Eesti uudised

Riigiprokurör: Metsavase hea väline kuvand aitas tal riigireetmisele kaasa (49)

Toimetas Silja Ratt, 6. september 2018 10:27
Inna OmblerFoto: Martin Ahven
Riigiprokurör Inna Ombler rääkis "Vikerhommikus", et ei omistaks riigireetmise kahtlustusega kinni peetud Deniss Metsavasele puhtalt ideoloogilist motiivi. Veel märkis Ombler, et Metsavase ühiskondlik kuvand aitas tal riigireetmisele kaasa. 

Ombler ütles, et riigireetmine on kõige raskema riigivastane kuritegu, mis kahjustab Eesti vabariigi välist julgeolekut. Riigireetureid on Eesti uue iseseisvuse ajal olnud neli.

Riigireetmisjuhtumi menetlust juhtiv prokurör ütles, et iga riigivastane kuritegu on menetlemise mõttes väga keeruline.

"Tegu on enamasti konspireeritud suhtega. Tõendid on üsna spetsiifilised. Need kriminaalmenetlused sisaldavad sageli ka tõendi kogumisel riigisaladust. Vene föderatsioonist ju tõendeid nii kätte ei saa nagu näiteks Euroopa liidu riikidest. Keeruline on koguda selline tõendipakk, millega saaks kohtusse minna ja inimese süüdi mõista," kirjeldas Ombler.

Mis oli motiiv?

Samal teemal

Ombler ei usu, et Metsavase motiiviks oli ainult raha. Pigem arvab riigiprokurör, et Metsavasel oli segamotiiv, nagu sellistel juhtudel sageli ette tuleb.

Veel juhtis Ombler tähelepanu sellele, et Metsavasel oli tugev ühiskondlik positisioon. "Senine praktika näitab seda, et riiki reetnud isikud, on nad olnud kapost, kaitseministeerimist või kaitseväest – nad on sageli oma karjääris üsna edukad. Neil on pere, nad on ühiskondlikult tunnustatud. See väline fassaad tagab neile võimaluse tea salajast koostööd Vene eriteenistusega. See on selline konspiratiivne võimalus toimetada oma ebaseaduslikke tegusid," kirjeldas Ombler.

Praegu on Deniss Metsavas ning tema isa Pjotr Volin kinni peetud kaheks kuuks. Ombleri sõnul saab seda aega vajadusel kuue kuuni pikendada ning selle ajaga jõuab kindlasti vajalikud tõendid kokku koguda, et riigireetjad kohtus oma karistuse saaksid. Võimalik, et kohus nõuab ka varalise kahju hüvitamist.

Kuula intervjuud "Vikerhommikust" siin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee