Eesti uudised

NAGU KOLM TILKA VETT: „Suudlevate tudengite“ purskkaevu plagiaati näeb nii Peterburis kui Krimmis (34)

Triinu Laan , 5. september 2018 14:04
"Suudlevad tudengid" TartusFoto: Aldo Luud
Skulptor Mati Karmin sai ebameeldiva üllatuse osaliseks, kui avastas, et  tema skulptuuri "Suudlevad tudengid" koopia on tema ja Tartu linna teadmata paigaldatud ka Peterburi eeslinna Kudrovosse. 

"Kunagi 2017. novembris sain kirja, aga ma ei vastanud neile," rääkis Karmin, et talle kirjutas Venemaa ehitusfirma Otdelstroi esindaja, kes soovis saada koopiat "Suudlevate tudengite" skulptuurist. 

Skulptori sõnul on ta rääkinud nii Tartu linnapea kui ka volikoguga. "See koopia tuleks ikka maha võtta, kuigi see näib võimatuna. Kõige koomilisem on, et Peterburi on Tartu sõpruslinn."

Sellest, et koopia "Suudlevate tudengite"  purskkaevust on paigaldatud ka Krimmi poolsaarel olevasse Feodossija linna, kuulis Karmin alles Õhtulehe käest. "Venemaa on suur ja lai, seal võib sarnaseid veel palju olla. See on küll hull värk."


Lisaks Peterburi eeslinnale võib sarnast purskkaevu näha ka Krimmi poolsaarel olevas Feodossija linnas, kuhu see püstitati 2013. aastal ning taasavati 2017. aastal. Sealne skulptuur kannab nime "Armastuse purskkaev". 

"Suudlevate tudengite kuju koopia paigaldamisest Kudrovosse saime teada skulptor Mati Karminilt. Kuna purskkaevu koopia paigaldamiseks ei ole luba saadud ei kuju autorilt Mati Karminilt, kellele kuulub selle autoriõigus, ega ka Tartu linnalt kui selle omanikult, siis selline omavoliline tegu riivab kindlasti Tartu linna huve. Tegemist on Tartu linna ühe olulisema sümboli plagiaadiga, mistõttu on meie juristid on asunud kirjutama järelepärimist Kudrovosse. Fedossija linna osas meil informatsioon puudub," kommenteeris Tartu linnapea Urmas Klaas.

"Suudlevad tudengid" Tartus Foto: Aldo Luud

Mati Karmini loodud "Suudlevad tudengid" valmis 1998. aastal Tartu linna tellimusel. Mati Karmin sai kuju loomiseks inspiratsiooni perekonnaringist, kui märkas, kuidas tema õe vanem poeg suudles vihma käes tüdrukut. Kujur pildistas seda ning hiljerm andsid fotod talle inspiratsiooni teha suudlevate noorte skulptuur. 

Samal teemal

26.08.2019
Tohoh tonti! Tartu suudlevate tudengite purskkaevu vesi värvus neoonroheliseks!