Eesti uudised

Eerik-Niiles Kross: Venemaa huvi Metsavas endale saada on tõenäoline (29)

Kristjan Väli, 6. september 2018, 15:55
Eerik-Niiles Kross.Foto: Martin Ahven
Eerik-Niiles Kross usub, et kuna Deniss Metsavas on idanaabrite luure lipulaeva ehk GRU agent, siis tõenäoliselt tahab suurriik oma meest tagasi saada. Seda, et Venemaa hakkab vahetuskauba eesmärgil eestlasi kinni võtma, Kross ei usu.

Ettevõtja ja julgeolekunõunik Eerik-Niiles Kross toob välja, et koos viimase juhtumiga on reeturite ja agentide tabamise skoor 16:0 ja Eesti kasuks. "Kui venelaste poolt vahetuskauba eesmärgil kinni võetud kahte eestlast arvestada, siis 16:2," märgib Kross, kelle sõnul ei ole venelased ei ole just tuntud suure hoolivuse poolest oma inimeste suhtes.

Samal teemal

"Vahetusi tehakse eeskätt aktiivsete agentide ja teenistuste moraali hoidmiseks, mõnikord ka mingite laiemate riikidevaheliste kokkulepete raames. Et Moskva hakkaks nüüd proovima, et nii-öelda samaga vastata ja massiliselt eestlasi kinni nabima hakkaks, seda ma ei ennustaks. Aga konkreetse juhtumi puhul, kus tegemist on GRU ehk Vene luure lipulaeva agendiga, pean Venemaa poolset huvi vahetuseks üsna tõenäoliseks," usub Kross.

Ta märgib, et käesoleval hetkel on sellest aga liiga vara rääkida. Kuid Venemaa vastusamm Metsavase vahistamisele, lihtsalt põhimõtte pärast, on Krossi arust väga tõenäoline.

"Metsavase juhtum ise teeb mind kurvaks ja tahan lohutada kõiki Eesti riigi teenistuses ja eriti kaitseväes teenivaid eestivenelasi. Lisaks Eesti riigile sülitas Metsavas näkku ka neile. Ma loodan, et kaitsevägi, ajakirjandus ja isegi üleerutunud poliitikud kasutavad seda kurba lugu ühiskonna tugevdamiseks, mitte mõttetuks lõhestamiseks. See oleks ju Metsavase värbajate, mitte Eesti huvides," ütleb Kross.

Kross ütleb, et teda hämmastab leviv jutt, et kes on süüdi ja miks reeturit varem kinni ei püütud. "GRU agendi tabamine on suurt tunnustust vääriv töövõit. Euroopas ei ole palju vastuluureteenistusi, kes sellega hakkama saavad, kuigi siin pole ühtki riiki, kus GRU ei tegutseks. Ei maksa langeda lõksu, kus me hakkame Kremli pahategudes süüdistama oma riigiasutusi, kes pealegi on teinud märkimisväärselt head tööd," leiab Kross.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee