Repliik

Repliik | Kust õpib laps, et kollase tulega tuleb lisada kiirust? 

Eve-Mai Valdna, maanteeameti ennetustöö osakonna ekspert, 5. september 2018, 21:45
Foto: Robin Roots
Viimase aja traagiliste liiklusõnnetuste tõttu on palju spekuleeritud võimalike põhjuste ja tegurite koosmõju üle, mis viisid ühe või teise liiklusõnnetuseni. Oli see siis kuum suvi, joobes juhtimine, ohtlik manööver, kiiruseületamine või kõrvaline tegevus autoroolis. Kust üldse tulevad meie liiklusalased tõekspidamised?

Lasteaiaõpetajad on mures – nad kuulevad üha enam laste suust, et nende vanem sõitis punase fooritule ajal üle ristmiku, rääkis mobiiltelefoniga või ületas lubatud sõidukiirust ja pidi seetõttu trahvi maksma. Tihtipeale ei adu vanemad, et väikesedki lapsed jälgivad ja jätavad meelde, kuidas täiskasvanud käituvad. Nad õpivad enim nendelt, kes on neile olulised.

Saksamaal tehtud uuringu andmetel on lapsevanema, eriti isa käitumisel autoroolis lapsele väga oluline mõju. Kui ta on närviline ja kirub teisi liiklejaid, siis suure tõenäosusega kasvab ka järeltulijast sama suhtumise ja hoiakuga liikleja. Samuti saadab lapsevanem, kes ei pane turvavööd peale, kuid eeldab, et laps seda teeb, vaikimisi sõnumi, et see ei olegi tegelikult väga tähtis. Võib-olla tasuks aeg-ajalt mõelda, millist eeskuju me lastevanematena või ka lihtsalt täiskasvanutena lastele anname?

Tahavad nad ju käituda õigesti ja olla tublid liiklejad – nii nagu vanemad on neile õpetanud. Liikluses toimetulekut õpitakse aga tegevuse kaudu, mida korratakse järjepidevalt ja pikema aja jooksul. Seetõttu tajuvad lapsed, keda tihti autoga sõidutatakse, liiklust autojuhi vaatenurgast ega seosta ennast jalakäijana. Kui nad peavad aga ühel hetkel iseseisvalt jalgsi kuhugi minema, siis jäävad pahatihti hätta, sest ei tea, kus ja kuidas ohutult sõiduteed ületada või kuidas ühissõidukiga sõita.

Harjumaal oli ühes lasteaias ilmekas vestlus – õpetaja küsimuse peale: „Mis te teete, kui süttib roheline?“, vastasid lapsed: „Sõidame!“ „Aga kui süttib kollane?“ uuris õpetaja. „Siis lisame kiirust!!!“ hüüdsid mudilased. Autoaknast välja vaadates ei õpita liiklema, vaid sõidutee ääres peatudes, vaadates ja veendudes, kas tee ületamine on ikka ohutu.

Septembris on käimas maanteeameti ja politsei- ja piirivalveameti kampaania „Sina oled ettenäitaja, et tema oleks ettevaataja!“. Täiskasvanutel on laste liikluskäitumise kujundamisel kõige olulisem osa ja nad on oma käitumisega neile eeskujuks. Nõuandeid leiab aadressilt ettenaitaja.mnt.ee.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee