Maailm

Süürias oodatakse otsustava lahingu algust  (11)

Aadu Hiietamm, 4. september 2018, 17:00
ÕPPUSEL: Süüria mässulised 1. septembril Idlibi provintsis lahinguteks valmistumas.  AFP/Scanpix
Süüria valitsusväed valmistuvad Venemaa ja Iraani toetusel ründama Idlibi provintsi riigi loodeosas. See on relvastatud opositsiooni viimane suurem kants. USA president Donald Trump hoiatas Twitteri vahendusel, et rünnakus võivad hukkuda sajad tuhanded inimesed. 

Süüria kodusõda on kestnud juba seitse ja pool aastat. Keskvõim kontrollib praegu 58% riigi territooriumist. 25% on kurdide valduses, ülestõusnute käes on 11% ning ülejäänud 6% on Islamiriigi pärismaa.

Samal teemal

Millal rünnak Idlibi provintsile võiks alata, ei ole teada. Nädalapäevad tagasi teatas Süüria kaitseminister Ali Abdullah Ayoub, et Damaskus võtab Idlibi provintsi oma kontrolli alla. Selleks on kaks võimalikku teed: see puhastatakse mässulistest sõjalise operatsiooni tulemusena või saavutatakse rahukokkulepe. Süüria võimud on pidanud Idlibi mässulistega kõnelusi alates juuli lõpust. Provintsis elab ligi kolm miljonit inimest, keda ähvardab pealetungi korral sõjale jalgujäämine.

Võimalik, et Idlibi ründamine või mitteründamine otsustatakse 7. septembril, kui Teheranis või Täbrises peaks toimuma Venemaa, Türgi ja Iraani tippkohtumine.

Algselt soovis Türgi president Recep Tayyip Erdoğan samal päeval korraldada Istanbulis  Süüria tuleviku asjus nelikkohtumise Venemaa, Saksamaa ja Prantsusmaa juhtide osavõtul. Uue plaani järgi peaks tippkohtumine toimuma aga oktoobris. Venemaa ja Türgi ootavad Euroopa Liidu riikidelt eelkõige abi Süüria taasülesehitamisel, sest neil endil puuduvad vajalikud vahendid.

11 KOMMENTAARI

o
5. september 2018, 15:38
Olekski aeg need terroristid minema pühkida.
s
Sinu kommentaar suunati modereerimisele 5. september 2018, 14:16
S I B U L irw
palju õnne, puna-tainastest õhtulehe moderaatorid!
Loe kõiki (11)

Põnevat ja kasulikku

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee