Juhtkiri

Juhtkiri | Poliitsügis sai närvilise avalöögi 

Ohtuleht.ee, 10. september 2018 18:13
Kuigi tavapäraselt võiks riigikogu sügisese töö alates imestada endiselt selle üle, kuidas ametliku puhkuseta parlamendil on suvevaheaeg isegi koolilaste suvepuhkusest pikem, algab seekordne sügis Toompeal teisiti.

Peeter Ernitsa eeldatud, kuid samas ootamatult tulnud väljaastumine nii Keskerakonnast kui ka peaministripartei ridadest kahandas võimuliidu enamuse minimaalsele 51 häälele. Sedavõrd piiripealne olukord teeb poliitellu oma korrektiivid: olulistel hääletustel on vajalik viimse kui ühe võimuliitlase kohalolek ning valitsema peab raudne parteidistsipliin. Veel mõne võimuerakonna liikme parteist lahkumine toob kaasa kas vähemusvalitsuse või vajaduse uue võimuliidu järele. 

Samal teemal

Üleüldse on parteijooksikuid ja fraktsioonitutest aknaaluseid kogunenud piisavalt palju, mõistmaks, et üleüldine rahulolematus praeguse poliitilise süsteemiga pole suur mitte ainult rahva, vaid ka poliittippude endi hulgas. See lubab aga ennustada põnevust kogu riigikoguvalimisteni jäänud aja jooksul. Samas jääb endiselt vastuseta küsimus, miks näiteks poliitikast eraettevõtlusse lahkuda lubanud eksminister Urve Palo on otsustanud pool aastat fraktsioonituna jalga puhata just riigikogu palgal olles.

Kuid ka kevadiste valimisteni jääv aeg on riigikogu praegusel koosseisul vaja mitte üksnes üle elada, vaid riigi hüvanguks maksimaalselt ära kasutada. Kuigi eelarve menetlemisest pole pääsu, võib jõudude habras tasakaal tekitada olukorra, kus muid tundlikumaid või põhimõttelisi eelnõusid ei hakata suurde saali hääletamisele toomagi. Sel juhul tiksuvad 101 riigikogulast oma ametiaja Toompeal küll lõpuni, ent nende töö kasutegurit Eesti riigi arengule on mõõta raske. Küll aga saaks otsustusvõimetule riigikogule külge pookida mugavusparlamendi tiitli. Erakorraliste valimiste traditsioon meie poliitikas puudub ning vähemalt oma ametihüvede suhtes on erakondadevahe konsensus olnud seni muljetavaldav.

Kui senised hinnangud riigikogu ja valitsuse töövõimele on olnud ülemäära kriitilised, siis oleks meil vaid hea meel, kui eksiksime. Samas pole mõtet olla ka ülemäära optimistlik või eufooriline. Kindel saab olla vaid ühes – järgmise poole aasta jooksul igavaks küll ei lähe.

Samal teemal

11.09.2018
Tuus-Laul: „Ma ei ole karjerist, kes läheb sinna, kus parem pakkumine tehakse.“
11.09.2018
Lenk Ernitsa lahkumisest: „Võib-olla peaks sama tegema.“