Eesti uudised

VIDEO | Isa ja poeg jagasid riigisaladust Vene sõjaväeluurele, üks kahtlusalustest on kaitseväe ohvitser (103)

Toimetas Silja Ratt, 5. september 2018 12:36
Deniss Metsavas.Foto: ok.ru/DenissMetsavas
Esmaspäeval, 3. septembril pidas kaitsepolitsei riigireetmises kahtlustatavana kinni kaks meest, Deniss Metsavas (s 1980) ja Pjotr Volin (s 1953). Kuriteo toimepanemise ajal töötas Metsavas Kaitseväe peastaabis.

Mehi kahtlustatakse Venemaa Föderatsiooni Relvajõudude Kindralstaabi Luurepeavalitsusele (GRU) Eesti riigisaladuste ja salastatud välisteabe edastamises. Kahtlustuse järgi pandi riigireetmine toime enam kui viie aasta jooksul.

Eile, 4. septembril võttis Harju maakohus kriminaalmenetlust juhtiva riigiprokuröri Inna Ombleri taotlusel kahtlustatavad vahi alla.

Riigi peaprokurör Lavly Perling selgitas, et riigivastased kuriteod on Riigiprokuratuuri jaoks prioriteetsed. „Tegu on raskete ning julgeolekut tõsiselt ohustavate kuritegudega ning prokuratuuri ülesanne on tagada neis asjades kohtukõlbulike tõenditega süüdistatavate kohtu ette viimine, et kohus saaks riigi vastu kuritegusid toimepannud isikute üle õigust mõista,“ selgitas peaprokurör Perling.

Kriminaalmenetlust juhtiv riigiprokurör Inna Ombler: „Viimaste aastate jooksul kohtu poolt süüdi mõistetud isikutele on heidetud ette osalemist Eesti riigi vastu suunatud tegevuses koostöös Vene Föderatsiooni luureteenistustega. Kõnealuse kriminaalasja sisuks on aga eelnevatest veelgi raskem kuritegu – riigireetmine. Praegu on alust kahtlustada, et Eesti riigisaladusi ja välissaladusi viidi teadvalt Vene Föderatsiooni luureteenistusele,“ täpsustas riigiprokurör Ombler.

Kaitsepolitsei peadirektor Arnold Sinisalu sõnul on aastate jooksul järjest paranenud koostöö erinevate riigiasutustega, nii ka selles juhtumis oli koostöö kaitseväega suurepärane. „Riigireeturi tabamine ei ole kunagi kerge, kuna tegemist on mõlema poole professionaalide ning hoolikalt ette valmistatud ja varjatud tegevusega,“ selgitas Sinisalu. „Seega on reeturi tabamine alati võit neile, kes reeturi tabasid ja raske hoop neile, kelle heaks reetur tegutses.“

„Eesti riigile ja kaitseväele on tekitatud kahju. Me analüüsime olukorda, teeme vastavad järeldused ja astume sellest lähtuvalt vajalikud sammud. Kahju on küll tekitatud, Eesti kaitsevõimele on löödud haav, aga see on ravitav ja meie riik on endiselt kaitstud,“ ütles kaitseväe juhataja Riho Terras. „Kaitseväe tegevuse aluseks on usaldus. Ja me usaldame oma inimesi, ka edaspidi ning ei luba kellelgi seda suhet lõhkuda.“

Kriminaalasja kohtueelset menetlust juhib Riigiprokuratuur ja viib läbi Kaitsepolitseiamet.

Kaitseliit major Metsavase tööülesandeid ei kommenteeri. Külla aega ütles Kaitseliidu ametnik, kes soovis anonüümseks jääda, et Metsavast ei värvatud Kaitseliitu, vaid ta oleks tulnud tavapärase rotatsiooni korras kaitseväest. "Meil ei värvata. Ta oli kaitseväe peastaabis ja meil toimub rotatsioon: ohvitserid liiguvad ühest kohast teise. Et siin pole värbamisega mitte mingit pistmist."

13:29
Liis Vaksmann

Kell 13.29 on pressikonverents lõppenud.

13:28
Liis Vaksmann

NATO partnereid teavitanud?
Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: Jah

13:28
Liis Vaksmann

Pjotr Volina taustas kokkupuudet Venemaaga?
Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: Nõukogude ajal piirivalves aga ma ei ühendaks siin mingeid jooni

13:26
Liis Vaksmann

Riigiprokurör Inna Ombler: Mehed on teabe edastamise eest saanud ka raha

13:26
Liis Vaksmann

Riigi peaprokurör Lavly Perling: Teod leidsid aset vähemalt viis aastat, kuni tänase päevani. Ehk kuni kinnipidamiseni

13:24
Liis Vaksmann

Kui kaua mehi jälgiti, riigi peaprokurör Lavly Perling ei kommenteeri

13:23
Liis Vaksmann

Kellena pidi Deniss Metsavas Kaitseliidus tööle hakkama?
Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: Staabiohvitserina

13:23
Liis Vaksmann

Riigiprokurör Inna Ombler: kahtlustatavad on andnud ütlusi, milliseid, seda ma hetkel öelda ei saa.

13:22
Liis Vaksmann

Kas tuleb alustada nüüd nullist?
Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: Me hindame kõik kahjud komisjonis ja kindlasti on mingeid protsesse, mida tuleb täiesti algusest alustada. 

13:21
Liis Vaksmann

Kuidas hindate kahju Eesti liitlastele?
riigi peaprokurör Lavly Perling: Kaitsevägi paneb kokku kahju ja kriminaalkorras teeme kõik, et see temalt välja nõuda. See analüüs on aga alles tegemisel.
Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: Tegemist on olulise kahjuga Eesti Kaitseväele ja ka liitlastele. 

13:20
Liis Vaksmann

Motiividest midagi teada?
Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: koostöö võib alati sotsiaalsete kontaktide alalt. See on selline üldine praktika. Ei ole vaja arvata, et žantaseeritakse. 

13:19
Liis Vaksmann

Millega oli seotud Pjotr Volin?
Riigiprokurör Inna Ombler: Ta on pensionär aga ta on mh töötanud vanglateenistuses, kui ta veel pensionär polnud. 

13:18
Liis Vaksmann

Kuidas mehed tabati?
Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: See on ikka meie töö tulem

13:16
Liis Vaksmann

Teine kord, kus kuuleb info lekkimisest GRUle.
Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: koostöö inimeste tabamiseks on paranenud

13:14
Liis Vaksmann

Millise infoga ohvitser kokku puutus ja info läbi tema liikus?
Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: täpset teadmist on Kaitsepolitseil ja prokuratuuri koostööl tuvastatav järgnevatel päevadel.

13:13
Liis Vaksmann

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: tegemist oli suurtüki ohvitseriga. Alates esmaspäevast oleks pidanud alustama tööd Kaitseliidus.

13:12
Liis Vaksmann

Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras: Pühendunud ohvitser, kuid tegemist oli reeturiga ja kogu Kaitseväe inimestele on see ka väga emotsionaalne löök. Selle reetmise tulemusena on Eesti julgeolekut ja riigikaitset oluliselt kahjustatud. Ometi me peame jätkama Kaitseväes selliselt, et usaldame oma inimesi edasi ja usaldusel põhineval organisatsioonis leitakse ka kkõik reeturid üles. Selleks, et kahjusid hinnata, on loodud komisjon. Selle komisjoni töö tulemusena saame teada, kui palju on infot välja läinud ja kui kiiresti saame augud lappida ja Eesti riigi kaitsega edasi toimetada. Eesti riik on endisel kaitstud ja tugev!

13:10
Liis Vaksmann

Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu: inimesti tabamiseni on viinud eelmistee aastate töö ja koostöö erinevate asutustega.  Sinisalu kiitab koostööd Kaitseväega.
Katlustatakse mõlemat Venemaa luureagentuuri CRUga koostöös

13:08
Liis Vaksmann

Riigi peaprokurör Lavly Perling alustab tausta selgitamisega: Viimastel aastatel on tulnud teada anda mitmetest Eesti vastu suunatud kuritegudest, mistõttu on kujunenud välja hea praktika. Inimesed on tabatud ja saanud karistada. 
Prokuratuuri ülesanne nagu ikka on koguda kokku tõendid ja esitada kohtule.
Kinnitab, et riigi reetmises vahistati kaks inimest, kellest üks töötab ohvitserina Eesti Kaitseväes ning teine on tema isa. Nad on Deniss Metsavas ja Pjotr Volin, kelle käe läbi on edastatud nii riigi siseseid kui riigi välist puudutavat infot, mis edastatud Venemaa luureteenistusele GRU.

Menetlus jätkub.

13:03
Liis Vaksmann

Kell 13.03 on algamas pressikonverents, kus saavad sõna riigi peaprokurör Lavly Perling, riigiprokurör Inna Ombler, Kaitsepolitseiameti peadirektor Arnold Sinisalu ja Kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.