Juhtkiri

Juhtkiri | Topeltmängija saab alati reeturi palga (9)

Ohtuleht.ee, 5. september 2018, 21:54
Foto: MEELIS TOMSON
Millist kahju võis Eesti riigile tekitada kaitseväe major Deniss Metsavas, keda kahtlustatakse viie aasta jooksul Vene sõjaväeluurele riigisaladuse ja salastatud välisteabe jagamises, võib praegu vaid spekuleerida. Kui materiaalset kahju on võimalik sisuliselt euro täpsusega kokku lüüa – uurijate kõrval tegeleb vastloodud kaitseministeeriumi komisjon muu hulgas just sellega –, siis raskem on öelda, kui kiiresti toibub juhtunust Eesti kaitsevägi.

On hea, et riigireetmises kahtlustatavad – vahistatud on ka Metsavase pensionärist isa Pjotr Volin – on avalikkuse ette toodud. Ideaalis võiks sel olla heidutav mõju: iseenda puutumatuses ei saa kindel olla isegi siis, kui välisriigi luure heaks on näiliselt märkamatult tegutsetud juba aastaid. Kuritegu tuleb lõpuks ikka välja.

Samal teemal

Teisalt tuleb küsida, kas viis aastat ei ole mitte alarmeerivalt pikk aeg, kuigi osa sellest kulus kahtlemata tõendite kogumisele. Murelikuks teevad kaitseväe juhataja kindral Riho Terrase sõnad, et info lekitamise tõttu tuleb mõnede protsessidega alustada tõenäoliselt lausa nullist.

Omaette küsimus on, miks ei lasknud musterkaitseväelaseks peetud Metsavas end varasemalt tabatud riigireeturite edasisest saatusest heidutada. Kas teabe eest vastutasuks saadud raha oli ainus motivaator? Metsavas, kes paar aastat tagasi ilmunud raamatus „Laigulised edulood“, mis räägib vene päritolu ohvitseridest Eesti kaitseväes, tõdes, et „ohvitser peab alati meeles pidama, et mistahes laiduväärt tegu pannakse mitte ainult tema enda, vaid ka tema kolleegide, sõprade ja võitluskaaslaste arvele“, küllap mõistis, millisena paistab tema seni varjul püsinud tegevus integratsiooni võimalikkuse vaatepunktist.

Loodetavasti annavad uurimine ja järgnev kohtuprotsess vastused kõikidele neile küsimustele. Pilk peal tasuks hoida sellelgi, milline saab olema Venemaa reaktsioon.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee