Kuigi väljas kestab veel justkui suvi, on kuu kalendris vahetunud ja koolimajad täitunud lastega. Väljast vaadates tundub kõik väga ilus, ometi ei tahaks ma ise nende kooliseinte vahel enam kunagi olla. Ma ei välista taas ülikooli minekut, pigem mõtlen üldhariduskoole, kus nii mõnigi asi vajaks muutmist.

Alustades kas või õppemahust. Lapsed veedavad koolis terve päeva. Vanemad õpilased hommikul kaheksast õhtu kolme-neljani. See teeb seitse-kaheksa tundi pingsat tööd. Siis veel trennid ja kõige lõpuks kodused ülesanded.

Aga kas see on normaalne? Kas meie, täiskasvanud, suudaksime pärast pikka tööpäeva veel õhtul kodus tööd teha, kui oleme veel trennis käinud ja kodused toimetamised vajavad ka tegemist? Jah, meil kõigil tuleb ette päevi, kus töö tuleb koju kaasa ja õhtul, kui lapsed magama on pandud, tuleb veel ühtteist teha, aga see on ju pigem erandlik, mitte argipäev. Miks aga ootame oma lastelt võimekust veel õhtul koduseid töid teha, kontrolltöödeks õppida, kohustuslikku kirjandust lugeda, trennides käia, majapidamistöödes kaasa lüüa ja jumal teab veel mida.

Miks peab üks väike inimene suutma seda kõike teha? Kust peaks tulema temal see lisa energiaressurss, mida meil endalgi pole. Asjad õpitakse suure vaevaga pähe ja siis unustatakse. Aga selle jaoks on kulutatud ära meeletu aja- ja energiaressurss. Ja milleks?

Eesti kooli süsteem on testide põhjal tugev. Väga tore! Aga mida meie lapsed tegelikult vajaksid? Mis soosiks nende arengut päriselt? Ehk oleks see koht, kus natukene mõelda ja asju muuta.

Jaga artiklit

15 kommentaari

M
mulle  /   11:59, 8. sept 2018
tundub ka, et osa õppekavasid on mõttetult mahukad. Samas on ülikoolis märgatav, et nii matemaatika kui eesti keele oskus on alla käinud. Kui varasemalt oli veel eesti keelt võimalik ka ülikoolis õppida (ei pea silmas keele teaduskondi), siis praegu enam ei ole.
Kuna nii TTÜ kui EMÜ peavad inseneri teaduskonda astuda soovijatele matemaatika lisakursust korraldama, siis ei saa ka matemaatika õpetamise tasemega rahul olla. Paljud noored ei oska ka Google't kasutada. Ei osata märksõnadena olulist välja tuua ja neid märksõnu kasutades infot otsida. Seega, jah, mõtlemisainet on. Mida vähemaks võtta ja mida juurde õpetada.

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis