Deniss Metsavase kinnipidamine (Kapo)

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu rääkis "Aktuaalses kaameras", et riigireetmine võib alguse saada mõnest lihtsast sotsiaalsest kontaktist. Ta rõhutas ka, et üldistusi teha ei tohiks ja rahvust ei saa kindlasti pidada aluseks potentsiaalsele riigireetmisele.

Major Deniss Metsavas, kes avalikkusele jättis mulje kui tuline Eesti patrioot kui lõimumise musternäide, reetis samal ajal riiki. See oli pikka aega kestnud teadlik tegevus?

Kui reetmisele asuda, siis ei saa ju indikeerida seda, et sa teise poole kasuks tööd tees. Loomulikult tuleb ennast näidata kõigiti korraliku ja hea töötajana. See on täiesti selge.

See oli teadlik käitumine läbi pikkade-pikkade aastate?

Nii võib öelda küll, jah.

Kui Herman Simmi või Aleksei Dresseni puhul võib oletada, et neid tõukas reetmisele mingisugune rahahimu, tunnustusvajadus, pettumus karjääris või riigis, siis piltlikult öeldes läks sellel mehel kõik ülesmäge. Tal oli hea karjäär, ta oli hinnatud ja lugupeetud. Mis võis olla see, millega Vene eriteenistused ta värbasid?

Esiteks ei ole õige spekuleerida, me tegeleme nende küsimustega põhjalikumalt eeluurimise ajal. Mida kindlasti tuleb öelda, on see, et üldjuhul ei ole sellised asjad midagi üle mõistuse keerulist. Tihti spekuleeritakse, kas inimest šantažeeritakse või on teda kompromiteeriv materjal. Kõik sellised vandenõuteooriad ei ole kuigi pädevad. Mitte konkreetses asjas, aga tihti võib asi alguse saada täiesti lihtsatest ja süütutest sotsiaalsetest kontaktidest, mida siis hiljem arendatakse. Tänatakse inimest, võibolla alguses mingite väikeste kingitustega ning inimene tunneb siis ka mingit vajadust informatsiooni anda. Ja nii ta läheb, kuni inimene on ennast sisse mässinud ja ta ei leia enam sealt väljapääsu.

Räägime delikaatsel teemal. Räägime rahvusküsimusest. Kas vene rahvusest inimesed on rohkem haavatavamad või pöördutakse nende poole sagedamini? Kui me räägime reetmisest, siis suuremal osal juhtudest on tegu vene rahvusest kodanikega.

Ma jätaks rahvusteema kõrvale. Sel teemal on kindlasti väga ahvatlev rääkida, aga see ilmselt ei ole päris kohane.

See on oluline teema, sest sellest palju mõeldakse. Juba praegu on tulnud meie EKRE noorteliikumise Sinise Äratuse üleskutse, kus räägitakse juba etnilisest profileerimisest.

Äärmiselt rumal on öelda, et kõik vene rahvusest isikud on potentsiaalsed reeturid. See on juba selles mõttes halb, et mõelge, kui palju on saanud kaitseväelasi või politseinikke hukka, kes on olnud vene rahvusest või teisest rahvusest kui eestlased. Nad on andnud oma elu Eesti riigi eest. Kuidas võiks nii teha üldistusi, et rahvus on aluseks potentsiaalsele reetmisele? Ei, seda kindlasti ei tohi öelda. Ka selles asjas ei maksa otsida mingit rahvuspõhist ideoloogiat. Rahvusele üldistamine on huvitav mõttetöö, aga ma selle küll välistaksin.

Meie lähinaabrid Lätist ja Leedust kindlasti tegelevad täpselt samasuguste probleemidega samasuguses mahus, aga me ei kuule sellest väga palju. Kapo avalikustab kõik juhtumid. Miks?

Võibolla on siis jäänud see kuidagi teenimatult tähelepanu alt välja, aga Lätis on viimastel aastatel kaks inimest Venemaa eriteenistuste kasuks töötamises kohtu alla antud ja minu teada ka süüdi mõistetud. Leedus, kui ma ei eksi, on viis-kuus inimest kohtu alla antud. Avalikustamine olnud põhimõtteline valik olnud, et mitte anda võimalust endaga manipuleerida. Jah, need on ebamugavad ja valulised asjad avalikustada, aga nende avalikustamiste ennetav mõju on kindlasti suurema ja kaalub üles kõik muud variandid. Varjamine ei vii kuhugi. Ma arvan, et pikemas perspektiivis annaks see tagasilöögi.

Jaga artiklit

67 kommentaari

T
Talendid  /   17:00, 15. sept 2018
Potentsiaal on täiesti olemas isegi eestlastel. Meenutagem kasvõi 1940´-1991 kui enamus eestlasi hakkas punaseks! Samas ei tea ühtegi etnilist venelast , kes hakkas nõukogude korra vastu võitlema!
V
vanamemm  /   20:22, 7. sept 2018
Mis "MEELSUS" on neil tuhandetel, kes 9 mail seovad käisele "Georgi lindi", võtavad kätte vene või CCCP, i lipu, sama "Surematus Polgus" marssijad, karjuvad poode rüüstates "Poccija". Ukraina juba elas üle Krimmis, kui sõjaväeosad ühegi vastupanuliigutusega üle võeti---enamuses olid ohvitserid etnilised venelased. Vist üksainus üritas vastu hakata, kuid sinna oli arvestatav hulk märgistuseta sõjardeid kogunenud. Loomulikult polegi kõik reeturid, enamusel puudub selleks ka võimalus, ega vene luure tahagi teada, mitu autot teed mööda sõidavad, vaja on "pumba juures olijaid", mida kõrgemal seda parem. See haiglaslik hädakisa, mis juba igast torust tuleb "Kõik ei ole süüdi!" hakkab juba tõsiselt vastu. Eks tehke oma tööd ja avastage susija varakult, enne kui ta suurt kahju jõuab teha, tagant järgi käsi oskab igaüks laiutada.

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis