Eesti uudised

Andrus Karnau riigireetmise teemal: Riho Terras oleks pidanud tagastama oma õlakud (78)

Toimetas Maarit Stepanov, 9. september 2018 14:23
Riho Terras 2017. aastal Tapal rivistusel presidendi ees.Foto: MARTIN AHVEN
Raadio 2-e "Olukorrast riigis" saatejuhtide hinnangul on Eestis tavaks, et kõrgemad juhid ei vastuta millegi eest. Ajakirjanik Andrus Karanu arvates oleks kaitseväe juhataja Riho Terras pidanud pärast uudist, et tema haldusala ridades on riigireetureid, andma pressikonverentsidel esinemise asemel presidendile ära oma õlakud.

Kolmapäeval sai avalikuks teave, et riigireetmises on kahtlustatavana kinni peetud kaitseväe major Deniss Metsavas ja tema isa Pjotr Volin. "Olukorrast riigis" saatejuhtide Andrus Karnau ja Ahto Lobjakase sõnul on Eestis riigireeturite avastamisi erakordselt sageli, mis tekitab küsimuse, kas reetureid on siin erakordselt palju või saadakse nad meil lihtsalt kõik kätte.

Samal teemal

Ajakirjanik Andrus Karnau andis aga mõista, et tema hinnangul ei taha keegi selliste juhtumite puhul vastutust võtta. "Minu jaoks on küsimus selles, et ma ei saa aru, miks näiteks kaitseväe juhataja andis siin hoogsalt intervjuusid selle asemel, et istuda rongi ja sõita Narva, et presidendile ära viia oma õlakud. Ehk siis minu jaoks on küsimus vastutuses," sõnas ta.

Tegemist paratamatusega?

"Ma võin nüüd eksida, aga minu meelest on siin Simmist alates järjest avastatud Eesti riigistruktuuridest inimesi, kes on seal aastaid tegutsenud, ja pärast seda, kui nende tegevus on avastatud, pole ma tähele pannud, et keegi oleks selle eest vastutuse võtnud," lisas Karnau.

Karnau küsib, kas see, et keegi riigireetmiste puhul vastutust ei võta, peakski nii jääma või on tegemist paratamatusega, et Venemaa tõmbabki enda poole üle järjest ametnikke ja ohvitsere. "Või on see siiski ka Eesti enda riigistruktuuride vastutust, et nad ei edutaks inimesi, kellega on hiljem läinud niiviisi, et nad on osutunud reeturiteks?"

Lobjakase sõnul ei tulnud temal selline mõte pähegi: ta arvas, et ehk on ta juba harjunud paljastatud riigireeturite tulvaga viimase kümnekonna aasta jooksul. "Ja eks minagi olen sattunud vastu tahtmist ohvriks sellele narratiivile, et kõik töötab nii, nagu peab."

Vastutuse võtmine näitaks nõrkust

"Aga kui nüüd kainelt järele mõelda, siis mida me siin näeme - ma arvan -  suure tõenäosusega on teatavaid aspekte Eesti strateegilisest kultuurist, mis iga sellise juhtumiga üha rohkem tsementeerivad."

Lobjakas rõhutas, et tema mõttelõng on kergelt irooniline. Läbi selle prisma kirjeldas ta, et kui Eesti strateegilist kultuuri lühidalt iseloomustada, ei vastuta jõustruktuuride ülemised kihid, ennekõike juhid, mitte ühegi nende haldusalas toimunud probleemi pärast. "Sest see näitaks nõrkust ja kui nemad on nõrgad, siis järelikult on Eesti riik nõrk ja see on juba ebapatriootlik" lausus ta.

Andrus Karnau lisas, et praegu pole tõenäoliselt riigireetmisega Eestile suurt kahju tehtud mitte sellega, et naaberriigil on info sellest, kuidas võiks Eesti lahinguolukordades käituda, vaid pigem seeläbi, et tabatud Deniss Metsavas omab väga head infot nende inimeste motiivide, tugevuste ja nõrkuste kohta, kes kaitseväes kõrgetel kohtadel on. 

Kuula Raadio 2 täispikka saadet SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee