Hermann SimmFoto: Andres Putting/Ekspress Meedia
Marvel Riik, Margus Järv 8. september 2018 13:06
Salajaste andmete kogumiseks ja edasi toimetamiseks on mitmeid põhjusi: leidub neid, kes teevad seda raha või ideoloogia nimel, aga ka sundusel, sest nende kohta on kompromiteerivat materjali.

Salajaste andmete kogumiseks ja edasi toimetamiseks on mitmeid põhjusi: leidub neid, kes teevad seda raha või ideoloogia nimel, aga ka sundusel, sest nende kohta on kompromiteerivat materjali.

Raha ongi üks enimlevinumaid motiive, miks salastatud infoga kaubeldakse. Kaubitsejal ehk spioonil võivad olla majanduslikult rasked ajad, aga ta võib ka lihtsalt olemasolevale sissetulekule lisa otsida. Raha kui motiiv oli üks põhjuseid Eesti kaitsepolitsei töötajatele Vladimir Veltmanile ja Aleksei Dressenile, aga on seda ka paljudele salakaubavedajatele, kes Eesti ja Venemaa vahet tihedalt pendeldavad ning riigivastastele vandenõudele kaasa aitavad. Ideoloogia puhul hakkab inimene spiooniks ainuüksi selle tõttu, et tal on teatud tõekspidamised, näiteks poliitikast, kultuurist või religioonist. See motiiv oli levinud eelkõige külma sõja ajal, kui lääneriigid ja Nõukogude Liit omavahel igal rindel tülitsesid.

Mõnikord on spiooniks saamiseks vaja taganttõuget, kuna inimesed ei ole alati altid seda oma soovil tegema. Sellistel puhkudel kasutatakse sundust, mille taga on kas ähvardus (vigastamisest tapmiseni) või kompromiteeriv info. Samas on näiteid nendest, kes edastavad sensitiivset infot põnevusest, täites oma janust ego. Ollakse arusaamal, et kõrge positsioon võimaldab neil kõike ilma tagajärgedeta teha. Sellesse lahtrisse sobitub osaliselt riigireetmises süüdimõistetud Herman Simm, kes ihales peale raha ka tunnustust. Kaitsepolitsei andmeil andis venelaste välisluure Simmile hea töö eest aukirja ning lubas kindralmajori auastet.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

Kommentaarid  (39)

Saladuse saladus 10. september 2018 14:28
Ainus banaani saladus on see, et polegi mingit saladust (pole mingit tööstust, pole mingit teadust) ja selle teabe varjamine võimaldab huuga panna miljoneid maksumaksja raha.
Paberkandjal on tabel 9. september 2018 11:51
Tabelis on toodud reeturite nimed ja neid on hoopis palju , polegi kuulnud kõigist. Üks nimi aga pani huvituma - Gruzdev. Põhja prefetuuri Kesklinna osakonnas töötas Anveldi ajal uurija ja väga hinnatud:), Gruzdeva. Et meil on palju segadust olnud, peaks võtma Parek´i Siseministriks oleku aja uurimisele, mil said paljud kahtlased riigipensionile ning samuti vormistati ev erinevatesse paguni asutustesse tööle. Seega, Parek põgenes küll nunnaks aga see pole vabastus tegevuse selgituseks, sest täna tuleb välja aina just ajaliselt vormistatud spioone kattuvuses
pensionär 9. september 2018 15:28
Parekile anti siseministri amet tasuks selle eest, et kandideeris presidendi valimistel Arnold Rüütli vastu. Nüüd ta võiks ju seda tunnistada.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS