Eesti uudised

Riigikohtus õigust otsinud Martin Repinski kitsefarm jäi prahipõletamises lõplikult süüdi (20)

Juhan Haravee, 5. september 2018, 21:10
SELGUS KÄES: Kitsefarmer Martin Repinskil tuleb prahipõletamise eest maksta 450 eurot ehk üle poole vähem, kui keskkonnainspektsioon esialgu nõudis. Foto: Aldo Luud
Jõhvi värskel vallavanemal Martin Repinskil tuleb isepäise võõrtöölise käega tehtud mulluse lõkke pärast maksta riigikassasse 450 eurot. Riigikohus endise riigikogusaadiku kaebust menetlusse ei võtnud, nii et see otsus on lõplik.

Mullu oktoobris karistas keskkonnainspektsioon Eesti kitsekasvatuse lipulaevana tuntud  Konju Kitsefarm OÜ-d jäätmeseaduse sätteid rikkuva prahipõletamise eest 1000 euroga. Inspektorid heitsid farmi omanikule, toona veel riigikogusaadik Martin  Repinskile ette, et kitsekasvataja jättis tootmistegevusega tekkinud jäätmed üle andmata selleks õigust evivale isikule. Selle asemel käskis ta oma ettevõtte Donetskist pärit traktoristil viia jäätmed naaberkinnistule ja seal ära põletada.

Samal teemal

Martin Repinski, kellest nüüdseks on saanud Jõhvi vallavanem, polnud keskkonnainspektsiooni järeldustega põrmugi nõus ja kaebas karistuse Harju maakohtusse. Nii algaski pool aastat kestnud kohtuvaidlus rahvaesindajast Repinski ja keskkonnainspektorite vahel.

Kaebaja kinnitas kohtus, et tema andis ajutisele traktoristile korralduse põletada puidujääke, mitte pappkaste jms kraami, mis oleks tulnud viia konteinerisse. „Ukrainast pärit mees ei saanud aru, et Eestis ei tohi kogu prügi põletada – seal on teised kombed,“ rääkis Repinski kevadel Õhtulehele. „Kui ma keskkonnainspektsioonis vestlusel käisin, helistasin töömehele, panin mobiili valjuhääldi peale ja palusin tal veel kord selgitada, mida ma käskisin tal teha ja mida mitte. Ametnikud kuulasid ja said aru, mida traktorist rääkis. Seepeale öeldi mulle, et minu meediakuvand on praegu nii kehv, et väärteotrahvi tühistamine ei tule kahjuks kõne allagi!“

14. mail otsustas Harju maakohus, et tõde on selles vaidluses pigem kuskil keskel. Maakohus tühistas keskkonnainspektsiooni otsuse, mis oli tehtud 2017. aasta oktoobris, ning jättis Konju kitsefarmi süüdi vaid ühes, 4. augustil toime pandud jäätmeseaduse rikkumise episoodis. Uueks väärteokaristuseks mõistis kohus Repinskile 1000 asemel 450 eurot.

Keskkonnainspektsioon jäi otsusega rahule – parem pool muna kui tühi koor – ega soovinud kohtulahendit vaidlustada.

Kitsefarmer Repinski nii leplik ei olnud ja kaebas sellegi leebunud otsuse advokaadi vahendusel edasi. Ent 24. augustil tegi riigikohus määruse, et ei võta tema kassatsioonkaebust menetlusse. Sellest päevast jõustus ka maikuus Harju maakohtus kitsefarmi suhtes tehtud süüdimõistev otsus. Jõhvi värskele vallavanemale Repinskile anti 30 päeva, et praeguse Toila valla territooriumil (Jõhvi valla naabervald) mullu toime pandud väärteo eest 450 eurot riigikassasse maksta.     

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee