Eesti uudised

Jaanus Karmi paguneid maha ei rebita 

Eve HEINLA , 2. märts 2000, 00:00
KUULAB KOHTUOTSUST: Jaanus Karm mõisteti süüdi kuid president Lennart Meri andis talle armu enne, kui ta jõudis päevagi vangis istuda. 
Jaanus Karmi korraline puhkus lõppes 29. veebruaril. Üleeile käis nooremleitnant Karm kaitseväe juhataja kolonel Tiru jutul. Tema edasine saatus selgub lähipäevil.

“Karmi asjus tehakse juriidiline ekspertiis,” vahendab pressiesindaja kaitseväe juhataja kohusetäitja kolonel Märt Tiru sõnu. Teisipäeval käis Karm koloneli juures vestlusel ja eilegi arutati tema personaalküsimust mitu tundi. “Paraku mingit otsust ei langetatud. Tegemist on ainulaadse juhtumiga - talle määrati küll karistus, kuid president andis armu. Nii lihtsalt seda lahendada ei saa.”

Nüüd uurivad Tiru nõuandjad seadusi ja püüavad selgitada, kas Karm saab kaitseväes jätkata või mitte. “Niisama lihtsalt teda üle parda visata ei taha. Jaanus Karm on saanud hea väljaõppe. Kui ta erru saadetaks, oleks see mahavisatud raha,” nendib peastaap.

Jaanus Karmi puhkus lõppes 29. veebruaril. “Ma ei te, kas ta täna oli juba tööl või mitte,” nentis pressiesindaja 1. märtsil.

Karm ise oma jutuajamist kolonel Tiruga valgustada ei taha. “Kes te olete? Eks küsige Tiru käest,” ütleb ta napilt. “Minul ei ole teiega midagi rääkida. Head aega!”

Tüüpiline sõjaväelane

Viru pataljonis teeninud noorukid mäletavad Karmi kui tüüpilist sõjaväelast.

“Teenisin üheksakümnendatel Viru pataljonis ja puutusin seal Karmiga kokku. Üks õhtu on mulle siiani eredalt meelde jäänud,” meenutab Andrus. “Karm pani poisse karistuseks absurdseid asju tegema. Olin vanematelt sõpradelt kuulnud Vene kroonus tehtud nõmedustest, aga mulle oli suur üllatus, et ka Eesti sõjaväes sama lolle asju välja mõeldakse.”

Andruse sõnul pani Karm poisid jõge “tühjaks kandma.” “Kõigile pisteti kaks ämbrit pihku. Need tuli altvoolu vett täis võtta, siis ülesvoolu joosta ja vesi jõkke tagasi valada. Nii mitu tundi järjest.”

Andrus mäletab ka Karmi totrat hommikurivistust. “Suur muusikakeskus pandi mängima ja poisid pidid tibutantsu tantsima. Väga imelik ja alandav oli,” meenutab ta kanaliigutuste tegemist. “Karm on fanaatiline tüüp. Läbi ja lõhki sõjaväelane.”

Jaanus oli hea poiss

Jaanus Karmi kunagine klassijuhataja Pärnu 4. keskkoolist mäletab heledapäisest poisist ainult head. “Mul on ta meeles küll,” räägib õpetaja Alma Maar. “Algkoolis käis ta seitsmekümnendate alguses. Jaanus oli sõnakuulelik ja intelligentne. Mul ei tule küll midagi halba meelde. Ta oli hästi rahulik, tundi ei seganud ja õppis rahuldavalt.”

Kuigi Karmi ja klassijuhataja viimasest kohtumisest on möödas üle kahekümne aasta, mäletab õpetaja poisi lemmikharrastustki. “Jaanus joonistas väga hästi. Ta oli ka suur unistaja. Mäletan, et tema sõbra nimi oli samuti Jaanus. Nii nad kahekesi koos käisid, kaks Jaanust. Hiljem, kaheksandas klassis tekkis tal suur huvi mootorrataste vastu.”

Karmi sõjaväelasekarjäär tuli kunagisele klassijuhatajale üllatusena. “Ma ei oleks küll selle peale tulnud, et temast kunagi ohvitser saab. Ta polnud kamandaja tüüpi. Kui ma Kurksest kuulsin, oli see mulle hirmus šokk. Aga minu arvates võiks ta küll sõjaväes jätkata. Minu arvates polnud süüdi tema, vaid hoopis suuremad ülemused.”

14 inimese surma põhjustas karm meri

11. septembril 1997 otsustas Baltbati 22meheline luurerühm nooremleitnant Jaanus Karmi juhtimisel Kurkse õppustel Suur-Pakri saarelt jalgsi mööda madalikku mandrile minna. Ootamatult kõrge laine ja külma vee tõttu jäi merre 14 rahuvalvajat: kapral Veiko Tonberg, seersant Lauri Puss, reamees Indrek Vilman, nooremveebel Janek Välba, kapral Aleksei Dimitrjev, reamees Rocco Pussi, nooremseersant Alan Aduson, reamees Erki Hollo, seersant Maido Saguri, kapral Priit Veskinõmm, reamehed Kalle Uutmann, Tarmo Liht, Marek Mõttus ja Eero Kurjamaa.

Mullu juunis mõistis Harju maakohus Karmi süüdi võimu kuritarvitamises ja karistas teda 4,5aastase kinnipidamisega poolkinnises vanglas. Läbides kohtualuse taotlusel oktoobris Tallinna ringkonnakohtu (otsus: piisab aastasest vanglast), jõudis tragöödia 25. jaanuaril Tartu Toomemäele riigikohtu kriminaalkolleegiumi ette. Karm palus end õigeks mõista ja küsis riigikohtult süütust ja vabadust. Ei saanud - kohus jättis ringkonnakohtu otsuse ja aastase vanglakaristuse jõusse.

Kuigi kõik kolm kohut tunnistasid, et kriminaalvastutus kuulub ainuisikuliselt Jaanus Karmile, andis president Lennart Meri 16. veebruaril Jaanus Karmile armu. 14 inimese surma juhtinud mees ei pidanud päevagi trellide taga veetma.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee