Juhtkiri

Juhtkiri | Kas imeravigrupis toimuv on liikmete vastutada? (3)

Ohtuleht.ee, 3. september 2018, 17:17
Foto: MARIANNE LOORENTS
Tõsiasi, et MMSi propageerimisega tegelevas sotsiaalmeediagrupis on 8400 liikmest tervelt sadakond meditsiiniharidusega ja/või tervishoiuasutuses tööl, tundub esmapilgul alarmeeriv. Millised tagajärjed võivad olla sellel, kui tervisenõu andja või inimeste ravi eest vastutaja kaldub kõrvale tõenduspõhisest meditsiinist ja leiab asenduse (või uued ärilised võimalused) milleski muus, teame liigagi hästi.

Näiteks meenub juhtum, kus perearsti juttu, et kroonilise põiepõletiku ravimiseks piisab pelgalt – sealt samast leti alt ostetavatest – homöopaatilistest preparaatidest, usaldanud patsiendil tuli viimaks eemaldada neer.

Samal teemal

Teisalt teeksime gruppi kogunenutele selgelt ülekohut, kui arvaksime, et grupikuuluvus võrdub seal levitatavate mõtetega nõustumisega, rääkimata sellise „ravi“ praktiseerimisest. Liitumist võis tagant tõugata ka lihtsalt uudishimu või nagu kirjeldab Õhtulehega vestelnud meditsiiniõde – alternatiivsete võimaluste vastu tundis huvi hoopis raskelt haigestunud pereliige.

Sarnane imeravitsejatega tutvumise lugu on rääkida isegi aasta arstiks valitud perearst Karmen Jolleril: „Kui inimest ootab ees paratamatus, ei ole tal midagi kaotada — ta proovib ära kõikvõimalikud vahendid, isegi kui ta nendesse varem uskunud pole. (…) Kuni olin veendunud, et tegu ei ole kahjuliku praktikaga, ei püüdnudki ma teda ümber veenda.“ Jääb üle vaid nõustuda – meeleheitel inimene haarab viimasestki õlekõrrest ja on vaid õnn, kui tema kõrval on keegi, kes oskab pakutavat kriitilise pilguga hinnata.

Kas oleme liiga optimistlikud, kui loodame, et sarnast rolli täidavad kõikide ülejäänud grupiliikmete ees just need ligi sada tervishoiutöötajat – sekkudes näiteks siis, kui asi kisub eluohtlikuks? Palju halvem oleks, kui grupp muutuks nii salajaseks, et klientide kõrvale sinna teisi uudistajaid ei mahukski.

Kuna selliseid põranda alla kadumise märke juba on (näiteks püütakse trahviähvardustega takistada postituste levitamist grupist väljaspool), on seda arusaamatum, et MMSi maaletoojate ja müüjate suhtes pole ikka veel otsust – kas ja kuidas tuleks nende tegevusele piiri tõmmata. Jõudkem selleni enne, kui on hilja.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee