Maailm

SAKSLASED: 15aastase Mia mõrvari karistus on liialt leebe  (39)

Aadu Hiietamm, 5. september 2018 08:02
PROTEST: Pärast 15aastase Mia V. surnukspussitamist on Kandeli väikelinnas toimunud pidevalt migrantide vastu suunatud meeleavaldused. Linnapea Volker Poßi sõnul on oodata uusi meelavaldusi, sest paljud peavad mõrvarile mõistetud karistust liiga leebeks. Foto: Vida Press
Saksamaal Rheinland-Pfalzi liidumaal väikeses Kandeli linnas pussitas afgaani poiss mullu 27. detsembril surnuks 15aastase saksa tüdruku. Kaheksa kuud hiljem, 3. septembril mõistis Landau maakohus mõrvarile kaheksa ja pool aastat vanglakaristust. Paljude sakslaste meelest on kohtuotsus ootamatult leebe. 

 Šokeeriv veretöö toimus vahetult pärast jõulupühi. Afgaan Abdul D. lõi 27. detsembri pärastlõunal  Rheinland-Pfalzi liidumaal väikeses Kandeli linnas kosmeetika- ja tervisekaupade kaupluses dm 15aastasele saksa tüdrukule Mia V.-le seitse korda 20 sentimeetri pikkuse kööginoaga rindu. Tüdruk suri saadud haavadesse haiglas. Kaupluses olnud ostjad pidasid noore mõrvari kinni ja andsid ta politseinikele üle. Poiss ütles, et ta on 15aastane.

OHVER: 15aastane Mia V.  Foto: YouTube

Päev hiljem teatas juhtiv prokurör Angelika Möhling, et juhtunu taga on suhtetragöödiaga. Noored olid mitu kuud kurameerinud, kuid läksid detsembri algul tüdruku algatusel lahku. 27. detsembril ristusid nende teed kaupluses väidetavalt juhuslikult.

Pärast suhte katkemist ähvardas poiss tüdrukut sotsiaalmeedias. Viimase vanemad tegid seetõttu ka politseile avalduse, kuid poiss ei läinud hoolimata korduvatele kutsetele jaoskonda vestlusele.

Pussitaja saabus Saksamaale põgenikuna

Pussitaja saabus Saksamaale 2016. aasta aprillis põgenikuna. Pärast vahistamist leidsid eksperdid, et Abdul D. oli end valetanud nooremaks. Nimelt oli ta nende hinnangul mõrva sooritamise ajal vähemalt 17,5 või koguni 20 aastat vana. 

MÕRVAR: Afgaani põgenik Abdul D. oli enda sõnul pussitamise ajal 15aastane, kuid ekspertide hinnangul on ta kuni 20aastane.  Foto: YoutTube

Kohus lähtus 17,5 aastast ja mõistis Abdulile kinnisel istungil karistuse lähtuvalt noorte kriminaalseadustikust, mis näeb mõrva eest kuni kümneaastast ja raskendavatel asjaoludel ka kuni 15aastast vabadusekaotust. 

Prokurör nõudis pussitajale kümneaastast vanglakaristust ning kaitsja oli nõus seitsme ja poole aastaga. Miks otsustas kohus aga just kaheksa ja poole aasta kasuks, jääb paljudele sakslastele arusaamatuks. 

Teleuudistes küsitletud elanikud leidsid, et mõrvarile määratud karistus on liiga leebe. Nad soovisid Abdulile vähemalt kümneaastast vanglakaristust. Oli ka neid, kes arvasid, et pussitaja peaks vaatamata noorusele jääma eluks ajaks ühiskonnast isoleerituks. Täiskasvanut saabki sellise kuriteo eest karistada eluaegse vanglakaristusega. Sel juhul avaneb võimalus taotleda vabastamist pärast 15 vanglas veedetud aastat. 

Abdul D. andis pärast kohtuotsuse väljakuulutamist advokaadi vahendusel teada, et on karistusega nõus. Prokurör seevastu kaalub kohtuotsuse edasikaebamist. 

Kandelis oodatakse uusi meeleavaldusi

Kandeli linnapea Volker Poß ütles kohalikule raadiole, et rahu ei saabu linna veel niipea. Nimelt on seal toimunud pärast Mia V. mõrva korduvalt migrantide vastased meeleavaldused. Neist viimane oli laupäeval ja sellel osales 250 inimest. Ilmselt jätkuvad meeleavaldused ka pärast esmaspäevast kohtuotsust, mis paljusid ei rahulda. 

Saksa mainekas nädalajakiri Der Spiegel leidis seevastu veebiväljaandes, et riik lähtus karistuse määramisel seadusest ja mitte kättemaksust.  

Samal teemal

21.09.2018
JUBE TEGU: New Yorgis pussitas lastehoiu kasvataja kolme last ja kaht täiskasvanut
04.09.2018
Miks ei tohi Euroopa rohkem moslemeid vastu võtta?
03.09.2018
Rändekriisist lõhestunud Saksamaa peab karme tänavalahinguid
28.12.2017
ŠOKK SAKSAMAAL: 15aastane afgaani poiss tappis saksa tüdruku