Andrew Nolch sodis mõrvatud neiu mälestusplatsi täis, kuid ei kahetse tehtutFoto: @theage / Twitter
Toimetas Greete Kõrvits 6. september 2018 20:54
Austraalia noormees, kes sodis ohvri mälestamiseks loodud memoriaali platsile peenise kujutise, tunnistas teo üles, kuid kahetsust ei avalda. Tema advokaadi sõnul on aga mees ise võimalik ohver, kuna kardab naiste kättemaksu ning uskus, et promob oma teoga ka vaktsiinivastasust, vahendab The Age.

22aastane austraallanna ja püstijalakoomik Eurydice Dixon oli 13. juuni õhtul pärast edukat etendust teel koju. Kui ta kõndis läbi Melbourne'i Princes Parki, ründas teda 19aastane Jaymes Todd, kes ta vägistas ning seejärel tappis.

Eurydice surmakohast pargis sai järgnevatel päevadel omamoodi memoriaal, kuhu leinajad said tuua lilli, kaisukarusid, kaarte ja muud säärast. Kuid vaid loetud päevad hiljem ehmatas Eurydicet mälestama tulnud inimesi muruplatsil laiutav 25meetrine grafiti, mis kujutas ejakuleerivat peenist.

29aastane Andrew Nolch tunnistas neljapäeval kohtus, et tema sodis mõrvaohvri memoriaali kõrvale peenise, kuid keeldus oma teo eest vabandamast. Ta tunnistas, et mõtles küll selle peale, et Dixonite perekonnale ja lähedastele teeb selline vaatepilt kindlasti haiget, kuid leidis, et see on liiga oluline, et tegemata jätta. Tema põhjenduseks on, et ta soovis grafitiga saata poliitilise sõnumi.

Eurydice Dixon Foto: @theage / Twitter

Väidetavalt oli Nolch sügavalt häiritud, et Eurydice vägivaldne surm tõi Austraalia meedias kaasa arutelu naiste turvalisuse ja naistevastase vägivalla teemadel. Eriti olevat teda ärritanud Victoria osariigi kuberner Daniel Andrewsi kommentaar: „Mitte naised ei pea end muutma, vaid mehed. Eurydice suri oma tapja valikute, mitte iseenda valikute süül.“

Nolchi advokaadi sõnul tahtis mees uudistesse pääseda, kuna uskus, et Eurydice mõrva kaaperdasid feministid (Eurydice oli lähedaste sõnul küll ka ise feminist), kes süüdistasid juhtunus mehi. Lisaks sellele on Nolch vaktsiinivastane ja usub veendunult, et vaktsiinid põhjustavad autismi. Eurydice mõrvar on autist, Nolch lootis, et lisaks antifeministlikule sõnumile tõmbab ta  oma grafitiga tähelepanu ka oma uskumustele vaktsiinide kohta. Tõsine teadus on tema sellealased veendumused siiski ammu ümber lükanud.

Nolchi advokaat sõnab, et mees on hakanud ise kartma oma elu ja tervise pärast. Väidetavalt kardab ta feministide kättemaksu. Üks naisterahvas, Nolchi sõnul feminist, olevat lausa kohtumajas sodijat ähvardanud. Advokaat sõnas: „Just sellised agressiivsed feministid mu klienti ärritavadki.“

„Kust teie klient võtab, et see feminist oli? Sest ta oli naine? Ma kardan, et see küll väga kasulik info ei ole,“ vastas kohtunik.

Ehkki Nolchi plaan oligi vahele jääda ning seejärel oma feminismi- ja vaktsiinivastase sõnumiga märtrioreooli pälvida, sõnas ta, et negatiivse tähelepanu tõttu oleks ta tagantjärele mõeldes ikkagi sodimise tegemata jätnud.