Foto: Vidapress
Toimetas Liina Hallik 6. september 2018 16:26
Lätis võeti vahi alla roomakatoliku preester, keda kahtlustatakse teovõimetu mehe seksuaalses ärakasutamises. Preester eitab süüd. Kuritööga seoses on kinni peetud veel kaks meest, keda kahtlustatakse inimkaubanduses, kirjutas Läti rahvusringhääling. 

Seksuaalkuritegude sooritamises kahtlustatav katoliku preester Pavel Zeila viibib hetkel kinnipidamisasutuses, ent on süüdistuse tõendite puudumise tõttu tagasi lükanud. Zeila advokaadi sõnul on juhtumi asjaolud segased ja esitatud tõendid alusetud ning tema klient eitab mainitud tegudes osalemist.

Zeila on mitme Rēzekne koguduse preester ja tegutseb juhtivatel ametikohtadel Läti katoliku kiriku olulistes struktuurides. 2005. aastal omistati Zeilele Rēzekne aukodaniku staatus. Kohalikud inimesed, kes oma preestrit aastakümneid tunnevad, ei usu, et kirikuisa võiks nimetatud patus süüdi olla. Nad peavad Zeila arreteerimist provokatsiooniks enne peagi aset leidvat Rooma paavst Franciscuse visiiti või lihtsalt valimiste-eelseks kuulujutuks.

Augustis said Läti võimud vihje, et mõned mehed võivad seksuaalselt ära kasutada täisealist, ent vaimse puudega teovõimetut meest. 29. augustil peeti Riias ja Rēzeknes kinni kolm kahtlusalust: 1945., 1955. ja 1958. aastal sündinud mehed. Kaks meest peeti kinni kahtlustatuna inimkaubanduses ning kolmas seksuaalkuritegude sooritamises. Inimkaubanduses kahtlustatud isikud võimaldasid väidetavalt raha eest ligipääsu vaimse puudega isikule ning seksuaalkuritöös kahtlustatav sooritas seksuaalakti.

Kannatanu on teise grupi invaliid, kes Läti seaduste kohaselt kvalifitseerub teovõimetuks isikuks. Antud asjaolu tähendab, et ta ei suuda enda ümber toimuvat mõtestada ega sellest päris täpselt aru saada. Kuivõrd tegemist on teovõimetu täiskasvanuga, võib inimkaubanduse süüdistuse korral karistuseks määrata vabadusekaotuse kolmest kuni 12 aastani. Seksualakuritöö eest on antud juhul karistuseks vabadusekaotus viiest kuni kahekümne aastani.

Antud intsident ei ole esimene, mil seksuaalses kuritöös kahtlustatuna arreteeritakse religioosse kontsessiooni esindaja. Mõni aasta tagasi vahistas politsei luteri kirikuõpetaja Argis Pavel Levaldsi koos endise lastehaigla valvuriga. Levalds tunnistati süüdi kahes talle esitatud paragrahvis, ent seoses preestri surmaga juhtum lõpetati.

Vihje laste ärakasutamise kohta said Läti võimud 2009. aasta oktoobris ühe lastekodu töötaja kaudu, kes kahtlustas oma hoolealuse seksuaalset ahistamist. Levalds ise väitis, et ei ole lapsi sõrmeotsagagi puudutanud.

Läti roomakatoliku kirik esines 4. septembril avaliku teadaandega, et üks kiriku liikmetest on vahistatud ning kirik teeb kõik endast oleneva, et uurimisele kaasa aidata. „Kirik on igasuguse vägivalla vastu, eriti kui selle osaks langevad nõrgad ja abitud inimesed. Kõigi ohvrite kannatused on kurjast ning nõuavad õiglast kohtumõistmist ja süüdlase vastutusele võtmist,” teatas kirik. „Tuleb siiski meeles pidada, et süütuse presumptsiooni kohaselt on kahtlusalune süütu, kuni pole tõestatud vastupidist.”