Richard Wagneri büstFoto: Vida Press
Maailm
4. september 2018 20:38

Iisraeli rahvusringhääling vabandas, et raadios Wagneri muusikat lasi (4)

Iisraeli klassikalise muusika raadiojaam mängis eelmisel reedel eetris Saksa helilooja Richard Wagneri muusikat. Kuid Iisraelis on Wagner vastuoluline muusikategelane ning rahvusringhääling vabandas hiljem kuulajate ees, kirjutab BBC.

19. sajandi tuntud helilooja pärandit varjutavad helilooja äärmiselt antisemiitlikud vaated ning hilisem Hitleri suur armastus Wagneri muusika vastu. Helilooja oli oma eluajal autoriks bukletile pealkirjaga „Judaism muusikas“, milles väitis, et juudi soost inimene ei ole võimeline end muusikaliselt väljendama - üsna irooniline, arvestades tuntud juudi rahvusest klassikaliste muusikute ja heliloojate arvu.

Rahvusringhääling kirjutas oma pöördumises, et mõistab, et Wagneri muusika kõlamine raadios võis teha haiget holokausti läbielanutele ja ohvrite lähedastele.

Teos, mis klassikaraadios kõlas, oli Wagneri ooperi „Jumalate hukk“ viimane vaatus.

Wagneri muusika mängimine ei ole Iisraelis keelatud, kuid kontsertidel seda ei esitata ning ka raadios ei ole seda üldiselt kombeks mängida. 2011. aastal esitas Iisraeli kammerorkester Wagneri muusikat Saksamaal. Orkestri dirigent sõnas toona, et Wagneri arusaamad olid kohutavad, kuid kontserdi eesmärk oli eristada meest tema muusikast. Ka reedel eetris kõlanud ooperi salvestust juhatas juudi rahvusest dirigent Daniel Barenboim.