Maailm

Kuidas ma kohtusin Myanmaris seitsmeks aastaks vangi mõistetud ajakirjanikuga? (9)

Dannar Leitmaa, 4. september 2018 14:12
Wa Lone viiakse kohtust vanglasse. Äsja on talle mõistetud seitse aastat vanglat.Foto: Stringer .

Reutersile rohingja vähemusrahva vastastest pogrommidest kirjutanud Wa Lone mõisteti esmaspäeval seitsmeks aastaks vangi. Kuus aastat ajakirjanikuna töötanud Lone on trellide taga olnud juba detsembrist saadik.

Kuidagi on nii õnnestunud, et olen viimase nelja aasta jooksul kaks korda Myanmari külastanud. Korra ajakirjandusseminaril, korra Euroopa maksumaksja rahade eest komandeeringus. Mõlemal juhul olen suhelnud kohalike ajakirjanikega, kellelt kuulis sõjaväelise hunta võimu lõppemise järel lootusi vabamaks ühiskonnaks, kuid viimase aasta jooksul on Myanmar jätkanud rahvusvahelise üldsuse vihastamist – esmalt aeti riigi põhjaosast islamiusulised rohingjad riigist välja, seejärel pisteti neist sündmustest kirjutanud ajakirjanikud vangi. Kõik suuremad rahvusvahelised organisatsioonid ja suurriigid pahandavad, kuid suure lääne toetusega võimule saanud peaminister Aung San Suu Kyi ei liiguta olukorra lahendamiseks lillegi.

Kohtusin Wa Lonega 2016. aasta kevadel, kui ta oli Myanmari ühe suurima ajalehe Myanmar Times reporter. Selleks, et aimu saada riigis toimuvast, otsisin kohalikke ajakirjanikke ja Lone oli üks neist, kes kohtumisega nõus oli. Noor mees, alustanud ajakirjanikukarjääri mõne aasta eest ja seejuures tegelenud aktiivselt ühiskondlikult meediavabaduse eest võitlemisega. Nagu ajakirjanikele kohane kohtusime toimetuse kõrval asunud õllekas. Siinkohal on oluline ära märkida, et Myanmari õllekad erinevad oluliselt Eesti omadest, sest rahvas istub tihedalt kui laulupeol ja näiteks enda ööbimiskohaks olnud üsna luksusliku hotelli vastas asus üks sarnane asutus, mille ees voolas lahtises kraavis reovesi ja mille muldpõrandal loivasid laisalt käsivarre suurused rotid.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

13.09.2018
Aung San Suu Kyi õigustas Reutersi ajakirjanike vangipanekut
11.09.2018
Paet nõuab Myanmaris genotsiidi kajastamise eest vangistatud Reutersi ajakirjanike vabastamist
03.09.2018
Myanmaris vangistati kaks Reutersi ajakirjanikku
30.08.2018
ÜRO inimõigusjuht: ametist peaks lahkuma ka Myanmari liider Aung San Suu Kyi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee