Maailm

Sotsid põrusid Rootsi valimistel, peaminister tagasi ei astu (32)

Aadu Hiietamm, 10. september 2018, 14:26
Rootsi senine peaminister Stefan Löfven esialgu tagasi ei astu.Foto: AFP/Scanpix
Rootsis pühapäeval toimunud parlamendivalimiste suurim kaotaja on senise vähemusvalitsuse juhtpartei – Rootsi Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei, mille häältesaak vähenes esialgsetel andmetel eelmiste 2014. aasta valimiste 31,01%lt 28,4%le ja mandaatide arv 349kohalises parlamendis 113lt 101le. 

Valimiste suhteline võitja on Jimmie Åkessoni juhitav parempopulistlik erakond Rootsi Demokraadid, mis taotleb migratsioonipoliitika karmistamist ja referendumit Euroopa Liidust väljaastumiseks. Rootsi Demokraatide häältesaak tõusis 2014. aasta 12,86%lt 17,6%le ja mandaatide arv 49lt 62le.

Samal teemal

Kehvasti läks ka senisel suurimal opositsiooniparteil Mõõdukas Koonderakonnal ehk moderaatidel, kelle häältehulk vähenes 23,33%lt 19,8%le ja mandaatide arv 84lt 70le.

Moderaatide juht Ulf Kristersson leidis pärast esialgsete valimistulemuste selgumist, et senine valitsusjuht ja sotsiaaldemokraatide liider Stefan Löfven peab tagasi astuma. Viimane keeldus seda tegemast. Ta ütles, et parlamendi uus koosseis koguneb paari nädala pärast ning senikaua on aega arutada, kes moodustavad uue valitsuse. „Esialgu juhime mina ja minu valitsus riiki,“ rõhutas Löfven.

Kohtade jaotus parlamendis võib veel muutuda, sest lugemata on välismaal elavate rootslaste hääled, mis saabusid posti teel. Neid hääli on umbes 200 000. Eksperdid on aga igal juhul veendunud, et läbirääkimised Rootsi uue valitsuse moodustamise üle kujunevad keerulisteks ja võivad kesta kuid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee