Eesti uudised

Riigireetmises kahtlustatu vanaisa oli punane partisan (151)

Jaan Väljaots, 6. september 2018 14:59
Kui riigireetmise kahtlustusega vahi alla võetud major Deniss Metsavast on temaga kokku puutunud inimesed kirjeldatud kui Eesti riigile üdini lojaalset ja tubli sõjaväelast, tema isa Pjotr Volini puhul märgitakse teenistust nõukogude piirivalves, kuid see polevat ideoloogilises plaanis oluline, siis Denissi vanaisa ja Pjotri isa Oktrev Volin oli juba hoopis teisest puust mees.

22. septembril 1979 ilmunud ajalehes Nõukogude Õpetaja kirjutab Frants Krupp artiklis pealkirjaga "Võita aitasid partisanid" hitlerlaste väljaajamisest Eesti NSV mandriosast 1944. aasta sügisel muu seas, et Võru 2. Keskkooli sõjandusõpetaja Oktrev Volin oli 1944. aasta jaanuaris-märtsis nõukogude tagalas eriettevalmistuse saanud partisaniliikumise eriüksuse väljaõppel ja reservis "Ning kuulus seejärel 1944. a. augustis Lõuna-Eestisse saabunud operatiivgrupi koosseisu," kirjutab Krupp ja lisab, et nüüd annab ta oma rikkalikke teadmisi ja oskusi edasi oma õpilastele: "Paljud tema kasvandikud õpetavad juba ise komandörina  relvajõududes noori kodumaakaitsjaid."

Samal teemal

Sugupuude uurimise portaalist Geni tuleb välja, et 1924. aastal napilt kuu enne detsembrimässu sündinud ja punarevolutsiooni auks nime saanud Oktrevi isa on Sangastes sündinud Peeter Metsavas, kelle perenime Deniss nüüd endale on võtnud. Oktrevi noorus pole olnud kerge, sest tema mõlema vanema surma-aastaks on märgitud 1942, mis tähendab, et nooruk jäi orvuks sõja ajal 17aastaselt.

Paistab, et perenime Volin võis Oktrev võtta omakorda enda vanavanematelt. Tema 1839. aastal sündinud vanavanaema Ann oli küll sünnilt Metsavas ja andis sealtkaudu nime edasi ka oma vallaslapsena sündinud pojale, kuid abiellus hiljem Wollini perenime kandnud mehega.

Inimeste endi poolt ülesehitatud sugupuu annab veel ühe huvitava viite - nimelt on seal kirjas, et Ann Metsavase vallaslapse isaks polnud keegi muu kui kuulus Sangaste rukkikrahv Friedrich Georg Magnus von Berg, kelle juures olla naine olnud toateenijaks. Von Bergide suguvõsa esindaja on teinud kolme aasta eest Genisse märke, et krahv Bergi suguvõsal pole sellise sohilapse olemasolust vähimatki aimu ja pakub väite tõendamiseks DNA testi. Krahvi sohilasteks pürgijaid on seal teisigi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee