Maailm

LÄÄNERIIGID ÜHEL MEELEL: Skripalide mürgitamise taga on pea kindlasti Vene valitsus (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. september 2018 18:16
Sergei Skripali edutult tappa üritanud mehed Salisbury metroojaamasFoto: AFP PHOTO / Metropolitan Police Service
BBC vahendab, et USA, Kanada, Prantsusmaa, Suurbritannia ja Saksamaa on samal meelel, et endise Vene spiooni ja tema tütre mürgitamise taga Inglismaal Salisburys oli „peaaegu kindlasti“ Venemaa valitsus.

Briti võimud kuulutasid kolmapäeval tagaotsitavaks kaks meest, Aleksandr Petrovi ja Ruslan Boširovi, keda süüdistatakse endise Vene topeltagendi Sergei Skripali ja tema tütre Julia mürgitamises närvimürgiga Novitšok 4. märtsil Salisburys.

Samal teemal

Suurbritannia peaminister Theresa May sõnas kolmapäeval, et Petrov ja Boširov on Vene sõjaväeluure GRU töötajad ja täitsid Vene riigi ülesannet. Ka teiste lääneriikide juhid nõustuvad, et tõenäoliselt toimus ebaõnnestunud tapmiskatse Vene valitsuse heakskiidul.

4. märtsil piserdasid Petrov ja Boširov Novitšokki Skripalide majauksele tillukesest parfüümipudelist. Parfüümipudeli leidis 27. juunil taaskasutatud asjade konteinerist Charlie Rowley, kes kinkis selle oma elukaaslasele Dawn Sturgessile. Naine pihustas vedelikku, mida pidas lõhnaõliks, oma randmetele, misjärel sai ta mürgituse ja suri hiljem haiglas. Tema mees sai samuti mürgituse ja tema tervis on tänini kehv.

Lääneriikide juhid nõuavad, et Venemaa avaldaks Novitšoki programmi üksikasjad, kuid Venemaa on seotust Skripalide juhtumiga eitanud. Kreml nimetas süüdustusi vastuvõetamatuteks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee