Seisukoht

Seisukoht | Kool vajab reformi (15)

Andra Nõlvak, reporter, 7. september 2018, 17:50
Foto: Markus Mikk
Kuigi väljas kestab veel justkui suvi, on kuu kalendris vahetunud ja koolimajad täitunud lastega. Väljast vaadates tundub kõik väga ilus, ometi ei tahaks ma ise nende kooliseinte vahel enam kunagi olla. Ma ei välista taas ülikooli minekut, pigem mõtlen üldhariduskoole, kus nii mõnigi asi vajaks muutmist.

Alustades kas või õppemahust. Lapsed veedavad koolis terve päeva. Vanemad õpilased hommikul kaheksast õhtu kolme-neljani. See teeb seitse-kaheksa tundi pingsat tööd. Siis veel trennid ja kõige lõpuks kodused ülesanded.

Aga kas see on normaalne? Kas meie, täiskasvanud, suudaksime pärast pikka tööpäeva veel õhtul kodus tööd teha, kui oleme veel trennis käinud ja kodused toimetamised vajavad ka tegemist? Jah, meil kõigil tuleb ette päevi, kus töö tuleb koju kaasa ja õhtul, kui lapsed magama on pandud, tuleb veel ühtteist teha, aga see on ju pigem erandlik, mitte argipäev. Miks aga ootame oma lastelt võimekust veel õhtul koduseid töid teha, kontrolltöödeks õppida, kohustuslikku kirjandust lugeda, trennides käia, majapidamistöödes kaasa lüüa ja jumal teab veel mida.

Miks peab üks väike inimene suutma seda kõike teha? Kust peaks tulema temal see lisa energiaressurss, mida meil endalgi pole. Asjad õpitakse suure vaevaga pähe ja siis unustatakse. Aga selle jaoks on kulutatud ära meeletu aja- ja energiaressurss. Ja milleks?

Eesti kooli süsteem on testide põhjal tugev. Väga tore! Aga mida meie lapsed tegelikult vajaksid? Mis soosiks nende arengut päriselt? Ehk oleks see koht, kus natukene mõelda ja asju muuta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee