(d). Imelik et töökohal kiusamisest nii vähe räägitakse, aga ega Eestis inimöigused ju ei kehti.
a
11. september 2018 21:01
Artiklis mainitakse et töötajal tuli seletuskiri kirjutada, miks ta tualetti minnes laualambi jättis põlema ning miks ta töölt lahkudes tooli laua all ei lükanud.
J
kiusatud/ 11. september 2018 11:49
Juhataja ei suutnud katseajal mind töölt lahti lasta, kuid tegi seda kuu aega hiljem ilma, et oleks olulisi põhjendusi toonud. See ongi kiusamine. Katseajal vallandamisel saab ju Töötukassast töötuskindlustushüvitist aga pärast 5 kuud vaid töötutoetust 5.31EURi päev.
u
Urmas/ 11. september 2018 15:24
Katseajal vallandades ei saa küll mitte mingisugust töötuskindlustushüvitist. Seda saab ainult koondades või töölepingu lõpetamisel töötaja poolt tööandjapoolsete lepingutingimuste rikkumise tõttu! Näiteks kiusamine!
t
Töötukassa kodulehel on kirjas: / 11. september 2018 15:47
On teil õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui:
teid koondati;
asutus likvideeriti;
tööleping lõppes katseajal;
tööandja ütles töölepingu üles töötaja pikaajalise töövõimetuse tõttu;
teie tähtajaline tööleping lõppes;
teie võlaõiguslik leping (nt töövõtuleping) lõppes.
u
Urmas/ 11. september 2018 16:39
Katseajal ainult siis kui eelnevast töökohast koondati ja juba oli määratud töötuskindlustushüvitis!!! Lihtsalt katseajal töölepingu lõppemisel ei saa mingisugust töötuskindlustushüvitist!
Ja hüvitist saab ainult selles ulatuses, mis jäi eelnevalt tööstuskindlustushüvitisest saamata. Kel oli õigus saada näiteks 9. kuu eest ja eelnevalt sai selle hüvitise ka täies ulatuses kätte ja läks uuele tööle 10.kuul, siis see ei saa katseajal töölepingu lõppedes enam mitte midagi! Töötuskindlustushüvitist ei saa samuti, sest selleks peab viimase aasta 12 kuu jooksul olnud vähemalt 180 päeva hõivatud tööga. Eelneva aasta jooksul peab vähemalt 6.kuud olnud ametlikult tööl!
s
11. september 2018 16:38
See ei ole töökiusamine! Töökiusamise alal kuulub ebavõrdne palgamaksmine nn sooline, siis rassiline kiusamine, seksuaalne, poliitiliste vaadete tõttu, või usuline kui tööandja rikub sinu õigusi. Näiteks kui teed tööd ja just sina jääd ette koguaeg samal ajal ei ole sa mitte midagi halba teinud. Siis on tegemist tema välimus või tema seksuaalse sättuvused, või ka tema rahvuse ja sooline. Selline et kus noorinaisi kutsutakse nn kuhugi teenindama mis ei ole lepingus kirjas ja ülemus hakkab teda diskrimineerima, naeruvääristama, või takistab temal korralikult tööteha. Teine on välimus inimene teeb tööd ja tööandjale ei meeldi ta kuna on teis sugune! Samal ajal teised oma sarnased rahvused istuvad ei tee tööd jne jne. Siin on olnud kus venerahvusele ei meeldi eestlased.
v
11. september 2018 11:01
Vahel võib ka nii olla, et ülemusel pole otseselt häda midagi kuid mõnede kolleegidega on raske koos töötada. Olen palju aastaid töötanud ühes hooldekodus, kus tuleb iseloomult väga erinevate inimestega meeskonnatööd teha. See võib olla väga ebameeldiv kui iseloomud ja ellusuhtumised ei sobi. Kuigi kiusamist kellegi poolt ei ole. Õhtuks olen ikkagi energiast tühi, närviline ja kurnatud. Samas meeldivate kollegidega läheb töö lennates ja tööpäev on tore. Usun, et sellist asja on paljud kogenud.
M
//// 11. september 2018 14:14
Midagi pole teha,hariduse ja lisa koolituste puudus. Oma isikliku elu probleemid elatakse tööl välja. Paljud kannatavadki vaikides,mõni julgem teeb häält ja temast saab siis peksupoiss.

o
oh ja/ 11. september 2018 10:20
nagu kommentaaridest näib siis lonkab ja logiseb va meite õigussüsteem ning hea töökoha täitmine näib käivat sisuliselt korruptsioonile sarnaneva tegevuse kaudu. Kindlalt edasi ainult keegi ilmselt ei tea kuhu jõutakse
s
SEE EI TOIMI/ 11. september 2018 10:16
Tuleb rääkida!? Kellele, kui seda instituudi direktor käseb. Kellele sa räägid, talle endale või rektorile siis juba? Ringkaitse tekib kohe. Eriti alandatavalt suhtutakse töötavatesse pensionäridesse, samas unustades, et mõne aasta jooksul ollakse ise pensionärid, eks paistab, kuidas siis suhtumine jääb. Iseennast ju ei tahaks minema saata nö vanaduspuhkusele. ON EBAINIMLIKKE JUHTE, KAHJUKS JA SAMAVÕRRA EBAAUSAID.
j
just/ 11. september 2018 10:52
kui juhataja ise kiusab mõnda
e
enda õiguste eest seismine on otsetee põrgusse. / 11. september 2018 16:08
Kahjuks see nii ongi. Lihtsam ongi lahkuda sirge seljaga ning pärast lakkuda oma haavu, kui vaadata pidevalt ülemuse kalki kalasilmi ning jälle tunda saada ta vaimset terrorit, kui tal "hoog" peale tuleb. Meil ei ole piisavalt häid juhte, meil on isehakanud jupijumalad, kes arvavad et kui nad juhivad stiilis "keelan, käsen, poon ja lasen", saevad oma ihnsuses ka iga sendi pooleks, et näidata sellega oma üleolekut alluva ees, siis on nad ka midagi väärt. Tulemuseks aga on kaadrivoolavus.
d
düsgraafik/ 11. september 2018 10:15
Oleme ausad Töötülite kommisoon on tööantijade poolel.Altkäe maks on magus.Ja uued seadused
on tehtud nii et tööantijad põhiliselt võidavad.
Kohtusüsteem on täitsa jama.Riikipoolt antud advokaadid ei viitsi oma tööd teha kuna riik maksab
tunni tasu eest vähe pappi.Ja advokaadid on vastaste poolt raha saanud,et kahjustab rahatud töölist.
o
Oswald/ 11. september 2018 10:46
Õpi vigadeta kirjutama ja alles siis tule kommenteerima.
t
Tark Oswald/ 11. september 2018 11:34
Palun loe kommenteerija nime. "Mine opereeri endal soolatüügas ära ja alles siis tule kommenteerima." Kas on õiglane öelda?
s
Suur Kirjanik/ 11. september 2018 12:10
hoomab, et on oma ajastus ja ühiskonnas kõigest väike muttrike ning pealegi ta ei tea, kas sõna "tselluliit" kirjutatakse kokku või lahku
s
11. september 2018 10:46
Selle kohta öeldakse korruptsioon!
s
S./ 11. september 2018 10:13
Olen näinud meditsiini vallas osakonnas töötades suuremat kiusu, kui koolikius.
s
See kuulub katekooria alla psühholoogiline vägivald/ 11. september 2018 09:57
See kuulub inimõiguste konventsiooni alla! Eestis on Euroopas kõige kõrgem töökiusamise alal, Maailma organisatsiooni inimõiguste kuulub Töö, Nais, Era, Poliitiline, Rassiline ja muud usulise ning seksuaali! Eestis on problemaatiline töökiusamine nagu koolikiusamine. Psühholoogiline vägivald! Sooliselt on rohkem mehed psühholoogilise vägivalla all kannatavad.
k
11. september 2018 10:01
Kahjuks on Soomes, USA, Saksamaal, Norras, Inglismaal, ja ka veidi Prantsusmaal ning Kanada riigid oma riigi kassasid täitma. Kannatanule valuraha ja riik teeb ka rahalise trahvi firmale ja kuna see kuulub juriidilise alla siis summad on kõvad.
i
11. september 2018 09:54
ikka paljudel käib koht tutvuste läbi, ministeeriumites saadi nõukaajal soojad kohad, nii need üle 70 kõik veel istuvadki,kui aga kogemustega tahavad saada paremat kohta, siis pole kohti.Tutvused käivad ikka kaasa ka hetkel.
k
kaevata ja palka nõuda oskab igaüks/ 11. september 2018 09:53
kui nii äge oled siis mine ja tööta lihtsalt mujal aga kui tööd teha ei taha siis algab kaebamine mis on ju nii lihtne
a
Arusaamine/ 11. september 2018 10:31
Kes teeb tööd, see tahab ka palka saada. Lihtne ja loogiline.
v
võta uus töökohta, mis sa kiuseled seal/ 11. september 2018 09:51
täna alla 2000 euro pole kuskil palka, vali uus ja kõrgamapalgaline koht kiusipunn
u
Uku/ 11. september 2018 10:32
Alla 10k pole mõtet tööle minna.

K
.../ 11. september 2018 09:44
Kohe on tuua näiteks nädalatagune lugu, kus ajusid hakati k.... juba kevadest ja tuligi ise avaldus kirjutada.Direktor alustas suve alguses jutuga minu kabinetti tulles, et umbes sa istud ikka veel siin.Kas sa pole uut tööd otsinud?Mismõttes?Oleksin pidanud aru saama, et uus inimene võeti tööle (sõbranna) ja kohe on minu koht temale üle minemas.Kogu supp kees augusti lõpuni kuni siis küsisin, et mis minu osa siis ikka jääb. Vastus oli:ei, mul pole sulle midagi pakkuda, sest koht jääb väiksema koormusega ja see liidetaks teisele, sellele sõbrannale. Direktor oleks võinud siis suve jooksul olla julge juht, et asi sirgeks rääkida, aga tema püüdis kõrvale hoida, nagu puberteet, kes kardab patte üles tunnistada.Räägi inimesega kui oled hakanud s...a kokku keerama. Saaksin nimeliselt nimetada, siis lausa hoiataks sellise inimese eest, kellele personal on suur null. Loodan, et ta oma mihklipäeva näeb ära, selliselt inimestega mängida... Telgitagustes kuulsin, et peale minu on veel "ohvreid" ja nii ähvardusel, et kui ei kirjuta avaldust, läheb asi inetuks. No parem lahkuda puhta paberitega kui saada sina veel rikkumise paragrahv. Nagunii on vanus sealmaal, kus enam ilusate silmade eest tööle ei võeta. Nüüd siis naudingi töötupõlve.
Soovitaks tööandjatel muuta ka oma töölevärbamisprotseduuri. Asutustes lastakse sellega tegeleda mingitel beibedel, kes ise pole veel elu näinudki ja esitavad stampküsimusi, mis ei näita, kas inimene on kohale sobiv või ei. Süvenege protsessi ja inimestesse!!!
k
Kole lugu/ 11. september 2018 10:28
u
Urmas/ 11. september 2018 15:00
Kui pole tööd enam pakkuda, siis tuleb koondada! Ise omal soovil ei tasu mingisugust lahkumisavaldust kirjutada!!! Koondamise puhul saab korraliku hüvitise ja hiljem saab töötukassast 6-12 kuud olenevalt tööstaažist ka igal kuul ligi 50% viimasest poole aasta palgast.
Ise, omal soovil ei tohi lahkumisavaldust kunagi kirjutada!!!
K
.../ 11. september 2018 18:56
Koondamine tuleb kõne alla kui ametikoht kaob, see aga ei kadunud.Sama nimega, aga väiksema koormusega läks teisele. Töötukassas on sellised teenindajad, et inimesed lihtsalt hoiavad sealt parem eemale kui nendega kaklema lähevad.Seal saab ikka korraliku mõnitamise tööd otsides, neil pole ju midagi nagunii pakkuda.Vähemalt kolkas.
u
Urmas/ 11. september 2018 19:30
Töötukassas on täiesti head teenindajad, aga neile tuleb rääkida sellist juttu mis neile meeldib! "Otsin, kandideerin, püüan!!!"
Mis see kord kuus kägu ajada on???
Töötukassa teenindajat on õigus alati vahetada, ilma põhjust teatamata!
Inimestega peab oskama suhelda!!! Töötukassa teenindaja tahab kuulda sellist juttu mida ta saab arvutisse tippida ja näidata, et töötab!
Minul on Töötukassaga küll head kogemused!
r
reku/ 11. september 2018 09:31
no aga te tahtsite ju seda kapitalismi, kus tööline on tööandja ori.
t
to reku/ 11. september 2018 09:47
ja kui Venesse oleks jäänud, kas siis oleks parem olnud ?
m
Milles viga?/ 11. september 2018 09:52
Siin on lisaks känguv ühiskonnakord, kus raha riigist muudkui kaob ja kõike peab kärpima ja koondama. Sellest ka karjeristidest kodanike õelus!
p
Praegu/ 11. september 2018 09:55
on ikka vastupidi,veneajal pidid tööd tegema.Nüüd võid kõik pikalt saata ja teha seda mida hing ihkab.
v
Vana/ 11. september 2018 09:18
Ma olen ise tööline aga arvan, et juhtkonnal peab olema võimalus töötaja päevapealt lahti lasta ja vastupidi, töötajal võimalus näiteks kolme päevase etteteatamisega töölt lahkuda. Sellisel juhul jääks pikaajalist stressirohket kogemust tunduvalt vähemaks. Teiseks võiks sellisel moel lahtilastud töötajat oodata riigipoolne kompensatsioon kuupalga ulatuses. Ligikaudu sarnane kord on USA-s.
p
Põhjus/ 11. september 2018 10:38
Oleneb põhjusest? Hariduseta või joodiku võib muidugi pävapealt lahti lasta. Aga pühendunud ja tegusat töötajat mitte mingil juhul, ei ole õige vägivaldselt kiirustades päevapealt vallandada, kes on haritud ja igati töökas.
a
Arvamus/ 11. september 2018 10:42
Päevapealt lahtilaskmine põhjuseta on ebaseaduslik, seda enam kui otsitud põhjusele oleks võimalik teisiti lahendust leida.
k
kalapea/ 11. september 2018 09:08
milleks siin siis üldse paberit määrida,kui minna siis lauluga
k
kodanik/ 11. september 2018 09:00
A miks see halb on, kui lahti laskmine lihtsam oleks. Ameerikas ei ole mingi teema töösuhe kiirelt alustada ja ka kiirelt lõpetada. Keegi ei nurise ega kanna viha. Kõigil on lihtsam elada. Ja võidab sellest ikka ju klient, kelle heaks ettevõte töötab. Meil on mingi kommunistlik igand, et tööline on püha loom, keda lahti ei tohi töölt lasta.Miks ometi?! Ega siis tööl käimine ei ole eesmärk, ikka efektiivne ja kliendile sobiv töö tegemise viis. Kui ei sobi selle tööle või on kuskil parem kandidaat, tuleb see tööle võtta ja eelmisele töö üles öelda. Nii võidab ju klient. Inimene aga teeb järeledused ja püüab ka uuest kohas paremini. Eestis ju töökohti nii palju ripakil, et ei ole muret, et sobilikku tööd ei leia. Aga laiska ja lolli peab saama kiirelt minema saata ilma mingi vaidlemise kombeta kuskil inspektsioonis. Head töötajat ei saada keegi ju minema!
r
Rumal jutt/ 11. september 2018 11:10
Kõik seadused on ikka tööandjate huvides ja päevapealt lahkumine ei oleks nende huvides, sest nii oleks võimatu tööd planeerida. Sa ei tea, kas homme tulebki keegi tööle. Mõned ametid on ka väheke keerulisemad ja seal tuleks töö üle anda ja mingi väljaõpe saada. Seepärast ongi mõlemale poolele see kuu aega antud.
e
endine õpetaja moderaatorile/ 11. september 2018 08:59
Mis oli minu kommentaaris sellist, et seda ei tohi avaldada? Kas tõe rääkimine, kuidas eelmisest kollektiivist umbusalduse saanud koolidirektorid ilmuvad jälle aeg ajalt välja järmistes koolides, on VIHAKÕNE VÕI? Minu arust on Eesti Vabariigis sõnavabadus ja niikaua, kuni pole otseselt kedagi nimepidi mainitud, pole ka minu eelnev kommentaar TSENSUURI VÄÄRT!
n
Noh/ 11. september 2018 09:09
Minu kogemus et kommentaar ära kustutatakse on näiteks 4punkti ühe asemel
v
või lihtsalt/ 11. september 2018 09:39
ilmub oluliselt hiljem, siis kui modede kollegium kohvikutest tagasi jõuab ja asja arutab
e
endine õpetaja/ 11. september 2018 09:24
Võibolla äkki kedagi huvitab Haridusministeeeriumist ,kuidas selliste endiste koolidirektorite praegused alluvad STRESSIS tööl käivad ja antidepressante söövad? HUVITAV küll MIKS?
e
Ei huvita/ 11. september 2018 14:06
Kedagi ei huvita. Sest paljud praegused direktorid kiusavad ju edasi. Peab olema kurt ja pime, et mitte märgata, haridusministeeriumis eriti. Direktorite ametiaeg - 5 aastat!- tuleks kiiremas korras taastada.
t
11. september 2018 14:54
Teatavasti 29.11.07 (DELFI) Pärnu Linnavalitsus karistas Rääma põhikooli direktorit Joad töökohustuste mittenõuetekohase täitmise ja vääritu teo eest noomitusega. Vääritu tegu seisnes koolijuhi ebakohases sõnakasutuse suhtlemisel õpilasega. Teatavasti nüüdseks on sellele koolijuhile samas koolis avaldatud umbusaldust kolmel korral ja nüüd mees istub ikkagi omal toolil, vabastades massiliselt kõrgharidusega tublisid õpetajaid.
d
demokraatia/ 11. september 2018 10:45
Vähemalt tõe rääkimist tuleks võimaldada. Kui seda ka ei ole võimalik, mis siis üldse võimalik on?
a
An/ 11. september 2018 08:53
Jah, eesti vabariigis tavaline asi
a
An/ 11. september 2018 08:53
Jah, eesti vabariigis tavaline asi

m
Murakas/ 11. september 2018 08:46
Ja,siis imestame, miks on inimesed depressioonis.Aga,tööandja poolt tekitatud depressioon,vot seda seaduseparagrahvi nad kardavad.Ja,kui inimene oma stressist välja murda ei suuda,siis jätab ta eluga hüvasti.Mõned inimesed ongi ussid ja elavad teiste kannataustest.Kui su töökaaslastest enamus juba võtavad ülemuse pärast ravimeid,siis on ülemusel endal midagi viga.Võib olla,see on seksuaalne rahuldamatus,aga on ka psühhopaate,kellele see lihtsalt pakub lõbu ja naudingut,eriti kui näeb inimest nutmas.Neid on igas valdkonnas ka meditsiinis,kui soovite.
t
To murakas./ 11. september 2018 09:56
Ja siis me imestame, miks on inimesed depressioonis.Aga on ka töötaja poolt tekitatud depressioon. Olen ise olnud kollektiivis kus üks tööline rikkus ära kogu töise õhkkonna. Tema pärast kannatas kogu kollektiiv. Aga lahtilaskmine oli keeruline. Kui see lõpuks läbi raskuste õnnestus taastus ka kohe endine õhkkond. Selliste inimeste lahtilaskmine peaks küll kergem olema, sest sellised inimesed ise aru ei saa, et nad ei sobi antud tööle ja keskkonda. Selge on ju see, et head töölist ei hakka heast peast keegi vallandama. Head töölist aetakse tänapäeval taga tikutulega. Nii, et igal asjal on alati kaks poolt. Selliseid musti lambaid on kindlasti nii tööandjate kui tööliste hulgas. Kõige stressivabam on ikkagi ise töökohta vahetada ja eluga edasi minna.
x
xy/ 11. september 2018 10:20
Jah, olen ka kogenud, ja ka meditsiinis, lihtsalt kiusamine ja lepinguväliste ülesannete kuhjamine ja alandamine (eks jääänus bossi sisemisest rikutusest ja paturegistrist ja süüdimatusest). Lõpuks tehakse selline rünnak, et ei taha sekunditki enam samas asutuses viibida. ka linnaaasutustes olen kogenud.
p
11. september 2018 08:45
pole mõtet rääkida. mitte midagi ei muutu. ma kohalikul tasandil näen, kuidas ühes kollektiivis käib üle kahe aasta üks sõdimine. kuna ov toetab juhtkonda, siis töötajad on halvad... lastakse lahti või lähed ise ära.
t
toetus/ 11. september 2018 11:05
Kui omavalitsus toetab juhti, ongi raske lahendusi leida. Kas tõesti käsi peseb kätt ja kauaegane koostöö annab võimaluse korruptsiooniks. Võibki juhtuda, et töötajatel ei olegi võimalik abi saada.
v
vähe ülepakutult/ 11. september 2018 08:43
kas sa kella ei tunne hilined pidevalt , vastus kui palju irised kaeban et ahistad . miks töölaual selline segadus on, vastus ma ei saa palka laua korrashoiu eest kiusaja selline
j
11. september 2018 08:47
jah. pane töölepingusse punkt, et tööülesannete hulka kuulub oma töökoha korrashoid. asi lilhtne.
k
korrashoid/ 11. september 2018 09:05
töökoha korrashoid kuulub iga firma heade tavade kirjutamata reeglite arsenali ja on firmakultuuri ning ohutuskultuuri üks alustaladest.Aga kuhugi tuleb see suurelt kirja panna.
t
töölt lahkunud õpetaja/ 11. september 2018 08:41
Millal ükskord hakatakse koolidirektoritele kehtestama 4- 5 aastaseid töölepinguid? Miks ilmuvad jälle kuskil Eestimaal välja kunagi umbusalduse saanud direktorid ja jätkavad teises kollektiivis samas vaimus? Kius ja vaimne terror alluvatega jätkub ja õpetajad justkui lambakari taluvad seda kõike.
j
ja jaa/ 11. september 2018 16:45
Aga mina tean jälle õpetajat,kes oma kodutanumalt lahkunudkui tõeline uss ja asutanud ennast pealinna lastekodusse.Seal terroriseerib aastaid kaastöötajaid,aga ülemuse ees poeb kasvõi p...e.Sedasi on ka lood nende "õpetajatega".Üldse on need endisaegsed pedagoogid vägadema vinged mutid.
r
Raivo/ 11. september 2018 08:40
Ma olen ise minema tallunud,korra viskasin ka ühe nö.tööandja läbi akna välja. Õnneks oli esimene korrus ja aken lahti. Tal olid niisugused luukered kapis,et ta ei saanud mind isegi üles anda. Nii et julgust töölisklass!
l
lahendus küll/ 11. september 2018 09:06
k
Kurb/ 11. september 2018 08:33
...kellele rääkida,kui kõikjal on rasvanäod su ümber?
u
urjukk/ 11. september 2018 08:27
Parim kingitus tööandjale on sabotaaz... ;-) Hammas hamba vastu, silm silma vastu
s
see/ 11. september 2018 09:42
toimib "edukalt" ka kaaskannatajate vastu
p
P/ 11. september 2018 08:10
Olen täiesti nõus! Ka mina pidin lahkuma töökohast kiusu tõttu, kuna julgesin suu lahti teha mõne jaoks ebasobival hetkel! Lõpetasin lepingu nendega teiste punktide alusel, millele järgnes töövaidluskomisjon ja nagu ka tööandja ütles, et suure firma vastu ei saa ja ei saanudki
t
Täpselt nii/ 11. september 2018 08:27
Lähed töövaidluskomisjoni, siis sealt asi edasi kohtusse ja lõpuks on kulutused esindajale juba ulmelised ning vaidlusele kulunud mitmed aastad. Uuest töökohast pead korduvalt ära käima, et suhelda juristiga ja käia istungitel. Kõige tagatipuks otsuse kirjutab kohtunik oma suva järgi ehk kunagi ei tea mis sealt tuleb. Eestis on ainult teoreetiliselt töötajatel mingid õigused, reaalne elu on aga näidanud midagi muud.
j
JAMA/ 11. september 2018 10:03
Ja kas Teil on üldse aimu palju on salatud tööõnnetusi, kus tööandja vassib ja varjab? Tööandja teab, et kui ta kirjutab Tööinspektsiooni vastuse, et sellist õnnetust pole juhtunud ja käsib töölisel kirjutada lahkumisavalduse, siis ei hakata seda mitte uurimagi. Vigast töölist ju tootmises vaja polevat! Karjuv ebaõiglus ja Tööinspektsioonist on null abi lihtsale inimesele. Lahkunud töölisele ei maksa tööandja pennigi haigusraha. Karjuv ebaõiglus valitseb mööblitööstuses.
u
Urmas/ 11. september 2018 18:53

j
jm kala/ 11. september 2018 01:29
Lihtne oleks töökiusu vältida, kui kõik partnerid oleks võrdsed. Praegune töötaja, siis täitja, sõlmiks lepingu OÜ'na, teeks töö ja saaks ettenähtud tasu. Ise maksaks ka kõik riigimaksud. Töö oleks projektipõhine ja täitjal oleks vaba voli töötada nii mitme juures ja nii palju kui ise soovib. Samuti lõpetada leping kiusamise algete tekkimisel koheselt.
j
jm kala/ 11. september 2018 01:32
Sama oleks kogu riigis, kaasa arvatud praeguste riigipalgaliste puhul. Kui Sinu töövõtuleping näeb ainukese tööülesandena ette ülemusele artiklipealkirjade kleepimise ja kohaleviimise, siis ... P.S. Reaalne tööülesanne on võetud suvel kajastatud meedias avaldatud praktikatöö kirjeldusest.
j
ja/ 11. september 2018 07:23
,us siis alles oleks maksmata arveid, sest meil ju kombeks selliseid väiksemaid üle lasta, juhul kui te pole veel märganud
k
Kristiina/ 11. september 2018 00:23
Töökiusu vastu parim relv on kui te ei muuda nimesid. Mina tahtsin töökiusu teemal oma nimega esineda kuid mulle suruti see võltsnimi peale ja olen siiani vihane. Kiusajad peavad värisema.
n
nii ongi/ 10. september 2018 22:22
igal pool on riigil raha niivõrd otsas et hoitakse kokku kust iganes, kuid külvata oma tasku osatakse küll.
n
Nii/ 10. september 2018 21:49
l
Lea/ 11. september 2018 10:10
Tuleb minna haiguslehele ja otsida uus töö
a
11. september 2018 10:28
aga ülemus ütleb, et teeb Haigekassale avalduse perearsti vastu, et kas leht seaduslik, kuigi tervis seda kiusu ju vastu ei pea
k
Kätlin Heinsoo/ 10. september 2018 21:02
Kõike rohkem kiusatakse selle pärast, et kui mõned tahavad kellegist lahti saada.
j
Jep/ 11. september 2018 04:59
Sel juhul ei ole mõttekas üldse rääkida vaid uks tuleb enda järel kinni panna.
Rääkimisest ja mööda Tööinspektsiooni jooksmisest pole kasu, kius läheb hullemaks.
k
11. september 2018 08:45
kius käib siis, kui ülemus ei saa oma tööga hakkama. võrdselt koheldud kollektiivis kiusu ei ole.
t
Tjah/ 11. september 2018 11:18
Tallinna Keskraamatukogus ei tee ülemused tööd, vaid otsivad kogu aeg mingeid tagarääkijaid. Nii hirmul on oma positsiooni pärast. Suures tuhinas nad ei saa aru, et ise on kõige suuremad klatšijad ja intrigandid.
t
Tööliste Kelder/ 11. september 2018 12:52
Veel 1975 aasta paiku oli raamatukogu kelris miski muuseumi laadne asutus Tööliste Kelder. Seal käis kõva pidu ja pillerkaar. Seal ahistati meie kultuurainimesi
t
tjah tjah/ 19. september 2018 18:24
Sealne osakonnajuhataja Reet Ojasoo sõimab oma töötajaid, valetab, kiusab ja ei tunnista oma vigu. jne Kõik teised on alati süüdi
n
Nii on/ 11. september 2018 08:58
Kui ametiredelil kõrgemale ronides kasutatakse mitteausaid võtteid, siis on loomulikult hirm, et võid ühel hetkel sealt kõrgelt ka alla potsatada. Loomulikult on siis kõik andekad ja tublid alluvad pinnuks silmas ja nende kohta tuleb seal kus vaja igasugu mainet kahjustavaid kuulujutte levitada.
e
endine töötaja/ 11. september 2018 10:52
jah õige, tuli tööle pool aastat tagasi uus inimene , kes leidis, et minu asemel tahab töötada ja hakkas see kius pihta, juhatajad sõbrannad ja olin sunnitud mõned nädalad tagasi töölt tulema, sest see psühooloogine kius oli uue töötaja poolt päris masendav ning juhatajad isegi soosisid uut inimest. mul tervis juba kannatas selle all. ja olin sunnutud töölt ära tulema, sest tundsin, et ei jaksa.
u
Urmas/ 11. september 2018 15:08
Oleks ise tugevama iseloomuga, siis oleksid ise uue töötaja elu põrguks teinud!
t
to 15:08/ 11. september 2018 16:11
Urmas, seda pole mõtet teha, sest igasugune põrgu tegemine mõjub nii või teisiti tervisele, ole kui tahes tugeva iseloomuga.
u
Urmas/ 11. september 2018 17:53
Ei mõju! Ise proovinud! Isegi ettevõtte tegevjuhi peal, kes tootmisjuhi puhkuse ajal teda asendas! Ma ütlesin otse ja ausalt firma tegevjuhile näkku mida ma sellisest tema poolt korraldatavast tootmise juhtimisest arvan! Mul oli küll mõnus pingelangus, depressioon oleks olnud kui oleksin vaikides kannatanud ja teinud näo, et kõik on korras. Mulle mühatati reaalse asjade seisu kirjelduse peale ainult mokaotsast, et mul pidavat kogu-aeg siin firmas nii lõbus olema, et kogu aeg naeratan! Ma mühatasin vastu: "kas peaksin kogu aeg nutma?"