ÕL TV | Õhtuleht

ÕHTULEHE VIDEO | Teeme ise koduste vahenditega odava õunapressi! (12)

Vidrik Võsoberg, video: Aldo Luud, 9. september 2018, 10:00
Foto: Aldo Luud
KOLMSADA kuuskümmend üheksa eurot!? Või mõnevõrra vähem, aga koos riskiga, et masin kaua ei kesta? Ei, tuleb ikka proovida, kas ehk õnnestub üks õunamahlapress ise koduste vahenditega kokku klopsida.

Raami ehitamisel otsustasin roostevaba materjali kasuks. Täpsemalt siis 45x45 mm prusside ja tükikese liimpuidu kasuks. Et õunapressi raam peab taluma üsna tugevat survet, tagusin konstruktsiooni kokku viietolliste naeltega ning kindlustasin lisaks metallnurgikute ja kruvidega.

Pressimisanuma leidmisega kodusest majapidamisest oli tõsiseid raskusi. Anum ei tohiks olla koonjas, vaid peaks olema silindri kujuga. Lõpuks ohverdasin ühe vähemalt näiliselt enam-vähem otstarbeks sobiva plastkausi ... mida seni on kasutanud haiged lapsed siis, kui neil on olnud väga paha olla. Et mahl kogumisanumasse pääseks, puurisin kausi alumisse serva augu. Eks kui lastel jälle tarvis, kleebin ava näiteks teibiga kinni ...

Mõtlesin küll, et haaran ühe köögikastruli, aga leidsin, et roostevabast terasest köögiriista sisse augu puurimine võib lõppeda perekondlike probleemidega.

Mahlapressimise tald valmis samuti liimpuidu tükist ja šablooniks oli pressimisauna põhi. Kausi põhi on läbimõõdult märksa väiksem kui ülemine serv ja seega sai tikksaega väljalõigatud ketas õblukesevõitu. Siinkohal võis eeldada, et tallast saab projekti Achilleuse kand.

Jõuallika „Heureka!“ käis siis, kui sain teada, et mahlapressides kasutataksegi umbes-täpselt samasuguseid tungraudu nagu autorehvide vahetamisel. Ehk jõuallika otsisin välja sõiduki pakiruumist käivitusjuhtmete, puksiirköie ja muu mudru alt.

Kas see konstruktsioon ka ehitamise vaeva ära tasus ja õuntest mahla kätte sai, seda vaata videost. Vihjena olgu öeldud, et konstruktsioon vajaks siiski mõningast täiustamist – ja päris kindlasti tugevdamist. Ning laiskvorst, kes õunu tükeldada ei viitsi, peab tõenäoliselt mahla asemel leppima lihtsalt lapikute õuntega, mis rändavad otseteed kompostikasti.

12 KOMMENTAARI

a
Akbar 10. september 2018, 08:45
Lumehelbeke õunamahla tegemas. Oleks võinud oma kaadervärgiga kohe puu otsas üritada pressida, poleks suurt rumalam välja näinud.
s
Sander 9. september 2018, 20:52
Sellise menetlusega nüüd mahla kindlasti ei saa, kuid Jaan Tatika auhind on enam kui käes.
Loe kõiki (12)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee