Rahulolematu: president Trump vastas NYT artiklile sarja säutsudega (AFP/Scanpix)

Ajaleht New York Times avaldas 5. septembril loo, mis erineb nende tavapärastest arvamuslugudest, kuna loo autor esineb anonüümselt. Ta on üks Valge Maja juhtivtöötajatest ning osa salajasest siseopositsioonist. Tegemist ei ole vasakpoolse maailmavaatega inimesega - ta usub, et praegune valitsus on palju head ära teinud. Kuid paraku usub ta ka, et praegune president ei ole piisavalt pädev, et riiki juhtida.

President Trump vastas artiklile mitme säutsuga Twitteris, kus kahtles loo autori olemasolus, kuid samas näis süüdistavat kas siis allikat või Timesi ennast riigireetmises.

Täispikkuses artikkel on loetav SIIN. Kirjutaja tegelik isik on New York Timesile teada. Allpool on mõned huvitavamad osad anonüümse opositsionääri artiklist.

„Dilemma, millest [president Trump] lõpuni aru ei saa, on see, et paljud kõrgemad ametnikud tema enda valitsuses töötavad elu eest, et teatud osasid tema plaanidest segi lüüa ja tema halvimaid kalduvusi tõrjuda.

Ma tean. Olen ise üks neist ametnikest.

Olgem täpsed: meie pole see populaarne vasakpoolsete „vastupanuliikumine“. Meie tegelikult tahaksime, et administratsioon oleks edukas ja usume, et suur osa selle poliitikast on juba teinud Ameerika senisest turvalisemaks ja jõukamaks riigiks.

Kuid me usume, et meie peamine kohus on teenida seda riiki. Paraku käitub president jätkuvalt viisil, mis on meie vabariigile kahjulik.“

„Probleem peitub presidendi ebamoraalsuses. Igaüks, kes temaga töötab, teab, et ta ei lähtu oma otsuste tegemisel isegi mitte kõige lihtsamini arusaadavatest väärtustest.

Ehkki ta valiti ametisse kui vabariiklane, ei näita president üles mingit kiindumist konservatiivsete ideaalide vastu: vabad mõtted, vaba turg ja vabad inimesed. Parimal juhul suudab ta neist rääkida ettekirjutatud olukordades. Halvimal juhul ründab ta neid väärtusi otsesõnu.

Ärge saage valesti aru. Vahel on häid tulemusi, mida pea lakkamatu negatiivne meediakajastus märgata ei suuda: tõhus regulatsioonide vähendamine, ajalooline maksureform, jõulisem sõjavägi jne.

Kuid need edulood on paraku tulnud hoolimata presidendist, mitte tänu temale. Tema juhtimisstiil on järsk, vaenulik, kiuslik ja ebaefektiivne.“

„„Lihtsalt ei ole võimalik aru saada, kas ta muudab minut hiljem oma meelt või mitte,“ kurtis mulle hiljuti üks kõrge ametnik. Ta oli täiesti omadegi läbi pärast üht Ovaalkabineti kohtumist, kus president ühe väga olulise küsimuse osas hoopis teist rada läks, kui alles nädal aega tagasi otsustanud oli.“

„See on praegusel kaootilisel ajal muidugi väike lohutus, kuid ameeriklased peaksid teadma, et kohal on ka täiskasvanud inimesed. Me saame aru, mis toimub. Ja me üritame teha õigeid asju isegi kui Donald Trump neid ei tee.

Tulemuseks on riigijuhtimine, mis läheb kahes eri suunas.

Võtame näiteks välispoliitika. Nii avalikkuse ees kui eraelus eelistab Trump autokraate ja diktaatoreid nagu Vladimir Putin Venemaalt ja Põhja-Korea liider Kim Jong-un. Need sidemed, mis meil on liitlaste, sarnaselt mõtlevate rahvustega, saavad temalt vähe siirast tunnustust.“

„Rääkides Venemaast, siis president oli risti vastu sellele, et nii palju hr Putini spioone riigist välja saata, vastusena selle endise Vene spiooni mürgitamisele Suurbritannias. Ta kurtis nädalate kaupa, kuidas administratsiooni juhtivtöötajad surusid ta vastuseisuga Venemaale nurka. Ta väljendas rahulolematust, et USA jätkas sanktsioonide kehtestamist. Kuid rahvusliku julgeoleku meeskond oli targem: selliseid asju lihtsalt peab tegema, et Mosvka oma tegude eest vastutaks.“

„Arvestades seda ebastabiilsust, mida paljud nägid, sosistati alguses, et ehk peaks kasutama [USA põhiseaduse] 25. parandust (rakendatakse muu hulgas juhul, kui kongress ja senat leiavad, et president ei ole võimeline oma tööd tegema - G.K.) ja alustama keerulist protsessi, millega president ametist eemaldada. Aga keegi ei tahtnud alustada põhiseaduslikku kriisi. Niisiis teeme, mida suudame, et seda administratsiooni õiges suunas juhatada. Kuni see, ühel või teisel viisil, lihtsalt läbi saab.“

Jaga artiklit

26 kommentaari

E
Enne seda uudist ilmus aga raamat - "Hirm - Trump Valges Majas"  /   14:52, 7. sept 2018
Washington Posti legendaarne ajakirjanik Bob Woodward kirjeldab selles oma raamatus "Hirm - Trump Valges Majas", kuidas käitub ja tegutseb see ettearvamatu ja võimukas president. Presidendi lähikondlased üritavad pidevalt kontrollida ja pidurdada tema äkilist ja ettearvamatut iseloomu ja tema, kogu maailmale ja ka USA riigile isegi ohtlikke ja riiki kahjustavaid otsuseid.
Bob Woodward on väga legendaarne ajakirjanik ja teda austatakse kohe eriliselt USA-s. Tema oli ka see ajakirjanik, kes tõi avalikkuse ette Watergate`i skandaali, mille tõttu president Nixon pidi tagasi astuma.
Trumpi jutule Woodward ei pääsenud, küll aga intervjueeris ta kokku sadu minuteid Valge Maja endisi ja praeguseid ametnikke, lisaks ministeeriumite töötajaid, kellel oli ligipääs ka kõigile koosolekutele. Tal on koosolekute märkmeid, isiklikke märkmikke ja valitsuse dokumente, mille põhjal ta selle raamatu kirjutaski.
S
S.  /   14:25, 7. sept 2018
Ainult edu Trumpile!

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis