Repliik

Taavi Aas | Turismimaks teeb Tallinna ilusamaks  (9)

Taavi Aas, Tallinna linnapea, Keskerakond, 10. september 2018 18:13
Kui Tallinn kehtestaks mõistliku suurusega linnamaksu, tooks see linnale arvestatavat tulu ja aitaks linna ilusamaks teha.

Mina ei võtaks liiga tõsiselt Turismifirmade Liidu juhi hoiatust, et näiteks üheeurone maks iga Tallinnas ööbiva turisti pealt annaks meie turismindusele löögi. Mis on turistile suurem mure: kas see, et majutusasutustes tuleb maksta üks euro, või see, et Raekoja platsil küsitakse toobi õlle eest kaheksa eurot? Millegipärast pole kaheksaeurone õllehind niisugust tähelepanu pälvinud.

Igasugusesse maksustamisse tuleb suhtuda ettevaatlikult, kuid Euroopa laialdane praktika näitab, et seda on võimalik teha sektorit kahjustamata. Turism on suur tuluallikas, aga seda vaid juhul, kui oma linna järjekindlalt investeerida. Majad vajavad renoveerimist, valgustusega esiletoomist, munakivisillutised nõuavad hoolt, kirikud restaureerimist. Linn peab korras olema. Kui laseme vanalinnal minna halliks ja ilmetuks, siis kaotame ka turistid.

Tallinn on tugevalt investeerinud vanalinna kordategemisse ja jätkab seda tööd. Harju ja Viru tänav on mõlemad uuendatud mõne viimase aastaga. Aga ka meie vajadused on suured. Ja selleks olekski mõistlik kehtestada paljude linnade eeskujul linnamaks, mida maksavad majutusasutustes peatuvad turistid.

Turismimaks on Euroopas üsna tavapäraseks muutunud. Alles hiljuti seadis selle sisse Vilnius, Riia rakendab oma linnamaksu majutusasutustes järgmisel aastal. Kohalikud turismifirmad nii Läti kui Leedu pealinnas võtsid vastava uudise vastu väga rahulikult. Turismimaksu küsitakse ka turistide seas menukas Kreekas, samuti näiteks Saksamaal. Teavet tagasilöökidest pole kuulda.

Uudisnupus selle kohta, et Tallinn kavatseb majutusasutustes linnamaksu rakendada, teatasid meie linna külalised, et see on üsna tavaline asi ja paar eurot neid ei heiduta. Kuid ühe-kahe euro kaupa maksu korjates saame linna hüvanguks kokku miljoneid.

Eelmisel aastal jõudis meil turistide arv ajaloo rekordtasemele. Tallinn pälvis Lonely Planeti parima hinna ja kvaliteedi suhtega sihtkoha tiitli. Loomulikult pole see saavutus veel mingi põhjus loorberitele puhkama jäämiseks. Maailm muutub kogu aeg ja edust võib kiiresti saada ebaedu. Aga kui soovime tulevikus olla hinna mõistes konkurentsivõimelisemad, siis ruumi hinnalangetuseks on nii meie restoranides-baarides kui ka hotellides.

Olukorras, kus ristlusturistide vastuvõtuvõime vanalinnas saavutab ühel hetkel lae, tasub küsida, kuhu üldse saab Tallinn edasi liikuda.

Näen Tallinnal kahte peamist ülesannet: müüa end paremini Aasia turistidele ja edendada jõuliselt konverentsiturismi. Aasia, eriti Hiina turism on alles tõusu alguses. Hiinlased on välisreisidel suured tarbijad. Ja teiseks konverentsituristid, kes kulutavad palju rohkem kui tavaturistid. Meie sidemed Hiinaga ja kurss linnahalli kordategemisele loovad eduks head eeldused. Kuid need eeldused on vaja ära kasutada.