Maailm

Ukraina plaanib oma kiriku asutada ja Vene õigeusu kirikust lahku lüüa (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 4. september 2018, 18:09
Patriarhid Kirill (vasakul) ja Bartholomeos arutasid Ukraina õigeusu kiriku küsimust mitu tundi, kuid nõusse ei jäänudFoto: AFP/Scanpix
Venemaa ja Ukraina vahelised pinged on nähtavad mujalgi kui diplomaatias, sõjatandril, Donetskis ja Krimmis. Ukraina õigeusklikud plaanivad Moskva kirikuvõimust eralduda ja oma kiriku asutada, vahendab BBC.

Ukraina president Petro Porošenko teatas, et õigeusu kõrgeimad usumehed on valmis lubama Ukraina õigeusu kirikul Moskva patriarhaadist lahku lüüa, et luua oma kirik - Kiievi kirik.

Samal teemal

Hetkel on Kiiev keskuseks kolmele õigeusuharule. Kiievi patriarhaat, mida juhib Metropoliit Filaret ning mis ei tunnista Moskva kirikuvõimu. Ukraina autokefaalne õigeusu kirik, mis lahkus Moskva kontrolli alt II Maailmasõja aegadel. Ning Ukraina õigeusu kirik, mis on seni olnud Kirillile ustav ning on kõigist kolmest usuvoolust ka suurim.

Reedel kohtusid Istanbulis Moskva patriarh Kirill ja Konstantinoopoli patriarh Bartholomeos. Kiievi kiriku küsimuse osas nad üksmeelele ei jõudnud. Moskva patriarhaat näeb Kiievit ajalooliselt äärmiselt tähtsa Vene õigeusu kantsina. Lisaks sellele on kirik, mis nii Venemaal kui Ukrainas pärast Nõukogude Liidu lagunemist suurt populaarsust ja poliitilist võimu kogus, Kremlile soodne paik mõjuvõimu säilitamiseks.

Moskva patriarhaadi silmis peaksid Ukraina lahkulööjad pattu kahetsema ja Moskva rüppe naasma.

President Porošenkot aga Moskva vastuseis ei heiduta, tema sõnul on Konstantinoopoli oikumeeniline patriarh oma otsuse juba langetanud. Moskva ja Konstantinoopoli ajalooline rivaalitsemine tuleb Ukrainale hetkel kasuks, Porošenko teatas, et Bartholomeos ei vaja Moskva patriarhilt mingit nõusolekut ning võib lubada igal riigil, kes seda soovib, oma kiriku luua.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee